WordPress Sitenizin Hızını ve Performansını Geliştirme Yolları 2

WordPress sitenizi hızlandırmak ister misiniz? Hızlı yükleme sayfaları, kullanıcı deneyimini iyileştirir, sayfa görüntülemelerinizi artırır ve WordPress SEO’nuza yardımcı olur. Bu yazıda, WordPress performansını artırmak ve web sitenizi hızlandırmak için en kullanışlı WordPress hız optimizasyon ipuçlarının devamını paylaşıyoruz.

Yazımızın ilk kısmına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

WordPress Sitenizi Güncel Tutun

İyi hazırlanmış bir açık kaynak projesi olarak, WordPress sık sık güncellenmektedir. Her güncelleme yalnızca yeni özellikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda güvenlik sorunlarını ve hataları da giderir. WordPress temanız ve eklentilerinizde de düzenli güncellemeler olabilir.

Bir web sitesi sahibi olarak, WordPress sitenizi, temanızı ve eklentilerinizi en son sürümlere güncel tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yapmamak sitenizi yavaş ve güvenilmez hale getirebilir buda güvenlik tehditlerine karşı savunmasız kalmanıza neden olabilir.

Arka Plan İşlemlerini Optimize Edin

WordPress’teki arka plan işlemleri, WordPress sitenizin arka planında çalışan zamanlanmış görevlerdir. Aşağıda bir WordPress sitesinde çalışan arka plan görevlerinden bazıları verilmiştir:

  • WordPress Yedekleme eklentisi görevleri
  • WordPress cron işleri zamanlanmış yayınlar yayınlamak için
  • Güncellemeleri kontrol etmek için WordPress cron işleri
  • Arama motorları ve diğer tarayıcıların içerik alması

Zamanlanmış yayınlar ve güncellemeler için cron işleri gibi görevlerin web sitesi performansı üzerinde çok az etkisi vardır. Ancak, yedekleme eklentileri ve arama motorları tarafından aşırı tarama gibi diğer arka plan işlemleri bir web sitesini yavaşlatabilir.

Yedekleme eklentileri için, WordPress yedekleme eklentinizin yalnızca web sitenizdeki trafik yoğunluğu olmadığı sırada çalıştığından emin olmanız gerekir. Ayrıca, yedeklenmesi gereken sıklık ve verileri ayarlamanız gerekir. Örneğin, yalnızca haftada iki kez yeni içerik yayınlarken günlük bir yedekleme oluşturuyorsanız, bunu ayarlamanız gerekir.

Gerçek zamanlı yedekleme gibi daha sık yedekleme yapmak istiyorsanız, bir SaaS çözümü kullanmanızı öneririz.

Tarama için Google Arama konsolundaki tarama raporlarınıza göz atmanız gerekir. Hatalarla sonuçlanan sık taramalar, web sitenizin yavaşlamasına veya yanıt vermemesine neden olabilir.

Ana Sayfa ve Arşivlerde Özet Kullan

Varsayılan olarak, WordPress ana sayfanızdaki ve arşivlerinizdeki her makalenin tam içeriğini görüntüler. Bu, ana sayfanız, kategorileriniz, etiketleriniz ve diğer arşiv sayfalarınızın daha yavaş yükleneceği anlamına gelir. Bu sayfalarda tam makaleler göstermenin diğer bir dezavantajı, kullanıcıların asıl makaleyi ziyaret etme gereği duymamalarıdır. Bu sayfa görüntülemelerinizi ve kullanıcılarınızın sitenizde geçirdiği süreyi azaltabilir.

Arşiv sayfaları için yükleme sürenizi hızlandırmak amacıyla sitenizi tam içerik yerine alıntılar gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayarlar »Okuma’ya gidip Tam Metin yerine, Özeti seçebilirsiniz.

Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanın

Farklı coğrafi bölgelerdeki kullanıcıların sitenizde farklı yükleme süreleri yaşayabileceğini belirttiğimizi hatırlıyor musunuz? Bunun nedeni, web barındırma sunucularınızın konumunun site hızınızı etkileyebilmesidir.

Örneğin, hosting şirketinizin Amerika Birleşik Devletleri’nde sunucularına sahip olduğunu varsayalım. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir ziyaretçi genellikle Hindistan’daki bir ziyaretçiden daha hızlı yükleme süreleri görecektir.

Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmak, tüm ziyaretçileriniz için yükleme sürelerini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bir CDN, dünyanın her yerindeki sunuculardan oluşan bir ağdır. Her sunucu, web sitenizi oluşturmak için kullanılan “statik” dosyaları saklar. Bu statik dosyalar, daha önce açıklandığı gibi “dinamik” olan WordPress sayfalarınızın aksine, resim, CSS ve JavaScript gibi değişmeyen dosyaları içerir. Bir CDN kullandığınızda, bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret ettiğinde, kendisine en yakın sunucudan statik dosyalar sunulur. Kendi web barındırma sunucunuz da daha hızlı olacaktır çünkü CDN işlerin çoğunu yapıyor olacaktır

Ses / Video Dosyalarını Doğrudan Sitenize Yüklemeyin

Ses ve video dosyalarını doğrudan WordPress sitenize yükleyebilirsiniz; bu dosyalar otomatik olarak bir HTML5 oynatıcısında gösterilecektir…

Ama bunu asla yapmamalısın!

Ses ve videoların barındırılması size bant genişliğine mal olur. Hosting şirketinize fazladan ücret ödeyebilirsiniz veya planınız “sınırsız” bant genişliği içeriyor olsa bile sitenizi tamamen kapatabilirler. Büyük medya dosyalarının barındırılması da yedekleme boyutlarınızı büyük ölçüde artırır ve WordPress’i yedekten geri yüklemenizi zorlaştırır.

Bunun yerine, YouTube, Vimeo, DailyMotion, SoundCloud vb. gibi bir ses ve video barındırma hizmeti kullanmalı ve sıkı çalışmayla ilgilenmelerine izin vermelisiniz.

WordPress yerleşik bir video gömme özelliğine sahiptir, böylece videonuzun URL’sini doğrudan yazınıza kopyalayıp yapıştırabilir ve otomatik olarak gösterebilirsiniz.

Site Footer