WordPress ve Canonical URL

Canonical URL birçok insan için bir gizemdir ve bir 301 yönlendirmesi gibi şeyler ile karıştırılıyor olabilir. İnsanlar SEO ile alakalı olduğunu biliyor olabilir, ancak nerede veya ne zaman uygulanacağı konusunda tam olarak emin değiller. Özellikle WordPress’te, tema şablonlarının içerik yönetim sisteminde çalışması nedeniyle, sitenizin her sayfasında bir eklenti olmadan Canonical URL kullanmak zor olabilir.

Bu makale, WordPress kullanıcılarının Canonical URL ile ilgili sahip olabileceği bazı soruları gidermeye yardımcı olmayı hedeflemektedir. Ancak, eğer WordPress veya temel HTML ve arama motoru optimizasyonu (SEO) ile teknik bir arka plana sahip değilseniz, bu makaleyi takip etmekte zorlanabileceğinizi unutmayın, makale içerisinden anlamakta zorluk çekebileceğiniz terimler olabilir. Ancak en azından bu makalede konuyla ilgili daha fazla arama yapmaya başlamak, daha dolu bir resim elde etmek için bir temeliniz olacak.

Canonical URL öğesi nedir?

Canonical URL (ayrıca, genellikle rel=canonical veya canonical etiketi olarak da bilinir), arama motorlarının web sitenizde veya hatta web çevresinde bir sayfanın birden fazla versiyonunu gördüklerinde neyi ifade ettiğidir. Şimdi bazı karmaşık yinelenen içerik sorunlarını çözmek için kullanılır ve bazen 301 yönlendirmesinden daha iyi bir araçtır.

Google, burada canonical URL’lerin amacının harika ve basit bir açıklamasını yazdılar. Bunu kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim çünkü durumu olabildiğince netleştirdiler.

Sitenizin yinelenen içerik içermediğini düşünebilirsiniz. Metninizi birden fazla sayfada tekrarlamamaya özen gösterdiyseniz, harika bir şey. Aksi halde, bu arama motorlarında sorunlara neden olabilir. Sitenizdeki metni tekrarladıysanız, bunu ciddiye alın: Bir kullanıcının sorgusunu yanıtlamaya çalışan bir arama motoruysanız, bu kullanıcıya sonuç listesinde iki özdeş sayfa verir misiniz? Tabii ki hayır! Bu onlar için işe yaramaz. Arama motoru sonuç sayfalarınızda (SERP’ler) olabildiğince iyi bir şekilde görevlerine yardımcı olmanızı ümit ederek, mümkün olduğunca fazla çeşitlilik verirsiniz.

Bu nedenle, sitenizdeki içeriği tekrar ediyorsanız, Google’ın tüm sayfalarınızı sıralamayacağını beklemelisiniz. Arama motoru sıralamalarını ve SERP’ler aracılığıyla bulunmayı önemsiyorsanız, bu iyi değildir.

Sahip Olduğunuzu Bilmediğiniz Yinelenen İçerik URL’leri

Tamam, geri dönelim ve doğru olanı yaptığınızı varsayalım, tüm sayfalarınızın tamamen benzersiz olduğundan emin olun. Hala farkında olmadığınız bazı ‘gizli’ yinelenen URL’lere sahip olabilirsiniz (gerçekten gizli değiller, sadece bu şekilde tarif etmesi daha anlaşılır). Bu sizi şaşırtabilir, ancak arama motorlarının sizin için aynı ve hepsinin aynı içeriği göstermesine rağmen aşağıdaki URL’leri tamamen ayrı olarak gördüklerini biliyor muydunuz?

  • http://www.ornek.com (www dikkat)
  • http://ornek.com
  • https://ornek.com (https’e dikkat)
  • http://www.ornek.com/ (sonunda bir eğik çizgi mi var?)
  • http://ornek.com/index.php

Bu nedenle, tüm sayfalarınızın <head> etiketinde canonical URL’ye ihtiyacınız var. Arama motorlarına, yukarıdaki URL türlerinin (veya başkalarının) hangi sürümüne bakmalarını istediğinizi söylemeniz gerekir.

Bu, web pazarlaması sırasında www’yi tüm bağlantılarınızda kullanıp kullanmayacağınız veya www kullanmayacağınız konusunda nihai bir karar vermeniz gerektiği anlamına gelir. Bunun hem sitenizde hem de siteniz dışında ve web sitenize atıfta bulunduğunuz her yerde bağlantı stratejiniz olması gerekir. URL’nizi kullanan herkes bunu bilmelidir: çalışanlar, taşeronlar, ortaklar, listelediğiniz dizinler, size bağlanan kişiler – herkes.

Ayrıca, https isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir. Birini seçip ve buna bağlı kalmalısınız. Yerinizde olsam, URL’lerinizi düzeltmenin zamanı geldiğinde baş ağrısını daha az acı verici hale getirmek için en çok kullandığınız bağlantıları seçerdim.Neyse ki, eğer WordPress kullanıyorsanız, bunların çoğunu çözmek kolay olacaktır.Canonical URL’si WordPress’te nasıl kullanılır?

Bunu yapmanın birden fazla yolu var, ama en kolay yol Joost De Valk’un WordPress SEO eklentisini kullanmak olacaktır.

Bu eklentiyi sitenize kurduğunuzda, gizli URL’niz olarak adlandırdıklarım hakkındaki canonical URL’yi de içeren ayarlar ile otomatik olarak ilgilenir. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken ayarlar var.
Aşağıdaki ekran görüntüsünde, tek bir yazı veya sayfa düzenleme ekranında (etkinleştirilmişse bu Özel Yazı Türleri için de geçerlidir), WordPress SEO kutusunun birçok alanı ve ayarı olduğunu görebilirsiniz. Basın bültenleri ve harici yinelenen içerikler gibi şeyler yapmak istediğiniz canonical URL’yi kontrol etmek için, “Advanced” sekmesine tıklayın:

Bu eklenti canonical URL öğesini sizin için gerçekten basitleştirdi. Tek yapmanız gereken, bu sayfada yayınladığınız içeriğin orijinal kaynağının tam URL’sini girmektir.  Buraya girdiğiniz canonical URL, sitenizdeki yinelenen içeriği içeren dahili URL olacaktır. Örneğin, toptan müşterilere satış yapmak için ürününüzü statik bir sayfada tanımladığınızı varsayalım. Ancak, aynı ürün açıklamasını sitenizin e-ticaret bölümünde, insanların perakende fiyatlardan satın aldıkları yerlerde kullanıyorsunuz. WordPress SEO ayarlarında canonical URL alanını kullanarak arama motorlarına hangi URL’lerin sıralanmasını istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Not: Bu ayarları kullanarak URL’nizin www veya www olmayan sürümlerini her sayfada belirtmeniz gerekmez. WordPress SEO eklentisi bunu otomatik olarak yapar. Bu ayarları yalnızca URL’ler çok farklı olduğunda veya içeriği başka bir etki alanındayken kullanmanızı tavsiye ederiz.Ne Zaman Canonical URL kullanmamalısınız?

Öncelikle, Google Web Yöneticisi Merkezi blogunda, insanların rel=canonical URL ile yaptığı genel hatalar hakkındaki bu makaleyi okuyun. Sizin veya web geliştiricinizin bunların hiçbirini yapmadığından emin olun. İkincisi, aşağıdaki senaryolarda canonical bir URL kullanmayın:

Bir 301 yönlendirmesi yapmak istediğinizde

Bir sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız, eski URL’yi yazan veya ölü bir bağlantıyı tıklayan kullanıcılar otomatik olarak yeni URL’ye yönlendirmek isterseniz, bir 301 yönlendirmesi kullanmanız gerekir. Bunun için canonical URL’yi kullanmayın.

Aradaki farkı şöyle düşünebilirainiz: Bir yönlendirme, içeriğin olduğu yer olduğu anlamına gelir ve tüm ziyaretçileri o sayfaya gitmeye zorlarsınız. Örneğin, sitenizi yeni bir etki alanı kullanacak şekilde değiştiriyorsanız veya siteyi yeniden oluştururken yeni URL yapıları kurarsanız bunu yaparsınız. Ayrıca, insanları sitenizin www olan veya olmayan sürümlerine göndermek için 301 yönlendirmesi kullanırsınız. Canonical URL ile, kullanıcılara hizmet vermek için web çevresindeki birden fazla sayfada aynı içeriğe sahip olabilir ve yine de bir “orijinal” içerik kaynağının görünmesini sağlayabilirsiniz.

Arama motorlarının bir sayfayı yoksaymasını istediğinizde

Rel=canonical URL öğesinin, tüm yinelenen içerik sorunlarının çözümü olmadığını unutmayın. SEO çok daha karmaşıktır ve bazen daha uygun bir çözüm, bir sayfanın indekslenmemesi için bir robot dosyası kullanmaktır. Bu yüzden WordPress SEO eklentisinin bunun için ayarları var.