WordPress vs. Medium

Medium, herkesin yazılar oluşturmasına ve web üzerinde kendi kişisel alanlarına sahip olmasına olanak tanıyan, hızla büyüyen ücretsiz bir blog platformudur. Bu makalede WordPress ve Medium’u artıları ve eksileri ile kıyaslayacağız.

İçerik Sahipliği

Medium, herkesin hikayelerini paylaşabileceği ücretsiz bir çevrimiçi topluluktur. Kullanımı kolay, güvenilir ve dahili sosyal ağ özellikleri vardır. Bununla birlikte, Medium’a sahip değilsiniz. ‘A Medium Corporation”a aittir ve kapatmaya, yeni fiyat planları duyurmaya veya hesabınızı istediğiniz zaman iptal etmeye karar verebilirler. Öte yandan, WordPress kendi içeriğinize sahip olmanızı sağlar. Kendi web sitenizi barındırdığınızdan, verilerinizi ve bunları kiminle paylaştığınızı tam olarak kontrol etmiş olursunuz.

Kendi Markanızı Yaratmak

Medium kullanırken, hikayelerinizle birlikte markalarını tanıtıyorsunuz demektir ve bunun için para almıyorsunuz. Ünlü bir yazar değilseniz, Medium kullanıcılarının, adınızı hatırlamadan da Medium üzerinde bir hikaye okuduğunu hatırlaması büyük bir ihtimal.

Medium, aynı zamanda, diğer yazarların içeriğini kendi içeriğinizin altında görüntülenen bir ağdır. Bu sebepten kullanıcılarınız diğer markaların yada yazarların sitesine gidebilir ama oradan da size gelebilirler.

WordPress’de, markanızı nasıl tanıtmak istediğinizi kendiniz kontrol edebilirsiniz. Siteniz popülerlik kazanmaya başladığında, içeriğiniz yada markanızdan nasıl para kazanacağınıza kendiniz karar verirsiniz, içeriğiniz ve fikirleriniz yalnızca sizin adınızla tanınır.

Tasarım Seçenekleri

Medium, yayınınız için bir düzen seçmenizi sağlar. Üstbilginize kendi logonuzu, arka plan renginizi veya görüntüyü ekleyin. Düzene göre ızgarayı veya akış temelli düzeni seçebilirsiniz. Bu sürükle ve bırak düzenleyicisi kullanımı çok kolay ve çoklu özelleştirme seçenekleri sunuyor. Bununla birlikte, yayınlarınızın görünümleri Medium’da mevcut olan seçeneklerle sınırlıdır. Websiteniz için kendi tasarımınızı ve düzeninizi seçemezsiniz.

Öte yandan, binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress teması var. Bu temalar yenilikçi tasarımlara ve sınırsız özelleştirme seçeneklerine sahip profesyoneller tarafından tasarlanmıştır ancak bu temaların ayarlarını en ince detaya kadar sizin yapmanız gerekmektedir.

İçerik Taşıma

Medium, verilerinizi HTML biçiminde dışa aktarmanıza izin verir ki bu verilerinizi WordPress gibi diğer platformlara aktarmanızı zorlaştırıyor. Makalelerinizdeki yanıtlar ve beğeniler dışa aktarılamaz.

Medium’dan WordPress’e yönlendirme yapmak neredeyse imkansızdır. Medium üzerinde özel bir domain kullansanız bile, yeni platformunuzdaki her yazı için yönlendirmeyi manuel olarak kurmanız gerekecektir.

Açık kaynaklı bir platform olan WordPress size tüm içeriğinizi taşıma özgürlüğünü sunar. Hazır olan eklentilerini kullanarak verilerinizi WordPress’den içe / dışa aktarabilirsiniz. Böylelikle WordPress, sitenizi yeni bir sunucuya hatta yeni bir alan adına geri yüklemenize ve taşımanıza izin veren şaşırtıcı yedekleme eklentiler mevcuttur.

Destek

Medium, kapsamlı dokümantasyon ve ticket tabanlı destek sistemi ile birlikte gelir. Şu anda, destek tüm kullanıcılar için ücretsizdir. Cevaplar Medium personeli tarafından verilir ve cevap verme süresi beklemedeki destek taleplerinin sayısına bağlıdır.

WordPress, internetteki tüm web sitelerinin% 26’sından fazlasına güç sağlayan ve topluluk tarafından yönlendirilen bir projedir. Sadece ücretsiz topluluk desteği mevcuttur ve WordPress.org web sitesinden edinilebilir.

Güvenlik

Medium, tam olarak barındırılan bir platformdur; bu, yazılım konusunda endişelenmenizin gerekmediği anlamına gelir. İçeriğiniz çok güvenli Medium sunucuları tarafından sunulmaktadır. Özel bilgileriniz, endüstri standart güvenlik önlemleri kullanılarak güvence altına alınır.

WordPress kendinden barındırılan bir platformdur. Bu, web sitenizin güvenliğinden siz sorumlusunuz demektir. WordPress, milyonlarca WordPress sitesinde otomatik olarak kurulan acil güncellemelerle güvenlik konularına hızlı yanıt vermesi ile ünlüdür.