WordPress ve Güvenlik.

WordPress güvenliği bir saatli bomba gibidir. Ne zaman sorun çıkaracağını asla bilemezsiniz, her gün binlerce WordPress sitesi saldırıya uğruyor.

WordPress sitenizi korumanın iki önemli yolu vardır. Birincisi, aşağıdaki kanıtlanmış bir sicili ile güvenli bir barındırma hizmeti tercih edin. İkinci olarak, özel bir üçüncü taraf güvenlik hizmeti ile sitenizin güvenliğini artırın.

WordPress güvenliği için Wordfence ve Sucuri en popüler seçeneklerdendir. Her ikisi de web sitenizi güvende tutmak için sağlam bir dizi güvenlik özelliğine sahiptir.

Wordfence veya Sucuri? Bu ikisinden hangisinin web sitenize uygun olacağını merak ediyorsanız, bu makale karar vermenize yardımcı olacaktır. İkisini de, çeşitli özellikler, performans, fiyatlandırma ve sundukları toplam değer açısından bire bir karşılaştırmak için kapsamlı bir şekilde inceledik. Bu bilgileri, sizin için en uygun seçeneği seçmek için kullanabilirsiniz.

WordPress Güvenliğine Giriş

WordPress, dünyanın en popüler İçerik Yönetim Sistemidir. O kadar popüler ki web sitelerinin %35’inden fazlasına güç veriyor.

WordPress, bilgisayar korsanları tarafından sürekli tehdit altındadır. GoDaddy Security’nin bir raporuna göre, 2018’deki saldırıya uğramış CMS platformlarının % 90’ı WordPress siteleriydi. Yalnızca Google, kötü amaçlı yazılım barındırmak ve yaymak için her gün 10.000 web sitesini kara listeye alır ve kara listeye alınan bu siteler organik trafiklerinin % 95’ini kaybedebilir.

Saldırıya uğramış WordPress sitelerinin % 41’i barındırma platformundaki güvenlik açıklarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, güvenli bir WordPress barındırma platformuyla çok fazla sorundan kaçınabilirsiniz.

Daha da şaşırtıcı olanı, küçük işletmelerin %60’ının siber saldırıdan sonraki 6 ay içinde kapanmasıdır. Korsanlık girişimlerinin büyük çoğunluğu küçük ve orta ölçekli işletmelere gerçekleştiğinden, web sitenizi güvence altına almak çok daha kritiktir.

Hackerlar WordPress Sitelerini Nasıl İhlal Ediyor

Saldırıya uğramış WordPress sitelerinin yalnızca % 36,7’lık dilimine WordPress’in eski savunmasız sürümleri neden olmuştur. WordPress siteleri için birincil saldırı vektörleri, eklentileri ve temaları olan genişletilebilir bileşenleridir.

Eklentiler özellikle en büyük risktir! Bilinen ve bilinmeyen güvenlik açıklarına sahip eklentiler, WordPress saldırılarının çoğunu oluşturur. Bir Wordfence çalışması bunu detaylı olarak incelemiştir.

Zayıf şifreleri tahmin etmek için kaba kuvvet saldırıları, bir sonraki büyük saldırı vektörüdür ve toplam girişimlerin % 16,1’ini oluşturur. Aynı çalışma başka bir şaşırtıcı istatistiği gösterdi. Saldırıya uğramış web sitesi sahiplerinin %61,5’i sitelerinin güvenliğinin ihlal edildiğini bile bilmiyordu.

WordPress Sitenizi Güvenli Hale Getirme

WordPress sitenizi siber saldırılardan korumak için üç önemli adım vardır.

Önleme

İster bir hastalık, isterse dijital bir kötü amaçlı yazılım olsun, korunma her zaman tedaviden daha iyidir!

WordPress ücretsiz olsa da, bir WordPress sitesi oluşturma ve ardından siteyi koruma ve koruma ücretsiz değildir. Ancak ne yazık ki, bir web sitesi oluştururken güvenlik genellikle öncelik listesinin altındadır.

WordPress çekirdek ekibi, WordPress’i güvende tutmak için harika bir iş çıkarmakta, ancak daha önce de belirtildiği gibi, çoğu WordPress sorunu temel yazılımından kaynaklanmıyor.

Önleme, kötü amaçlı kodu WordPress sitelerinizden uzak tutmaya odaklanır. Genellikle güvenlik duvarları, virüsten koruma programları, e-posta filtreleme çözümleri, DDoS saldırılarına ve kötü botlara karşı koruma vb. gibi özellikler içerir.

Tespit etme

Tespit, güvenlik olaylarının meydana geldiği anda fark edilmesine odaklanır, böylece önemli bir hasar oluşmadan önce hemen harekete geçebilir ve web sitenizi güvence altına alabilirsiniz.

Saldırı tespit sistemleri, ağ taraması, bütünlük izleme vb. araçları içerir.

Saldırıya uğramış WordPress sitelerinin çoğu sahibi, sitelerinin güvenliğinin ihlal edildiğini bile bilmiyor. Bu nedenle, özellikle barındırma düzeyinde sağlam algılama sistemlerine sahip olmak çok önemlidir. Sucuri veya Wordfence gibi güvenlik eklentileri harika eklentilerdir.

Müdahale ve Kurtarma

En iyisi için umut edin, ama her zaman en kötüsü için hazır olun! Müdahale ve Kurtarma, güvenlik olaylarını hızlı ve verimli bir şekilde ele almaya odaklanır.

İyi bir kurtarma işlemi sadece bir saldırıdan sonra temizlenmemeli, aynı zamanda yedekleme ve adli özellikleri de içermelidir. Bu, benzer olayları gerçekleşmeden önce durdurmanızı sağlar.

Bu, kaydolmadan önce barındırma şirketinizin güvenlik taahhüdünü kapsamlı bir şekilde araştırmanızın önemli bir nedenidir. Sucuri veya Wordfence gibi güvenlik hizmetleri, profesyonel paketlerinin bir parçası olarak olay müdahale hizmetleri sunar.