WordPress Yeni Plugin Güncelleme Yöntemi

Uzun bir yol oldu. On bir uzun yıldan sonra WordPress son kullanıcıların bir ZIP dosyası yükleyerek yüklü bir eklentiyi veya temayı güncellemesine izin verecek.

On yıldan fazla bir süreden sonra, bu günü görmeyi ümit eden çoğu insan muhtemelen vazgeçmiştir. Ancak, hala uzun zamandır aranan bu özelliği bekleyen kişiler için, WordPress 5.5’de bu özellik aktif olacak.

Biraz sabır asla kimseye zarar vermez. Yıllar geçtikçe, bu eksik özelliğin üstesinden gelmek için eklentilerin farklı yöntemler denediğini gördük. Chris Jean’in Easy Theme and Plugin Upgrades eklentisi 200.000’den fazla aktif yüklemeye sahiptir. Jeff Sherk tarafından geliştirilen Update Theme and Plugins from Zip File 20.000 kullanıcıya daha sahip. Topluluk, bu eklentilerin geliştiricilerine, uzun zaman önce çekirdek deneyimin bir parçası olması gereken bir işe girmeleri için en azından küçük bir teşekkür borçludur.

Bu özelliğin WordPress için en önemli araçlardan biri olacağı zaman vardı. Bu, tek tıklamayla yapılan güncellemelerin olmadığı bir zamandı. Bu, WordPress 5.5’te gelecek bir özellik olan otomatik tema ve eklenti güncellemeleri fikrinin düşünülmesinden çok önce idi. Sonunda uzun zamandır bekleme listesinde olan bir özelliği elde etmek heyecan verici olsa da, eskisinden çok daha az kullanışlı olacaktır.

Bu özelliğe 2020’de 2009’dan daha az ihtiyaç duyulmasına rağmen, insanlar hala kullanabilir. Mevcut eklentilerin indirme sayılarına bakıldığında, birkaç yüz bin kişinin ihtiyacı olacaktır.

ZIP ile Güncelleme Nasıl Çalışır?

Yeni özelliğin nasıl çalışacağı hemen belli değil. Bununla birlikte, kullanıcıların kullanmaya başlamadan önce bilmeleri gereken bir geliştirici özelliğidir.

Bir temayı veya eklentiyi güncellemek, yeni bir tema yüklemekle aynı şekilde çalışır. WordPress yöneticisinde yeni eklenti veya tema ekle ekranını ziyaret edip yükle düğmesini tıklayarak kullanıcılar ZIP dosyasını bilgisayarlarından bırakabilirler. Şimdi Yükle düğmesini tıklattıktan sonra, WordPress kullanıcıları yüklü olan uzantıyı yüklenen sürümlerle karşılaştıran yeni bir ekrana yönlendirecektir. Kullanıcılar daha sonra kuruluma devam etme veya iptal etme arasında seçim yapabilir.

Karşılaştırma özelliği, kullanıcıların zaten yüklemiş oldukları bir şeyi yanlışlıkla yüklemelerini veya sitede daha yeni bir sürümleri olduğunda geri dönmelerini engelleyen hoş bir eklentidir. Üçüncü taraf eklentilerin mevcut çözümlerinden bazıları bu özelliği ele almaz, bu nedenle iyi bir yükseltme yapılması gerekir.