WordPress Veritabanı Hatası

WordPress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu.

İnternette bir süredir geziyorsanız, en azından bu hatayı birkaç kez görmüşsünüzdür. Bir veritabanı hatası birçok nedenden kaynaklanabilecek küçük sorunlardan biridir. Bir WordPress kullanıcı için bu, hiçbir şeyi değiştirmeden tek başına gerçekleştiğinde, özellikle de sinir bozucu olabilir.

Bu hatayı neden alıyorsunuz?

Kısacası, WordPress bir veritabanı bağlantısı kuramadığı için bu hatayı alıyorsunuz. WordPress’in bir veritabanı bağlantısı kuramamasının nedeni değişebilir. Veritabanı oturum açma kimlik bilgilerinizin hatalı veya değiştirilmiş olması olabilir. Veritabanı sunucunuzun yanıt vermemesi olabilir. Veritabanınızın bozulmuş olması olabilir. Deneyimlerimize göre, çoğunlukla bu hata bir takım sunucu hatası nedeniyle olur, ancak başka faktörler de olabilir. Bu sorunu gidermek için ne yapacağınıza bir göz atalım.

Sorun /wp-admin/ sayfasında ortaya çıkıyor mu?

Yapmanız gereken ilk şey, sitenin ön tarafında ve sitenin yönetici kısmında aynı hatayla karşılaştığınızdan emin olmaktır. Hata mesajı her iki sayfada aynı ise, bir sonraki adıma geçin, wp-admin’de farklı bir hata mesajı alıyorsanız, örneğin “Bir veya daha fazla veritabanı tablosu kullanılamıyor. Veritabanının onarılması gerekebilir ” veritabanınızı onarmanız gerekir.

Veritabanınızı  onarmak için önce wp-config.php dosyanıza aşağıdaki satırı eklemeniz gerekir.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Ekledikten sonra http://www.siteniz.com/wp-admin/maint/repair.php ziyaret ederek veritabanınızı onarabilirsiniz.

Bu onarım sorunu çözmediyse veya onarım çalışırken sorun yaşıyorsanız bu makaleyi okumaya devam ediniz.

WP-Config dosyasını kontrol edin

WP-Config.php muhtemelen tüm WordPress kurulumunuzdaki en önemli dosyadır. Burası, veritabanınızı bağlamak için WordPress’in ayrıntılarını belirttiğiniz yerdir. Veritabanı kullanıcı parolasını değiştirdiyseniz, bu dosyayı da değiştirmeniz gerekecektir. Her zaman kontrol etmeniz gereken ilk şey, wp-config.php dosyanızdaki her şey aynı olup olmadığıdır.

Bu dosyadaki her şey doğruysa (yazım hatalarını kontrol ettiğinizden emin olun), o zaman sunucu tarafında bir şeylerin yanlış olduğunu söylemek doğru olur.

MySQL Sunucu Sorunu

Siteniz çok fazla trafik aldığında veritabanı bağlantısı kurduğu için bu hatayı göreceksiniz. Temel olarak, ana sunucunuz bütün yükü işleyemez (özellikle paylaşılan barındırma işlemindeyken). Siteniz gerçekten yavaşlayacak ve bazı kullanıcılar hata mesajını bile görebilir. Dolayısıyla yapmanız gereken en iyi şey, barındırma sağlayıcınızla görüşmek ve MySQL sunucunuzun çalışır olup olmadığını öğrenmelerini istemektir.