WP Block Builder

Jeffrey Carandang, geliştiricilerin WordPress blokları oluşturmaya başlaması için bir npm betiği olan WP Block Builder’ı yayınladı.

Blok araçlarının arasında bu tür komut dosyalarından sadece bir tanesidir, ancak Carandang geri kalanın üzerinde yükselecek deneyime ve nüfuza sahip olabilir. Şimdiye kadar, geliştiriciler tarafından 500’den fazla indirdiler. Dileyen geliştiriciler GitHub’daki projeye göz atabilir.

Carandang’ın WordPress blok alanındaki bazı çalışmalarına rastlamadan WordPress için yapı taşlarına dalmak neredeyse imkansızdır. Geçen yılın sonlarında ShareABlock topluluğunu kurdu. EditorsKit’teki fikirleri deneyerek diğer geliştiricilerin yolunu açtı. GoDaddy’nin 2019’da satın aldığı CoBlocks’u kurdu.

Carandang, yapı taşlarında çok fazla deneyime sahiptir, bu yüzden geliştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan tüm küçük ekstraları eklediğinden eminim.

Benzer komut dosyalarının aksine, WP Block Builder varsayılan olarak iki örnek blok sağlar. Bunlardan biri, bu tür komut dosyalarında yaygın olan tipik statik içeriği işlemek içindir. Ancak, ikincisi dinamik, sunucu tarafı bir bloktur. Bu, geliştiricilere, çalıştırmak için iki gereksinim seti ile iki farklı blok tipi oluşturma zevki verir. Diğer komut dosyaları da, WordPress blok dizinine bırakılmak için tipik olan tek bloklu bir eklenti başlatmaya aşırı odaklanma eğilimindedir. WP Block Builder, istenirse birden fazla blok içeren bir eklentiyi başlatmak için bir yol sağlar.