Yeni Eklenti, Yöneticilere WordPress Ortam Türünü Gösteriyor

WordPress 5.5’e yapılan küçük ama faydalı eklemelerden biri, yeni wp_get_environment_type () işlevidir. Eklenti ve tema yazarlarının, bir sitenin hazırlık, geliştirme, üretim veya başka bir özel ortam türü olarak tanımlanmasına bağlı olarak bazı ilginç şeyler yapmalarını mümkün kılar.

Orijinal trac bileti hakkındaki tartışmada Marius Jensen, bu işlevin yararlı olabileceği birkaç yol önerdi:

  • Mevcut ortamı yakalamak için kullanılan bir işlevdir, bu, herkesin değerleri aynı şekilde almasını sağlamaktır (farklı terimler ve benzerlerini kullanmaktan kaçınmak için).
  • Giden e-postalar filtrelenebilir ve get_environment () üretime ayarlanmadıysa bunları geliştiriciye göndererek, son kullanıcılara ulaşan e-postalar konusunda endişelenmeden aşama kurulumlarında yasal e-posta testlerine izin verir.
  • Veri kirliliğini önlemek için üretimde değilken bir test API uç noktası kullanabilirsiniz.
  • Üretim dışı siteler için bir wp-admin bildirimi sağlayarak, şu anda yaptığınız şeyin işletmenizin dayandığı siteyi etkilemeyeceğini gösterebilirsiniz.

Yeni işlev, WordPress geliştiricisi Roy Tanck’ın Display Environment Type adlı yeni eklentisinde çoktan kullanılmaya başlandı. Üretim için yöneticinin üstüne belirgin bir kırmızı uyarı ekler. Özel ortam türleri, bir ampul simgesiyle maviye ayarlanacaktır.

Ortam türü yalnızca yönetici kullanıcılar için görüntülenir. Tankck’ın eklentisi ayrıca mevcut ortam türünü WordPress’in Bir Bakışta alanına ekler.

Bu, WordPress.org’da yeni işlevi kullanan ilk eklentidir, ancak geliştiriciler başka benzersiz şekillerde kullanmayı planlamaktadır.

WordPress eklenti geliştiricisi Rene Hermenau, bu yeni konsepti bir sonraki güncellemede WP Staging eklentisinde uygulayacağını söyledi. Şu anda 50.000’den fazla kurulumda etkin olan WP Staging, kullanıcıların sitelerinin tam bir kopyasını hazırlama veya geliştirme amacıyla hızlı bir şekilde oluşturmalarına olanak tanır.

WordPress.com ayrıca VIP Go’daki ortam türleri için destek ekleyerek geliştiricilerin, üretim, geliştirme veya başka herhangi bir özel ortam türü yapılandırmasında olup olmadığına bağlı olarak siteleri için farklı kod çalıştırmalarına olanak tanır.