Yoast SEO 8.0 Gutenberg Sidebar Entegrasyonu

Yoast SEO 8.0, eklentinin Gutenberg arayüzü ile entegrasyonunda ilk denemeyi getiriyor. Bu büyük güncelleme ayrıca, Gutenberg eklentisine sahip olmayanlar için meta kutusunu da yenilemektedir.

Geçmişte, Yoast SEO meta kutusu yazı editörünün altında bulunmaktaydı. Gutenberg UI’deki meta kutusu, kenar çubuğuna sığacak şekilde yeniden tasarlandı. Yoast ekibi, henüz tüm optimizasyonları eklemediğinden Gutenberg’i test edenler de yazının altında geçici olarak ek bir meta kutusu bulacaklar. Gelecekte, kullanıcılar ikisi arasında seçim yapma seçeneğine sahip olacak.

Güncellenmiş tasarım, bir bakışta geri bildirim için renkli gülen yüz göstergeleri bulunan katlanabilir panellerde bireysel optimizasyonları gösteriyor. Pasaj önizlemesi ve sosyal önizleme özelliği, yazı düzenleyicinin altındaki meta kutusunda hala bulunabilir. Gelecek bir güncellemede bunlar Gutenberg UI’ye daha sıkı bir şekilde entegre edilecekler.

Yoast SEO 8.0 ayrıca klasik editörde bulunan meta kutusuna UI geliştirmelerinden bazılarını da getiriyor. Önceki UI’de bulunan sekmelerden daha temiz bir görünüm elde etmek için Yoast SEO araçlarının tümünü katlanabilir paneller halinde düzenledi.

Versiyon 8.0 Gutenberg entegrasyonu için ilk adım. Yoast SEO ekibi, arayüzlerin iki meta kutuya bölünmemesi amacıyla snippet’ler ve sosyal yayınlar önizlemelerinin görüntülenmesi için modal box kullanımı üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar zamanla, klasik editörü kullananlar da dahil olmak üzere, meta kutu görüntüleme seçeneğini görünüme geçirme seçeneğine sahip olacak. Ekip ayrıca, kullanıcıların kitaplar, yemek tarifleri, ürünler ve diğer belirli içerik türleri gibi şeyler için otomatik olarak eklenmiş doğru yapılandırılmış verileri içeren bloklar oluşturmasına olanak tanımaktadır.