Yeniden Kullanılabilir Blokları Tek Tıkla Blok Modellerine Dönüştürme

Artık WordPress 5.5 piyasaya sürüldüğüne göre, tüm kullanıcılar için temelde blok kalıpları mevcuttur. Daha önce yeniden kullanılabilir bloklara güveniyorsanız, ancak blok modellerinin esnekliğini tercih ediyorsanız, bunları dönüştürmek isteyebilirsiniz.

WordPress çekirdek geliştiricisi Jean-Baptiste Audras, Reusable Blocks Extended eklentisinin en son güncellemesinde bunu mümkün kıldı. Eklentinin tek bir tıklama ile yeniden kullanılabilir blokları blok modellerine nasıl dönüştürdüğüne dair bir video demosu yayınladı.

Yeniden kullanılabilir bloklar ile blok desenleri arasındaki fark nedir?

Yeniden kullanılabilir bloklarınızı neden blok modellerine dönüştürmek isteyebilirsiniz? Konsepte yeni olan kullanıcılar için bu benzer özellikler arasında birkaç fark vardır.

Yeniden kullanılabilir bloklar, kullanıcıların diğer yazılarda veya sayfalarda kullanılmak üzere bir blok veya blok grubu kaydetmesine olanak tanıyan zaman kazandıran bir özellik olarak tasarlanmıştır. Düzenlenebilirler ancak kullanıldıkları her yerde aynı görünmeleri için belirli bir ayrımları vardır. Yeniden kullanılabilir bir blokta yapılan herhangi bir değişiklik, kullanıldığı her yerde bloğun tüm örneklerine uygulanacaktır.

Bir kullanıcı bir sayfaya özgü yeniden kullanılabilir bir blokta değişiklik yapmak isterse, işlem bloğun özelliklerine tıklamayı ve “normal bloğa dönüştür” ü seçmeyi içerir, bu da tüm düzenlemelerin yalnızca bloğun belirli bir örneğinde görünmesini sağlar. Çoğu kullanıcının yardım almadan bunu nasıl yapacağını bilme olasılığı düşüktür, bu nedenle bu, yeniden kullanılabilir blokların dezavantajlarından biridir.

Blok desenleri, değiştirilmek üzere tasarlanmış önceden tanımlanmış blok düzenleridir. İçeriğe bir model eklendiğinde, kullanıcılar kendi metinleri, resimleri, hizalamaları, renkleri, ek blokları vb. İle özelleştirebilirler. Seçenekler sınırsızdır ve yapılan herhangi bir değişiklik orijinal kalıba geri kaydedilmez. Blok desenleri, kullanıcılara çekici düzenler oluşturmak için blokların nasıl birleştirilebileceği konusunda fikir veren esnek bir başlangıç ​​noktası sağlar.