WordPress Temaları Menü Öğesi Eklemeli mi?

WordPress, temalar için neredeyse her zaman üst düzey bir yönetici menü öğesi sağlamıştır. Açıkça “Görünüm” olarak etiketlenmiştir. Tüm WordPress kullanıcılarının, WordPress siteleri için görünümle ilgili şeyleri değiştirmek için ziyaret edeceklerini bildikleri tek konumdur.

Ancak, Temalar Ekibi’nde temaların yöneticiye ek bir üst düzey menü bağlantısı yerleştirmesine izin veren bir hareket vardır. Büyük soru: bu fikir ilerlemeli mi?

Temalar Ekibi (başlangıçta Tema İnceleme Ekibi) oluşturulduğunda, üyeleri yıllar boyunca şekillendirilecek ve yeniden şekillendirilecek bir dizi kılavuz oluşturdu. Bunlar, zamanla değiştirilebilen bir dizi kurallar serisi idi.

Temaların Görünüm menüsü öğesinin altına özel yönetici sayfaları yerleştirmesi en eski yönergelerden biri. WordPress, temayla ilgili tüm sayfalar için standart bir konum sağladı. Özel üstbilgi ve arka plan özellikleri Görünüm altında yaşandı. Geçerli tema tarafından da tanımlanan widget’lar bir alt sayfa olarak barındırıldı. Sonunda, WordPress’in özel gezinme menüsü sistemi ortaya çıktı ve – tahmin ettiniz – Görünüm altındaydı. Çekirdek geliştiriciler, özelleştirici bağlantısını bile aynı yere koydular.

On yılı aşkın bir süredir iyi tanımlanmış bir standart vardı. Elbette, resmi dizinin dışındaki ticari temalar bazen kalıbı kırabilir. Ancak, dizindeki temalar kalıbı izledi.

Şimdi Temalar Ekibi, temaların geleneklerden kopabilmelerini önermektedir. Tartışma, temaların blok düzenleyici kenar çubuğuna izin verilmeyen özel bir panel ekleyip ekleyemeyeceği sorusundan sonra ortaya çıktı.

Teklif, WordPress tam site düzenlemesine doğru ilerledikçe ve özelleştirici daha az önemli hale geldiğinde temaların görünürlüğünü kaybedeceği fikrine yerleşiyor gibi görünüyor. Özelleştirici, tema seçeneklerinden başka bir şey için ideal bir yer değil, ancak bu görüşün tartışmada göz ardı edildiği görülüyor. Bununla birlikte, temaların üst düzey menü öğeleri oluşturmasına izin vermeyen orijinal kılavuz, özelleştiricinin ortaya çıkmasından birkaç yıl önce gerçekleşti. Reklam, dokümantasyon, eklenti önerileri ve benzer sayfalara her zaman mevcut Görünüm menüsünde izin verilmekte. Özelleştiricinin faydası hiçbir zaman bu konuşmanın gerekli bir parçası değildi.

Sonuçta, soru kullanıcılar için neyin en iyi olduğu hakkında olmalıdır. Değişiklik yapmayı veya statükoya sadık kalmayı destekleyecek hiçbir veri yok ancak, yıllardır var olan bir standart var.

Bu tartışmanın herkesin bildiği bir yönü var ama çok azı konuşmaya hazır. Temalar Ekibindeki tüm kuralların altında ve tema yazarlarının çoğunun belirli bir kararı destekleyip desteklemediği, bunun finansal olarak nasıl etkilediğidir. Bir temanın yönetici sayfalarının görünürlüğü hakkında konuştuğumuzda, öncelikle ticari satışlar için başka bir yol sağlamaktan bahsediyoruz.

Görünürlük hakkındaki bu tartışmanın bir kısmı, son kullanıcı belgelerini ortaya çıkarmak veya kullanıcının yararına görünür bir beni oku sayfası eklemek gibi kavramlarda yer almaktadır. Bir üst düzey yönetici menü öğesinin tema belgelerini ortaya çıkarmak için anlamlı olup olmadığı tartışmaya değer olabilir, ancak bunun birincil kullanım durumu olacağı hiçbir dünya yoktur.