WordPress’e Nasıl Google Calendar Ekleyebilirsiniz?

WordPress sitenize bir Google Calendar eklemek ister misiniz? Google Calendar en kullanışlı uygulamalardan biridir. Programınızı yönetmenizi, etkinlikleri paylaşmanızı ve çevrenizdeki her şeyi düzenlemenizi sağlar. Bu yazıda, WordPress’te nasıl bir Google Calendar ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Şimdi adım adım nasıl yapacağımızı öğrenelim

 1. Simple Calendar – Google Calendar Plugin eklentisiniz yükleyip etkinleştiriyoruz.Etkinleştirmeden sonra, eklentiyi yapılandırmak için Takvimler »Ayarlar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.
 2. Öncelikle eklentiyi Google Takviminize bağlamanız gerekir. Bu, eklentinin takvim verilerinize erişmesini gerektirir. Bunun için bir Google API Anahtarı oluşturmanız ve sağlamanız gerekir.
 3. Google Geliştirici Konsolu web sitesini ziyaret edin ve yeni proje oluştur düğmesini tıklayın.
 4. Bu, projeniz için bir ad vermeniz gereken bir pencere açar. İstediğiniz herhangi bir şey olabilir, ancak projeyi tanımlamanıza yardımcı olacak bir şey kullanmanızı öneririz.
 5. Proje panonuza yönlendirileceksiniz burada “Enable and Manage API Keys” bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.
 6. Bir sonraki adımda tüm Google ürün ve hizmetlerini gösteren bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Google Apps API’leri bölümünde bulunan Google Takvim API’sini tıklamanız gerekmektedir.
 7. Sonraki sayfada, Takvim API’sini etkinleştirmek istediğinizi onaylamanız istenecektir. Devam etmek için sadece “Enable” butonuna tıklayın ve artık API’niz etkin.
 8. API’ya nasıl erişeceğiniz ve hangi kimlik bilgilerini kullanacağınızla ilgili ayrıntılara hala ihtiyacınız var. Devam etmek için “Go to credentials” butonuna tıklayın.Bu sizi kimlik bilgilerini seçmeniz gereken bir sayfaya götürecektir.
 9. Google Takvim’i WordPress’e bağlamak için API anahtarını kimlik bilgisi olarak kullanacağız. Devam etmek için “API key” bağlantısına tıklayın.
 10. Şimdi, anahtarı nerede kullanacağınızı seçmeniz istenecek. Bir web sunucusunda kullanacağınızdan, devam etmek için “Server key” seçmeniz gerekmekte.
 11. Son olarak, anahtar için bir ad girmeniz gerekir. Bu daha sonra kolayca tanımlayabileceğiniz herhangi bir şey olabilir.
 12. Google Takviminizle kullanmak için başarıyla bir API anahtarı oluşturdunuz. Artık API anahtarını kopyalayıp eklentinin ayarları sayfasına yapıştırabilirsiniz.
 13. Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Google Takviminizi Genel Yapmak

Bir Google Takvim’i paylaşmak istiyorsanız, takvim ayarlarını değiştirmeniz ve herkese açık hale getirmeniz gerekir. Google Takvim’inizi nasıl genel hale getireceğinize dair adım adım kılavuz aşağıda.
Basitçe Google Takvimler’e gidin ve paylaşmak istediğiniz takvimin yanındaki açılır simgeyi tıklayın. Bu sizi takvim paylaşım ayarlarına götürür. Takviminizi genel yapmak için yanındaki kutuyu işaretlemeniz ve ardından kaydet düğmesine tıklamanız gerekir. İhtiyacınız olan son şey, benzersiz takvim kimliğini almaktır. Takvimi WordPress’te görüntülemek için bu kimliğe ihtiyacınız olacaktır. Takvim ayrıntıları sekmesine tıklamanız yeterlidir. Takvim adresi bölümü sayfasına gidin. Orada takvim kimliğinizi bulacaksınız. Bu kimliği kopyalayıp bir metin dosyasına yapıştırmanız gerekir. Bir sonraki adımda bu takvim kimliğine ihtiyacınız olacak.

WordPress’e Yeni Bir Takvim Ekleme

WordPress sitenizi Google Takvimlerinize başarıyla bağladınız. Bir sonraki adım, Google Takvim’i WordPress’e eklemektir.Takvimler » Yeni ekleye gidin. WordPress’teki yazı veya sayfa düzenleme ekranlarına çok benzeyen bir ekran göreceksiniz.

Takviminiz için bir başlık girerek başlayın. Eklentinin, zaten textarea’da bazı kısa kodlar ve metinler eklediğini fark edeceksiniz. Bunu olduğu gibi bırakabilir ve metin düzenleyicinin altındaki takvim ayarları kutusuna ilerleyebilirsiniz.Takvim ayarları kutusundaki Google Takvim sekmesini tıklamanız ve Takvim Kimliğinizi yapıştırmanız gerekir.

Takvimin WordPress sitenizde nasıl görüntüleneceğini özelleştirmek için takvim ayarları kutusundaki diğer sekmeleri de tıklayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, takviminizi kaydetmek için yayınla düğmesine tıklamanız yeterlidir.

WordPress Sitenizde Google Takvim’i Görüntüleme

Yeni oluşturduğunuz Google Takvim henüz WordPress sitenizde görünmüyor. Takvimi yine de bir WordPress gönderisine veya sayfasına eklemeniz gerekecek. Bir WordPress gönderisi yada sayfa oluşturun veya düzenleyin.

Editör ekranında, yeni Takvim Ekle düğmesini göreceksiniz. Bu, açılır menüden yeni eklediğiniz takvimi seçebileceğiniz bir pencere açar buradan istediğiniz gibi takviminizi seçebilirsiniz.

Google takviminizi bir kenar çubuğu widgetında görüntülemek istiyorsanız, eklentini bunun için bir widget’ı vardır. Görünüm »Widget sayfasını ziyaret etmeniz ve kullanılabilir widget listesindeki Simple Calendar widgetını bulmanız gerekir. Ardından, widgetı bir kenar çubuğuna sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Widget ayarlarında, açılır menüden takviminizi seçmeniz gerekir. Widget ayarlarınızı saklamak için kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

Hepsi bu, artık Google Takvim’inizi çalışırken görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Eklentinin, takvimdeki etkinliklerinizi güzel bir şekilde vurgulayacağını fark edeceksiniz. Fareyi bir olaya götürürseniz, etkinlik ayrıntılarını görüntüleyecektir.