WordPress’e Ait Git Yeniden Adlandırma Önerisi Geldi.

Aaron Jorbin, WordPress’e ait tüm Git depoları için varsayılan “master” dalı yeniden adlandırmayı önerdi. Öneri, daha büyük teknoloji topluluğunun baskıcı bir dil etrafında düşündüğü ilgili terminoloji değişikliklerinden kaynaklanıyor.

Teklifin yorumlarında devam eden tartışmaya dayanarak, “trunk” terimi popülerlik kazandı ve orijinal gönderi bu terim lehine güncellendi. Teklif ilerlerse, gövde Subversion (SVN) kullanan temel WordPress ile daha uyumlu olacaktır. Ayrıca, hem SVN hem de Git – ağaç, gövde ve dallar ile halihazırda kullanılmakta olan “branch” terminolojisi ile birlikte de anlamlı olacaktır.

Jorbin, “Dünyada bulunan baskı sistemlerini yıkmanın bir parçası olarak, WordPress “master” referansları kaldırmalı ve tüm git depolarında gövdeyle değiştirmelidir” diye yazdı.

Black Lives Matter hareketinin arka planında ve George Floyd’un ölümünden sonra, teknoloji topluluğu sistemlerini daha derinden inceliyor ve hangi değişiklikleri yapabileceğini belirliyor. Daha büyük sistemik sorunlar olsa da, birçoğu potansiyel olarak baskıcı veya ayrımcı terminolojiyi ortadan kaldırmaya kararlı. Fikir, bu küçük değişikliklerin bir gecede evrim yaratacağı değil.

Jorbin, “Bu küçük bir hareket, ancak bir kişiyi bir WordPress projesine katkıda bulunmak için rahat ettirirse buna değecektir” diye yazdı.

Şimdiye kadar, WordPress teklifi çoğunlukla destekle karşılandı. Ancak, bazı muhalefet vardı.

Site Footer