WordPress sitenize kaç eklenti yüklemelisiniz?

Sitenize kaç tane WordPress eklentisi kurmalısınız? Kaç tane eklenti var? Eklentiler performans için kötü değil mi? Eklentiler güvenlik açığı riskinizi artırmaz mı? Eklentileri ne pahasına olursa olsun önlemek daha iyi değil mi? Bunlar, WordPress yeni başlayanlar tarafından en çok sorulan sorulardan bazıları. Blogosferde yeni kullanıcıları doğrudan veya dolaylı olarak yanlış yönlendiren çok sayıda makale var. Bu makalenin amacı, yeni başlayanları ve eski kullanıcılara, daha önce varolan bazı yanlış anlamaları gidermeyi ümit ederek daha iyi eğitmektir.

WordPress 1.2’den beri (WordPress eklentiler için destek eklendiğinde), eklentiler kullanıcılar için bir nimet olmuştur. Eklentileri olmayan WordPress, oyuncakları olmayan bir oyuncak mağazası gibidir ve bu hiç eğlenceli değil. WordPress çekirdeği güçlü bir yayıncılık çerçevesi sağlasa da, platformun başarısından geniş çapta sorumlu olan eklentilerdir. WordPress topluluğu büyüdükçe, WordPress eklentilerinin sayısı da büyüdü.

Eklentilerin amacı, WordPress’i hayal edebileceğiniz hemen hemen her şeyi yapacak şekilde genişletmektir. Ancak şimdi birçok kullanıcının eklentilere karşı bir korku ya da kısıtlama duygusu görüyoruz. İnsanlar performans, güvenlik, güvenilirlik vb. şeyler hakkında endişe duyuyorlar. Bunun nedeni, müşterilerininin sitede bir eklenti karmaşası yarattığında tasarımcıların ve geliştiricilerin gerçekten sinirlenmesi ve sitelerde minimum miktarda eklenti olması yada siteyi yavaşlatan şeylerin eklentiler olduğunu iddia etmekteleri. Bu ifadelerle en büyük sorun belirsizlikleridir. Az nedir? Kaç tane eklenti yüklemelisiniz? Genel olarak eklentiler sitenizi yavaşlatmaz. Sadece kötü olanları yavaşlatır.

Web üzerinden okuyabileceğiniz makaleler vardır: XYZ durumu eklenti olmadan nasıl yapılır. Bu tür yazıların amacı, mevcut eklentilerin kullanımını engellemektir. Bu tür makalelerin amacı, işleri kendiniz nasıl yapacağınızı göstermektir. Bir kodun functions.php dosyasına yerleştirilmesi, bir eklenti aracılığıyla eklenmesiyle aynı işlevi görür (aynı miktarda kaynak gerekir). Başka bir deyişle, web üzerindeki çeşitli yerlerden 30 kod parçacığını temanızın functions.php dosyasına yapıştırırsanız, sitenize 30 eklenti eklediniz demektir.

Birçok kullanıcı, functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye kod eklemenin sitelerini hızlandıracağı illüzyonu altında veya “güvenlik” için bunu yapmak daha iyidir. Mevzu bu değil. Sunucu kaynaklarınızı tüketen ve sitenin çökmesine neden olabilecek kötü kodlanmış bir işleve sahip olabilirsiniz. Sitenizde bir güvenlik açığı oluşturabilen kötü kodlanmış bir işleve sahip olabilirsiniz.
Daha ileri gitmeden önce, sitenizi yavaşlatanın ASLA çok fazla eklenti olmadığını belirleyelim. Web sitenizi yavaşlatan her zaman kötü kodlanmış eklentilerdir.

“Sitenize kaç tane WordPress eklentisi kurmalısınız?” İhtiyacınız kadar. Bu cevabı insanlara söylediğimizde, bizim cevabımızda diğerleri kadar belirsiz oluyor. Sitenizde kaç eklenti kullanıyorsunuz? Şu anda bu sitede 32 aktif eklenti var.

Umarız bu makale  çok fazla eklenti diye bir şey olmadığını anlamanıza yardımcı olmuştur. Sitenize kaç eklenti yüklemeniz gerektiğinin cevabı ihtiyaç duyduğunuz kadardır. Her zaman eklentilerin sayısının sitenizi yavaşlatmadığını unutmayın. Kötü kodlanmış eklentilerin sayısı yavaşlatır.

Başka düşünceleriniz varsa, düşüncemize katılmıyorsanız veya tartışmaya bir şey eklemek istiyorsanız, bize ulaşıp fikirlerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz.