WP Lookout İncelemesi

WordPress, kullanıcıları eklenti sahipliği değişiklikleri konusunda bilgilendirmeli mi? Ian Atkins’in iki ay önce sorduğu soru buydu. Ancak, orijinal Trac kaydı o zamandan beri herhangi bir hareket görmedi.

Süreci otomatikleştirmede gerçek teknik sorunlar var. Sahiplik değişikliği, eklenti yazarının değişmesi anlamına gelmez. Bu genellikle bir kişi bir şirket satın aldığında ve markayı koruduğunda ortaya çıkar.

Bu tür değişiklikleri takip etmenin mutlaka WordPress üzerinden geçmesi gerekmez. Chris Hardie, kullanıcıları bu tür değişiklikler ve çok daha fazlası hakkında bilgilendiren WP Lookout adlı bir hizmet oluşturdu.

Hardie, “WP Lookout, WordPress temalarında ve eklentilerinde birisinin ilgilendiği ilginç değişiklikleri izliyor,” dedi. “Kendilerinin (ve müşterilerinin) bağlı olduğu eklentiler ve temalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen profesyonel WordPress geliştiricileri, danışmanları ve site yöneticileri için WP Lookout’u yarattım.”

WP Lookout, eklenti sahipliği değişiklikleri ile aynı zorluklarla karşılaşsa da, bir avantajı var. Ayrıca WP Tavern ve Post Status dahil olmak üzere WordPress haber kuruluşlarını da izliyor. Sahiplik değişikliği eklentinin WordPress.org sayfasına yansıtılmasa bile hikaye haberlerde yer alabilir.

Hizmetin güvenlik bildirim sisteminin bir parçası olarak Wordfence güvenlik açıkları blogunu ve iThemes güvenlik açıkları özet blogunu içerir. Hizmet ayrıca güvenlikle ilgili anahtar sözcükler için değişiklik günlüklerini tarar.

Bildirimler burada bitmiyor. WP Lookout eklenti, tema ve temel WordPress güncellemelerini izler. Ayrıca Advanced Custom Fields Pro, Gravity Forms ve WP Rocket gibi çeşitli ticari eklentileri de destekler.

Hardie, WP Lookout’un sadece bir avuç eklenti ve tema için günlük bir e-posta bildirimi isteyen kişiler için her zaman sağlam bir ücretsiz seçeneğe sahip olacağını söyledi. Ancak, müşterilerin daha fazla özelliğe erişmesi için ücretli katmanlar vardır. Kullanıcıların daha fazla eklenti ve temayı izlemesine ve e-posta, RSS, Slack veya özel web kancaları aracılığıyla anında uyarı almasına olanak tanır.

WP Lookout, kullanıcıların bireysel eklentiler için bir izleyici aramasına ve eklemesine izin verir. Hizmet, eklenti ve tema verilerini almak için öncelikle genel WordPress.org API’sine güvenir. Bu, WordPress’in güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için kullandığı sistemle aynıdır.

Hardie, “Ama aynı zamanda API’nin sunduklarının da ötesine geçiyor” dedi. “Örneğin, tema yazarlarının henüz tema değişiklik günlükleri sağlamasına yönelik bir standart yoktur ve böylece wp-admin’de bir temayı güncellemeye gittiğinizde bilgiler görünmez; bulmak için Trac veya kaynak dosyalarında dolaşmanız gerekir. Dolayısıyla WP Lookout, değişiklik günlüğü ayrıntılarına giden yolu takip eder ve bunu tam önünüze koyar. “

Eklenti dizininde bir WP Lookout eklentisi de bulunmaktadır. Kullanıcıların WP Lookout web sitesinden alabileceği bir API anahtarı kullanır. Eklenti daha sonra WP Lookout hizmetinin hangi eklentilerin ve temaların yüklü olduğunu bilmesini sağlar ve bunları izleyiciler olarak ekler. Eklentiyi kullanmak, tek tek eklentileri ve temaları manuel olarak eklemekten çok daha etkilidir.

WordPress.org’da bulunmayan eklentiler ve temalar için hizmet, üçüncü taraf geliştiriciler tarafından sağlanan özel güncelleme API’lerini kullanır. Bu yeterli değilse, web sayfası kazıma kullanır. Haber kaynakları için RSS beslemelerini ayrıştırır.