WordPress’te Küçük Resimler Nasıl Yeniden Oluşturulur?

WordPress temalarını değiştirdiğinizde, mevcut resimleriniz doğru boyutta olmayabilir.

WordPress için çözüm? Küçük resimleri yeniden oluşturun. Bu, WordPress çekirdek ayarlarında resim boyutlarınızı sıfırlamak anlamına gelir. Bir eklenti kullanılarak da hızlı bir şekilde yapılabilir.

WordPress tarzı küçük resimlerin nasıl yeniden oluşturulacağını anlamak için, önce resim ve resim boyutlarının nasıl işlendiğini anlamak çok önemlidir.

WordPress, yüklediğiniz resimleri otomatik olarak kırpma ayarlarına sahiptir. Ayarlar, Ayarlar> Medya altında yönetici kontrol panelinde bulunabilir.

Medya Ayarları sayfasında, “küçük resimler”, “orta” ve “büyük” için boyutlar vardır. Her biri için piksel sayısını gerektiği gibi güncelleyebilirsiniz.

Ancak boyutları güncellerseniz sayfanın alt kısmındaki Değişiklikleri Kaydet’i tıklamayı unutmayın.

Varsayılan boyutlandırma seçenekleri şunlardır:

  • Küçük resimler – 150 piksel x 150 piksel
  • Orta – 600 piksel x 600 piksel
  • Büyük – 1024 piksel x 1024 piksel

Kullandığınız temanın, Medya Ayarları sayfasındaki seçenekleri geçersiz kılacak resimler için belirli boyutlara sahip olabileceğini unutmayın. Yeni bir temaya geçerseniz ayarlar, yeni temanın belirlediği boyutlara güncellenir. Ancak daha önce yüklediğiniz eski resimler etkilenmez.

İşlerin biraz karmaşıklaştığı yer burası. Ayarlanan yeni resim boyutlarına uymak için önceden yüklediğiniz tüm resimleri yeniden boyutlandırabilmeniz gerekir. Ne yazık ki bunu yapacak herhangi bir ayar yok.

Çözüm, “küçük resimleri yeniden oluştur” denen şeyi yapmaktır.

WordPress’te Küçük Resimler Nasıl Yeniden Boyutlandırılır?

WordPress’te küçük resimlerin nasıl yeniden oluşturulacağını keşfetmeden önce, WordPress kontrol panelindeki resimleri yeniden boyutlandırmanın yollarını not etmek önemlidir.

Muhtemelen daha da önemli olan şey, bu çözümlerin eski resimlerinizi yeniden boyutlandırmayacağıdır, bu nedenle yine de WordPress’e girmeniz, küçük resimleri bir eklenti yardımı olmadan yeniden oluşturmanız veya başka bir şekilde bir eklenti kullanmanız gerekecektir.

Temanızdaki Resim Boyutlarını Değiştirme

WordPress temanız varsayılan görüntü boyutlarını değiştirebildiğinden, temaları değiştirmeyi seçebilir veya görüntü boyutlarını ayarlamaya özgü ayarların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Her tema farklıdır, bu nedenle temanızın resim boyutlarını tamamen farklı bir tema yüklemeden değiştirmenin bir yolu olup olmadığını görmek için ilgili belgeleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Alternatif olarak, bir alt tema oluşturmayı ve resim boyutlarını PHP koduyla değiştirmeyi seçebilirsiniz.

Ortam Kitaplığındaki Görüntüleri Kırpma

Diğer bir seçenek de Medya Kitaplığında kırparak resimlerinizin boyutunu değiştirmektir.

WordPress yönetici panosunda Medya> Kitaplık’a gidin. Ardından, yeniden boyutlandırmak istediğiniz listelenen bir resme tıklayın. Açılır pencerede Resmi Düzenle düğmesini tıklayın. Bundan sonra, görüntüyü düzenlemek için birkaç seçeneğiniz var.

  • Resme tıklayıp farenizi resmin üzerine sürükleyebilir ve tutmak istediğiniz alanı seçtiğinizde bırakabilirsiniz. Ardından, Kırp’a tıklayabilirsiniz.
  • Görüntüyü tam olarak kırpmak istiyorsanız, istediğiniz oranı girerek en boy oranını ayarlayabilirsiniz. Örneğin, bir kare oluşturmak için 1: 1’i kullanabilir veya 4: 3, 16: 9 ve istediğiniz herhangi bir oranı kullanabilirsiniz.
  • Ardından, farenizi görüntünün üzerine sürüklerken üst karakter tuşunu basılı tutun. Görüntünün tutmak istediğiniz bölümünü seçtiğinizde bırakın. Üzerine tıklayıp seçimi hareket ettirebilir, böylece ihtiyacınız olan görüntünün tam bölümünü kırpabilirsiniz.
  • İstediğiniz görüntünün boyutunu ilk başta almadıysanız, seçimin köşelerini tıklayıp sürükleyebilirsiniz.
  • Bir seçim yapıp ardından sağda Görüntü Kırp’ın altındaki Seçim alanına piksel cinsinden istediğiniz görüntünün tam boyutunu girebilirsiniz.

İşiniz bittiğinde Kırp’ı ve ardından Kaydet düğmesini tıklayın.

Görüntüyü kırpmak yerine yeniden boyutlandırmayı tercih ederseniz, sağ taraftaki ayarlarda görüntüyü ölçekleyebilirsiniz. İstediğiniz görüntünün boyutunu girin, ardından Ölçek’i tıklayın.

Bu ayarları değiştirdikten veya temaları değiştirdikten sonra, daha önce belirtildiği gibi, herkese açık sitenizde görseller güncellenmemişse küçük resimlerinizi yeniden oluşturmanız gerekecektir.

En kolay yollardan biri, önceden yüklediğiniz resimleri hızla düzeltmek için ücretsiz WordPress Küçük Resimleri Yeniden Oluştur eklentisini kullanmaktır.

Bu eklenti ayrıca WooCommerce ile uyumludur.