WordPress Yaklaşan Facebook oEmbed Kaldırılması Hakkında Bildirim Yapmayı Tartışıyor.

WordPress’e katkıda bulunanlar, 24 Ekim’de kimliği doğrulanmamış oEmbed desteğini bırakarak Facebook ve Instagram’a yanıt vermek için farklı stratejileri tartışıyorlar.

WordPress, oEmbed sağlayıcılarından hem Facebook’u hem de Instagram’ı kaldıracak. Bir kullanıcı geçmişte olduğu gibi bir URL’yi yapıştırarak içerik yerleştirmeye çalıştığında, bunun neden artık çalışmadığını anlamayabilir. WordPress’in yerleştirmeleri kırdığını ve bu değişiklik için destek yükünde bir artışa neden olduğunu varsayabilirler.

Bu sorun için trac biletindeki birkaç katılımcı, WordPress’in etkilenecek kullanıcıları tespit etmesini ve bir bildirimle onları uyarmaya çalışmasını önerdi.

Marius Jensen, “Bu, kullanıcıları bilmeden etkileyebileceğinden, içeriklerine Facebook / Instagram yerleştiren kullanıcılara bir defaya mahsus reddedilebilecek bir pano bildirimi göndermek mümkün,” dedi.

“Daha önce yorumları temizlemek için güncelleme sonrası işlemleri yaptık, bu nedenle bir yerleştirme için içeriğe bakma fikri tamamen tuhaf değil ve WordPress’in olağan kanallarını takip etmeyenlerin bunu öğrenmesine yardımcı olabilir. “

Diğerleri gerekliliği görmüyor. “Neden burada istisna yapmalıyız?” dedi Milan Dinić. “Bu, bir sağlayıcı için oEmbed desteğinin ilk kez kesilmesi değil ve o zaman belirli bir şeyin yapıldığını hatırlamıyorum.”

Facebook API’sini güncelledikten sonra mevcut oEmbed’lere ne olacağı konusunda hala bazı belirsizlikler var. Yakın tarihli bir çekirdek geliştirici toplantısında, Helen Helen Hou-Sandí, WordPress’in oEmbed önbelleklerini düzenli olarak temizlemediğini doğruladı. Hou-Sandí, “Teknik olarak oEmbed önbellekleri kaydederseniz ve geçerli bir yanıt döndürülürse temizlenir, cron tabanlı toplama işlemi yapmayız,” dedi.

Temel geliştirme blogunda bugün yayınlanan bir gönderide, Jake Spurlock, kullanıcılara ve geliştiricilere Facebook’un API değişikliğinden önce eklenen mevcut yerleştirmelerin hala çalışması gerektiğine dair güvence verdi:

OEmbed yanıtları, gizli oembed_cache gönderi türü kullanılarak veritabanında önbelleğe alındığından, 24 Ekim son tarihinden önce eklenen tüm yerleştirmeler, kullanımdan kaldırma tarihinden sonra korunacaktır. Bu yayınlar, WordPress Core’da varsayılan olarak silinmez, bu nedenle yerleştirmenin içeriği manuel olarak silinmedikçe devam eder.

Jensen, WordPress’in önbelleğe alınan sonuçları, gönderi ile ilgili bir şey değişmesi dışında yeniden kontrol etmediğini, ancak öngörülemeyen bir sonuç yaratabilecek geçici verileri temizleyen eklentiler olabileceğini söyledi.

İdeal olarak, WordPress’in oEmbed önbellekleri milyonlarca yerleştirmenin kırılmasını önleyecektir, ancak Facebook ve üçüncü taraf eklentilerinin bir şeyleri nasıl değiştirebileceği hala bilinmemektedir.

JQuery Migrate’i kullanımdan kaldıran ve resmi destek forumlarını bozuk sitelerin raporlarıyla dolduran zorlu 5.5 çekirdek güncellemesinden çıkan bazı katılımcılar, kullanıcıların karanlıkta kaldığı başka bir duruma sahip olma konusunda temkinli davranıyor.

Brown, WordPress’in önbelleğe alınmış yerleştirmelere yapılan çağrıları algılamasını ve çağrıların başarısız olma şansı olmadan kullanıcıları uyarmasını önerdi, böylece yerleştirmelerinin daha güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için bir eklentiyi etkinleştirmeyi düşünebilirler.