WordPress Web Sitenizi Güncellememenin Sonuçları

WordPress kontrol panelinizde güncelleme bildirimleri görüyor ve bunları yok saymayı mı tercih ediyorsunuz? Eski WordPress versiyonlarını kullanmanın hackerların web sitenizi kullanmasına izin verdiğini biliyor muydunuz?

WordPress istatistiklerine göre, kullanıcıların yalnızca %36’sında en son sürüm yüklü.

Birçok web sitesi sahibi, çeşitli nedenlerden dolayı WordPress web sitelerine güncelleme yüklemeyi ertelemeyi tercih ediyor. Bazıları güncellemelerin çok sık geldiğini veya sitelerinde sorunlara neden olduğunu düşünebilir. Ama web sitenizi güncellememek soruna davet çıkarmakta.

WordPress Güncellemeleri Neden Önemlidir?

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu, halkın onu kullanmaya, değiştirmeye veya değişiklik önermeye davet edildiği anlamına gelir. Dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler, güvenlik açıklarını keşfetmeyi içeren yazılımın geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Bunun nasıl çalıştığını görelim:

  1. WordPress yazılımında güvenlik açığı bulunduğunda, geliştiriciler bunu WordPress ekibine rapor eder.
  2. Bu çekirdek ekip, sorunu bir ‘güvenlik düzeltme eki’ ile derhal giderir ve güncellenmiş bir sürümünü sunar.
  3. Web sitesi sahipler WordPress panellerinde şu şekilde bilgi görür: “WordPress 5.3.2 kullanılabilir! Lütfen şimdi güncelleyin! ”
  4. Site sahibi WordPress kurulumunu güncelledikten sonra, güvenlik sorunu sitelerinde çözülür.

Şimdi, WordPress sitenizi güncellememeyi seçerseniz ne olur?

Güncelleştirilmemeyi seçerek, güvenlik açığı web sitenizde kalmasını sağlarsınız. Daha da kötüsü, bir güncelleme yayınlandığında, güncellemelerin içeriği ve nedenleri herkese açık olan değişiklik günlüğüne dahil edilir. Artık dünyanın dört bir yanındaki herkes (bilgisayar korsanları dahil) eski sürümde bir güvenlik açığının var olduğunun farkındadır.

Bilgisayar korsanları, web’de gezinmek ve eski sürümde çalışan WordPress sitelerini bulmak için sistemler kullanır. Sitenizi bulduklarında, güvenlik açığının tam olarak ne olduğunu bildikleri için saldırıları kolaydır.

Aynı süreç temalar ve eklentiler için de geçerlidir. Tema ve eklenti geliştiricilerinin çoğu, yazılımlarını geliştirmek için sürekli çalışırlar. Güvenlik sorunlarını gidermek, hataları düzeltmek, yeni özellikler sunmak ve temel WordPress yazılımıyla uyumluluk sağlamak için düzenli olarak güncellemeler yayınlarlar.

Güncellemeyi göz ardı ederek, bilgisayar korsanının işini kolaylaştırır ve onları davet edersiniz. Bu nedenle, web sitenizin güvenliğini sağlamak için düzenli güncellemeler çok önemlidir. Ancak güvenlik endişelerinin yanı sıra, sitenizi güncellememek de başka sonuçlar doğurur.

WordPress Web Sitenizi Güncellememenin Sonuçları

Web sitenizi eski bir WordPress kurulumunda çalıştırabilirsiniz, ancak sonunda güncelleme yapmadan birçok sorunla karşılaşırsınız. Burada, WordPress web sitenizi güncellememenin altı ana sonucunu tartışacağız.

Uyumsuzluk Sorunları

WordPress siteniz birden çok bileşen içeriyor. Çekirdek WordPress ekibi tarafından geliştirilirken, temalar ve eklentiler üçüncü taraf geliştiriciler tarafından oluşturulur. Her üç unsur da sürekli olarak geliştirildiklerinden farklı versiyonlar boyunca ilerlemektedir. Çekirdek güncellendiğinde, tema ve eklentilerin geliştiricileri tasarımlarını yeni WordPress sürümüne uyacak şekilde değiştirir.

Artık eski bir WordPress sürümü üzerinde çalışıyorsanız, bazı eklentilerin ve temaların uyumlu olmadığını fark edersiniz. Bu, yükleyemeyeceğiniz veya zaten yüklediyseniz, arızalı olduğunu göreceksiniz.

Aynı şey başka bir yol için de geçerlidir. WordPress çekirdek kurulumunuzu güncellediyseniz ancak eklentileri güncelleme konusunda bir şey yapmadıysanız, eklentinin eski sürümünün artık WordPress’in yeni sürümü ile çalışamayacağını görürsünüz. Bu yüzden her şeyi güncel tutmak çok önemlidir.

Yavaş Performans ve Hız

Bu, özellikle işletme web sitenizi güçlendirmek için eski bir WordPress sürümü (örneğin 3.0) kullanıyorsanız doğrudur. Yavaş yükleme hızı, gezinme ile ilgili sorunlar veya yönlendirilmiş sayfalar gibi web sitesi sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Güncelleme yapmazsanız, web sitenizin arızalanmasına neden olabilecek önemli hata düzeltmelerini kaçırırsınız.

Eski eklentiler ve temalar, web sitesi yanıt süresini artırabilir ve ziyaretçilerin ilgisini hızla kaybetmesine neden olabilir. Tüm bunlar, zayıf müşteri katılımına ve yüksek hemen çıkma oranlarına yol açabilir.

SEO Sıralaması Sorunu

Hız ve gelen trafik gibi web sitesi performans faktörleri, Google gibi popüler arama motorlarında genel SEO sıralamasını artırır. Eski bir WordPress web sitesinin yavaş yükleme hızı, gelen trafiğin düşmesine neden olarak SEO sıralamanızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, bilgisayar korsanları sitenizdeki güvenlik açıklarını bulur ve içeri girer, Google ve diğer arama motorları sitenizi kara listeye alır.

WordPress Çevrimiçi Desteği Eksikliği

Web sitenizde sorunlarla karşılaştığınızda ve yardım için çevrimiçi destek forumlarına ulaştığınızda, tartışılan yanıtların çoğu WordPress’in yeni sürümleriyle ilgilidir. Eski sürümlerle ilgili yanıtları kapsamlı bir şekilde aramanız gerekir.

Siteniz Geride Kalır

Bu bir kayıp olduğu için bir sonuç değildir. Teknoloji her saniyede ilerliyor ve işleri daha iyi, daha hızlı ve akıcı hale getiriyor. Güncellememeyi seçtiğinizde, güncellemenin içerdiği yeni özellikleri ve geliştirmeleri kaçırmayı göze alırsınız. “İyi” web sitenizi “şaşırtıcı” bir web sitesine dönüştürebilecek küçük şeylere erişemezsiniz.

Site Footer