WordPress Üyelik Eklentileri

Üyelik eklentileri, ayrıcalık yaratmak ve içeriğinizi veya hizmetinizi yalnızca ücretli veya kayıtlı üyelerle sınırlamak için gereklidir. Bazıları için üyelik planları tek gelir kaynağıdır. En iyi WordPress üyelik eklentilerini keşfedin ve size en uygun olanı seçin.

Üyelere özel bir site oluşturmak için en iyi WordPress üyelik eklentilerini mi arıyorsunuz? Bu yazıda, en iyi üyelik eklentilerini, içeriği kısıtlamanıza, üyelikleri satmanıza, diğer eklentilerle entegre etmenize ve daha pek çok şeye nasıl izin verdikleri gibi önemli özelliklere göre ayıracağız.

Üyelik eklentileri, çeşitli farklı türlerdeki WordPress siteleri için inanılmaz derecede faydalı bir araçtır bu yüzden, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda üyelik eklentisi vardır! Bunları çevrimiçi kurslar, özel forumlar, sosyal topluluklar, satın alma kulüpleri ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Aramanızı daraltmanıza ve ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun eklentiyi bulmanıza yardımcı olmak için, WordPress için en iyi üyelik eklentilerini topladık.

Üyelik eklentileri inanılmaz derecede ayrıntılı bir konudur, bu nedenle burada ele alınacak çok şey var.

WordPress Üyelik Eklentileri Ne İçin Kullanılır?

Üst düzeyde, üyelik eklentileri, web sitenizdeki üyeleri kabul etmenize ve anonim ziyaretçilerin aksine üyelere farklı deneyimler (hatta farklı sınıf üyelere farklı deneyimler) sunmanıza izin verir.

Bir şeyleri nasıl uygulamak istediğinize bağlı olarak, insanların ücretsiz üye olmasına izin verebilirsiniz veya katılmak için bir kerelik veya yinelenen üyelik ücreti talep edebilirsiniz. Ayrıca daha ileri gidebilir ve farklı erişim seviyeleri sağlayan farklı abonelik seviyeleri sunabilirsiniz.

Bu temel işlevsellik, ilginç WordPress siteleri oluşturmak için bir sürü olasılık açar.

Ne Tür WordPress Üyelik Siteleri Oluşturabilirsiniz?

İşte WordPress üyelik eklentileriyle oluşturabileceğiniz site türlerine bazı örnekler:

 • Çevrimiçi kurslar – üyelere çevrimiçi kurs içeriği sunabilirsiniz.
 • Özel topluluklar – Kurs içeriğini, mesaj panolarını, özel koçluğu ve daha fazlasını karıştıran özel topluluklar oluşturabilirsiniz.
 • “Premium” içerik – Bu oldukça geneldir, ancak her türden premium içerik için üyelik sitelerini kullanabilirsiniz.
 • Özel bir forum – Kendi forumunuzu oluşturabilir ve farklı üyelik seviyelerine göre forumların bazılarına / tümüne erişimi kısıtlayabilirsiniz.
 • Kendi WordPress.com siteniz – Üyelerin, WordPress.com ile nasıl çalıştığı gibi, WordPress multisite kullanarak ağınızda kendi sitelerini oluşturmalarına izin verebilirsiniz.
 • E-ticaret avantajları – E-Ticaret mağazanızdaki üyelere, kendi Amazon Prime sürümünüz gibi özel fırsatlar / indirimler sunabilirsiniz veya, özel bir satın alma kulübü oluşturmak için kişilerin bir satın alma işlemi yapmaları için üye olmalarını zorunlu kılabilirsiniz.

Bu kesinlikle eksiksiz bir liste değildir, bir WordPress üyelik eklentisi ile gidebileceğiniz birçok farklı yol vardır.

WordPress Üyelik Eklentisinde Neler Aranmalı

Bir üyelik eklentisi seçmek, üyelik eklentisine giren çok sayıda özellik olduğu için vereceğiniz en zor kararlardan biridir. Ek olarak, belirli üyelik uygulamanız için önemli olabilecek birçok küçük özellik vardır.

Yani, bu neyin aranacağının tam bir listesi değildir. Bunun yerine, bir eklenti seçerken dikkate alınması gereken en büyük faktörlerden sadece birkaçı:

 • İçerik Kısıtlama Seçenekleri
 • Abonelik Seviyeleri / Yönetimi
 • Ödeme Seçenekleri
 • Entegrasyonlar
 • Fiyat

İçerik Kısıtlama Seçenekleri

Eklenti, içeriğe erişimi kısıtlamanıza nasıl izin verir? Aşağıdakileri kısıtlayabilir misiniz:

 • İçeriğin bölümleri
 • Tüm yazılar / sayfalar
 • Tüm içerik kategorileri
 • Tüm gönderi türleri
 • Belirli şablonlar?

İçerik kısıtlamalarının ötesine geçmeniz mi gerekiyor? Örneğin, üyelerin WordPress multisite aracılığıyla kendi ağ sitelerini oluşturmalarına izin vermek ister misiniz? Bazı eklentiler bunu desteklerken diğerleri desteklemez.

Dosya indirmelerini kısıtlamak istiyor musunuz? Yine, tüm eklentiler bunu sunmuyor.

Ayrıca önemli – içerik kısıtlamasının zamanlamasını nasıl kontrol edebilirsiniz:

 • İçeriği zamanla paylaşabilir misiniz? Bu, insanların geri gelmesine yardımcı olur.
 • İçerik için kesin bir son kullanma tarihi belirleyebilir misiniz?
 • Belirli bir süre sonra içerik erişiminin kilidini açabilir misiniz?

Abonelik Seviyeleri / Yönetimi

Birden çok üyelik seviyesi sunmak ister misiniz? Yoksa sadece tek bir “üye” sınıfı mı oluşturmak istiyorsunuz?

Ek olarak, başka önemli sorular var:

 • Üyelerin birden fazla aboneliğe sahip olmasına izin verilmeli mi?
 • Üyelerin manuel müdahale olmadan abonelik seviyelerini değiştirebilmelerini istiyor musunuz?
 • Grup abonelikleri sunmak ister misiniz? Örneğin, bir işletme, personeli için bir üyelik satın alabilir.

Ödeme Seçenekleri

Topluluğunuza erişim için ücret talep etmiyorsanız, bunu güvenle göz ardı edebilirsiniz. Ancak, üyelik sitenizden para kazanmayı planlıyorsanız, burada göz önünde bulundurmanız gereken pek çok soru vardır:

 • Hangi ödeme sistemleri desteklenir?
 • Ücretsiz denemeler yapabilir misiniz veya bir kerelik kayıt ücreti talep edebilir misiniz (üyeliğe ek olarak)
 • İndirim kodları sunabilir veya başka promosyonlar yapabilir misiniz?

Entegrasyonlar

Başka bir eklentiye dayalı bir üyelik topluluğu oluşturmak istiyorsanız, entegrasyonlara özellikle dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, yalnızca üyelere özel bir forum oluşturmak istiyor musunuz? BbPress ile entegre olan bir eklenti seçtiğinizden emin olun. WooCommerce mağazanızın üyelerine ücretsiz kargo sunmak ister misiniz? Eklentinin bir WooCommerce entegrasyonuna (ve bu belirli özelliğe) sahip olduğundan emin olun.

Fiyat

Son olarak ve oldukça açık bir şekilde fiyat meselesi var. Oldukça geniş bir seçenek yelpazesi bulacaksınız, bu nedenle bütçenize uygun bir şey aramak isteyeceksiniz. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, ücretsizden 400 $ + ‘a kadar değişen fiyatlar bulacaksınız.

MemberPress

MemberPress, en popüler WordPress üyelik eklentilerinden biridir. Yalnızca premium bir sürümle gelir, ancak rekabetin çoğunun aksine uygun fiyatlıdır.

Restrict Content Pro

Restrict Content Pro, iThemes tarafından 1 Eylül 2020’de satın alınan popüler bir WordPress üyelik eklentisidir. Bu büyük bir değişiklik olsa da iThemes çok köklü bir şirkettir ve kaynakları Restrict Content Pro’ya eklemeyi planlamaktadır, bu yüzden uzun süre buralarda olacağına güvenmelisiniz.

WooCommerce Memberships

WooCommerce Memberships, adından da anlaşılacağı gibi temel olarak WooCommerce kullanan bir WordPress üyelik eklentisidir.

Bu, WooCommerce Üyeliklerinin yalnızca bir e-Ticaret mağazasının etrafında oluşturulmuş bir üyelik sitesi oluşturmak için olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlaşılmaya yol açar. Durum böyle değil – herhangi bir tür üyelik sitesi oluşturmak kullanabilirsiniz (e-ticaret mağazaları için bazı güzel seçeneklere sahip olsa da).

Paid Memberships Pro

Ücretli Üyelikler Pro, bu listedeki WordPress.org’da tam özellikli ücretsiz bir sürüm sunan ilk üyelik eklentisidir.

Sadece ücretsiz çekirdek sürümle, birçok özelliğe zaten erişebilirsiniz. Daha ileri gitmek isterseniz, 18’den fazla ücretsiz eklenti ve 65’ten fazla premium eklenti arasından seçim yapabilirsiniz. Çok fazla eklentisi olduğu için, size sitenizi nasıl kurduğunuz konusunda çok fazla esneklik sağlar.

Paid Member Subscriptions

Paid Member Subscriptions, TranslatePress eklentisi ile aynı geliştiricinin sunduğu ücretsiz bir üyelik eklentisidir. Diğer bazı eklentilerden biraz daha hafiftir, ancak yine de çoğu üyelik sitesinin ihtiyaç duyacağı tüm özelliklere sahiptir ve rakiplerin çoğundan daha ekonomiktir.

MemberMouse

MemberMouse, faturalandırma modeli ve yaklaşımında daha çok bir SaaS aracı gibi çalışan bir üyelik WordPress eklentisidir.

Tek bir pakette birçok gelişmiş özellik sunar. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, MemberMouse’un diğer birçok WordPress eklentisi gibi GPL lisansına sahip olmamasıdır. Bu, kısmen, temeldeki kodların hiçbirini düzenleyemeyeceğiniz anlamına gelir. GPL lisansı sizin için önemliyse, başka bir eklenti aramak isteyeceksiniz.

Members

Members, 2019’un sonlarında MemberPress ekibi tarafından satın alınan hafif ve ücretsiz bir WordPress üyelik eklentisidir. İçeriğe erişimi kısıtlamak için yalnızca basit bir seçenek istiyorsanız, ancak diğer eklentilerin sunduğu gelişmiş abonelik düzeyine ve ödeme özelliklerine sahip değilse bu iyi bir seçenektir.

WP-Members

WP-Members, 200’den fazla yorumda 4,7 yıldızla 80.000’den fazla sitede aktif olduğu WordPress.org’da popüler bir ücretsiz üyelik eklentisidir. Çekirdek eklentiyi genişleten ek premium eklentiler de vardır. İyi bir hafif seçenektir ancak Members gibi, diğer üyelik eklentilerinde bulunan bazı gelişmiş özelliklerden yoksundur.