WordPress Yazı Revizyonlarını Devre Dışı Bırakma veya Sınırlama

WordPress’in, düzenleyicisindeki Taslağı Kaydet düğmesine her bastığınızda yayınınızın bir kopyasını kaydettiğini biliyor muydunuz?

WordPress Yazı Düzeltmelerini Neden Sınırlandırmalı veya Devre Dışı Bırakmalı?

Bir taslağı her kaydettiğinizde, WordPress bu taslağı “revizyon” olarak saklar. Bu, bir şeyi karıştırırsanız yayınınızın önceki bir sürümünü hızlı bir şekilde geri dönüp yükleyebileceğiniz anlamına gelir; bu genellikle iyi bir şeydir ve temel WordPress yazılımında yerleşik bir özellik olmasının nedenidir.

Her düzeltme, WordPress sitenizin veritabanındaki yeni bir kayıttır. Zamanla, tüm bu düzeltmeler veritabanınıza, özellikle de düzeltmelere erişmeniz gerekmediği eski yayınlar için gereksiz fazlalık yaratır.

Ayrıca, her bir içerik parçası için sınırsız sayıda düzeltme (varsayılan davranıştır) depolarsanız, tek bir içerik parçası için onlarca veya yüzlerce revizyonunuz olabilir.

Bu sorunun birkaç çözümü vardır.

  • WordPress’in her içerik parçası için saklayacağı maksimum revizyon sayısını “5” gibi bir şeyle “sınırlandırıyorsunuz”. Bu şekilde, düzeltmelerden yine de yararlanabilirsiniz, ancak WordPress tek bir içerik parçası için yüzlerce düzeltme depolamaz.
  • Düzeltmeleri tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Bunları tamamen devre dışı bırakmayı tercih ederseniz, bir şeyleri karıştırırsanız artık bir “kayıt noktanız” olmayacağından WordPress düzenleyicide çalışmaya dikkat etmeniz gerekir.
  • Bir veritabanı temizleyici eklentisi kullanarak periyodik olarak eski düzeltmeleri temizlersiniz. Bunu manuel olarak yapabilirsiniz veya birçok veritabanı temizleyici eklentisi otomatik bir zamanlama ayarlamanızı sağlar.

WordPress Yazı Revizyonlarını Sınırlama veya Devre Dışı Bırakma

WordPress’teki çoğu şeyde olduğu gibi, WordPress yayın revizyonlarını sınırlamak veya devre dışı bırakmak için iki ana seçenek vardır.

  • Bir eklenti ile
  • Sitenizin wp-config.php dosyasını el ile düzenleyerek

Eklenti Yöntemi

Sitenizin kodunu düzenlemek konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, WordPress’teki yayın düzeltmelerini sınırlamanın en basit yolu olduğu için bu eklenti yöntemine bağlı kalmanızı öneririz.

İlk olarak, revizyonları (sadece sayıyı sınırlamak yerine) tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, ücretsiz Post Revision eklentisini kullanabilirsiniz. Yerleşik bir geliştiriciden geliyor ve kullanımı çok kolay.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, düzeltmeleri devre dışı bırakacak yayın türlerini seçmek için Ayarlar → Yazma’ya gitmeniz yeterlidir. Bu kadar!

Öte yandan, yayın revizyonlarını sınırlamak, ancak tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, tek tek yazı türleri için revizyonları kısıtlamanızı sağlayan ücretsiz WP Revisions Control eklentisini işinize yarayabilir.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, Ayarlar → Yazma seçeneğine gidin burada, her bir ayrı gönderi türü için gönderi düzeltme sınırını belirleyebilirsiniz. Şüphe duyduğunuzda, 3-5 revizyonu saklamanın iyi bir başlangıç ​​noktası olacaktır.

wp-config.php Yöntemi

Sitenizin wp-config.php dosyasıyla çalışmaktan çekinmiyorsanız, dosyaya tek bir kod satırı ekleyerek yayın revizyonlarınızı da devre dışı bırakabilir ve sınırlandırabilirsiniz.

Ardından, aşağıdaki kod satırlarından birini ABSPATH kod satırının üstünde bir yere ekleyin:

WordPress yayın revizyonlarını tamamen devre dışı bırakma:

define ('WP_POST_REVISIONS',  false);

WordPress yazı revizyonlarını sınırlama:

define ('WP_POST_REVISIONS', 4);

Numarayı (4) herhangi bir numarayla değiştirebilirsiniz. Bu sayı, veritabanınızda saklanacak yayın revizyonlarının sayısını gösterir. Dolayısıyla, bunu “4” e eşitlerseniz, eski düzeltmelerin üzerine yazmaya başlamadan önce son dört düzeltmeyi saklar.

WordPress Yazı Revizyonlarını Temizleme

Düzeltmeleri sınırlamaya ve devre dışı bırakmaya ek olarak (veya bunun yerine), WordPress sitenizin yazı revizyonlarını işleme şeklini optimize etmek için başka bir strateji, bir veritabanı temizleyici eklentisi kullanarak periyodik olarak revizyonları temizlemektir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, bunu yapmanıza yardımcı olabilecek bir dizi eklenti vardır.

Not – üzerinde herhangi bir işlem yapmadan önce her zaman veritabanınızı yedeklemelisiniz.