WordPress Sitenizin Hızını ve Performansını Geliştirme Yolları 1

WordPress sitenizi hızlandırmak ister misiniz? Hızlı yükleme sayfaları, kullanıcı deneyimini iyileştirir, sayfa görüntülemelerinizi artırır ve WordPress SEO’nuza yardımcı olur. Bu yazıda, WordPress performansını artırmak ve web sitenizi hızlandırmak için en kullanışlı WordPress hız optimizasyon ipuçlarını paylaşacağız.

Diğer “X en iyi WordPress önbelleğe alma eklentisi” listelerinden veya genel “WordPress’i hızlandırmaya yönelik X ipucu” öğreticilerinden farklı olarak, bu makale WordPress performans optimizasyonu için kapsamlı bir rehberdir.
Hızın neden önemli olduğu, WordPress sitenizi yavaşlatan ve WordPress hızınızı hemen iyileştirmek için gerçekleştirebileceğiniz atılabilir adımlar hakkında her şeyden bahsetmeye çalıştık.

WordPress Siteniz için Hız Neden Önemli?

Araştırmalar 2000’den 2016’ya kadar ortalama insan dikkat süresinin 12 saniyeden 7 saniyeye düştüğünü gösteriyor. Bir web sitesi sahibi olarak bunun sizin için anlamı nedir?

Kullanıcılara içeriğinizi göstermek ve onları web sitenizde kalmaları için ikna etmek için çok az zamanınız var. Yavaş bir web sitesi, kullanıcıların web sitenizi yüklemeden önce potansiyel olarak terk edeceği anlamına gelir. Amazon, Google ve diğer büyük siteleri içeren bir StrangeLoop örnek olay incelemesine göre, sayfa yükleme süresinde 1 saniyelik bir gecikme, dönüşümlerde %7 oranında kayıp, %11 daha az sayfa görünümünde ve müşteri memnuniyetinde %16 oranında düşüşe yol açabilir.

Bunun da ötesinde, Google ve diğer arama motorları daha yavaş web sitelerini cezalandırmaya başladılar, bu sayede arama sonuçlarında web sitelerini aşağıya çekerek daha düşük web trafiği için daha düşük trafik anlamına geliyor.

Sonuç olarak, web sitenizden daha fazla trafik, abone ve gelir elde etmek istiyorsanız, WordPress web sitenizi HIZLI yapmalısınız!

WordPress Web Sitenizin Hızını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Genellikle yeni başlayanlar, web sitelerinde sorun olmadığını düşünüyor çünkü bilgisayarlarında yavaş hissetmiyor. Bu çok büyük bir hata.

Kendi web sitenizi sık sık ziyaret ettiğinizden, Chrome gibi modern tarayıcılar web sitenizi önbellekte saklar ve bir adres yazmaya başlar başlamaz otomatik olarak önden çeker. Bu, web sitenizin neredeyse anında yüklenmesini sağlar. Ancak, web sitenizi ilk kez ziyaret eden normal bir kullanıcı aynı deneyime sahip olmayabilir. Aslında, farklı coğrafi bölgelerdeki kullanıcılar tamamen farklı bir deneyime sahip olacaktır. Bu nedenle IsItWP’nin WordPress hız testi gibi bir araç kullanarak web sitenizin hızını test etmenizi öneririz. Web sitenizin hızını test etmenizi sağlayan ücretsiz bir çevrimiçi araçtır.

Web sitesi hız testinizi yaptıktan sonra, hedeflemeniz gereken iyi bir web sitesi hızının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz?

İyi bir sayfa yükleme süresi 2 saniyenin altındadır. Ancak, ne kadar hızlı yaparsanız o kadar iyidir. Burada birkaç milisaniye iyileştirme ve yükleme sürenizden yarım, hatta bir saniye bile size avantaj sağlayacaktır.

WordPress Web Sitenizi Ne Yavaşlatır?

Hız testi raporunuzda iyileştirme için birden fazla öneri bulunacaktır. Ancak, çoğu yeni başlayanların anlaması zor olan teknik bir jargondur. Web sitenizi yavaşlatan şeyin neyin yavaşladığını öğrenmek performansı arttırmanın ve daha uzun vadeli kararlar almanın anahtarıdır.

Yavaş bir WordPress web sitesinin başlıca nedenleri:

  • Web Hosting – Web barındırma sunucunuz doğru şekilde yapılandırılmadığında web sitenizin hızına zarar verebilir.
  • WordPress Yapılandırması – WordPress siteniz önbelleğe alınmış sayfalar sunmuyorsa, sunucunuzu aşırı yükler ve web sitenizin tamamen yavaşlamasına veya çökmesine neden olur.
  • Sayfa Boyutu – Temel olarak web için optimize edilmemiş görüntüler.
  • Kötü Eklentiler – Kötü kodlanmış bir eklenti kullanıyorsanız, web sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.
  • Dış komut dosyaları – Reklamlar, yazı tipi yükleyicileri vb. dış komut dosyalarının da web sitenizin performansı üzerinde büyük etkisi olabilir.

Artık, WordPress web sitenizi neyin yavaşladığını bildiğinize göre, WordPress web sitenizi nasıl hızlandıracağınıza bir göz atalım.

İyi WordPress Barınmanın Önemi

WordPress barındırma hizmetiniz, web sitesi performansında önemli bir rol oynar. Bluehost veya Siteground gibi iyi bir paylaşılan barındırma sağlayıcısı, web sitenizi performans için optimize etmek için ek önlemler alır. Ancak, paylaşılan barındırmada sunucu kaynaklarını diğer birçok müşteriyle paylaşırsınız. Bu, eğer komşu siteniz çok fazla trafik alırsa, web sitenizi yavaşlatarak tüm sunucu performansını etkileyebilir.
Öte yandan, WP Engine yada Flywheel gibi yönetilen bir WordPress barındırma hizmetini kullanmak size WordPress’i çalıştırmak için en optimize sunucu yapılandırmalarını sunar. Yönetilen WordPress barındırma şirketleri, web sitenizi korumak için otomatik yedeklemeler, otomatik WordPress güncellemeleri ve daha gelişmiş güvenlik yapılandırmaları da sunar.

WordPress Önbellek Eklentisini Yükleme

WordPress sayfaları “dinamiktir”. Bu, birileri web sitenizdeki bir yazıyı veya sayfayı her ziyaret ettiğinde anında oluşturuldukları anlamına gelir. Sayfalarınızı oluşturmak için, WordPress gerekli bilgileri bulmak, hepsini bir araya getirmek ve daha sonra bunları kullanıcıya göstermek için bir işlem yürütmek zorundadır. Bu işlem çok fazla adım içerir ve aynı anda birden fazla kişiyi ziyaret ettiğinizde web sitenizi gerçekten yavaşlatabilir.

Bu nedenle her WordPress sitesine önbellek eklentisi kullanmanızı öneririz. Önbelleğe alma, WordPress sitenizi 2 kattan 5 kata kadar hızlandırabilir. Her seferinde tüm sayfa oluşturma işleminden geçmek yerine, önbellek eklentiniz ilk yüklemeden sonra sayfanın bir kopyasını oluşturur ve ardından önbelleğe alınmış sürümü sonraki her kullanıcıya sunar.

Bir kullanıcı WordPress sitenizi ziyaret ettiğinde, sunucunuz MySQL veritabanından ve PHP dosyalarınızdan bilgi alır. Daha sonra hepsini bir arada sunan ve kullanıcıya sunulan HTML içeriğine yerleştirir. Uzun bir işlemdir, ancak önbelleğe alma özelliğini kullanırken çoğunu atlayabilirsiniz.

Çok sayıda iyi WordPress önbellek eklentisi var, ancak WP Rocket (premium) veya WP Super Cache (ücretsiz) eklentisini kullanmanızı öneririz. Bluehost ve SiteGround gibi pek çok WordPress hosting şirketi de önbellekleme çözümleri sunmaktadır.

Görüntüleri Hız İçin Optimize Edin

Görüntüler, içeriğinize hayat verir ve katılımın artmasına yardımcı olur. Ancak, resimleriniz optimize edilmezse, o zaman yardım etmekten daha fazla acı verebilir. Aslında, optimize edilmemiş görüntüler acemi web sitelerinde gördüğümüz en yaygın hız sorunlarından biridir.

Doğrudan telefonunuzdan veya kameranızdan bir fotoğraf yüklemeden önce, resimlerinizi web için optimize etmek için fotoğraf düzenleme yazılımı kullanmanızı öneririz. Orijinal formatlarında, bu fotoğraflar çok büyük dosya boyutlarına sahip olabilir. Ancak, resim dosyası formatına ve düzenleme yazılımınızda seçtiğiniz sıkıştırmaya bağlı olarak, resim boyutunu 5 kata kadar azaltabilirsiniz.