WordPress Parolalarını Hızlı Bir Şekilde Değiştirme Yöntemi

WordPress şifrenizi değiştirmeniz gerekiyorsa panik yapıyor olabilirsiniz. Sitenize erişiminizi kaybettiniz ve tekrar nasıl gireceğinizi bilmiyorsunuz.

Genellikle bu, birisi WordPress şifresini unuttuğunda, standart bir şifre sıfırlaması için e-postalarına erişemediğinde veya WordPress sitesi e-postaları doğru bir şekilde göndermediğinde ortaya çıkar.

Parolanızı değiştirme ve sıfırlama arasındaki farka bakarak başlayalım, böylece hangisini yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

WordPress Parolanızı Değiştirme ve Sıfırlama

WordPress’de şifrenizi değiştirmek ve şifrenizi sıfırlamak benzer sonuçlara yol açar.

Şifrenizi değiştirmek kendiniz yaptığınız bir şeydir. Web sitenize ve profil ayarlarınıza erişiminiz varsa, WordPress şifrenizi kolayca değiştirebilmeniz gerekir. Başka bir deyişle, geçerli şifrenizi bildiğinizde şifrenizi değiştirirsiniz.

Bir parolayı sıfırlamakla ilgili en önemli şey, mevcut parolayı bilmediğinizde yapmanızdır.

WordPress’de Parola Değiştirme veya Sıfırlama

Tek yapmanız gereken kendi WordPress şifrenizi değiştirmek ve eskisine sahipseniz, bunu yönetim paneli üzerinden yapabilirsiniz. E-posta erişiminiz varsa, şifrenizi yönetici olarak sıfırlayabilirsiniz. Ayrıca, site yöneticisi olarak başka bir kullanıcının şifresini sıfırlayabilirsiniz.

Profil Ekranında WordPress Parolanızı Değiştirme

Sitenize erişiminiz varsa ve yalnızca WordPress şifrenizi değiştirmek istiyorsanız, bunu Profil ekranında yapabilirsiniz.

 1. WordPress’te profil ekranınıza erişmek için Kullanıcılar> Profilinize gidin.
 2. Ekranın altındaki Hesap Yönetimi bölümüne gidin.
 3. Şifre Oluştur düğmesini tıklayın. Sizin için yeni bir şifre oluşturulacak ve kopyalamanız için görüntülenecektir. Düzenlemek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz.
 4. Profili Güncelle düğmesini tıkladığınızda yeni şifreniz kaydedilir. Yeni şifreyle tekrar giriş yapmanız gerekecek; bu yüzden bir yere not edin.

WordPress sitenize birden fazla cihazda veya tarayıcıda giriş yapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız veya başka birinin sitenize erişmek için kimlik bilgilerinizi kullanmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, Başka Her Yerde Oturumu Kapat düğmesini de tıklayın.

Şifrenizi Sıfırlamak için Kayıp Parola Bağlantısını Kullanma

WordPress hesabınızı ayarlamak için kullandığınız e-posta hesabına erişiminiz varsa, ancak şifrenizi bilmiyorsanız, şifrenizi hızlı bir şekilde sıfırlamak için şifremi unuttum bağlantısını kullanabilirsiniz.

 1. WordPress giriş sayfanıza gidin.
 2. Şifrenizi mi kaybettiniz? bağlantısını tıklayın.
 3. Bir sonraki ekranda, kullanıcı adınızı veya WordPress hesabınız için kullandığınız e-posta adresini girin. Yeni Parola Al’ı tıkladığınızda e-posta yoluyla yeni bir parola oluşturmak için bir bağlantı alırsınız.
 4. Gelen kutunuzu kontrol edin ve aldığınız e-postadaki bağlantıyı tıklayın. Şifrenizi sıfırlayabileceğiniz bir ekrana yönlendirilirsiniz.
 5. Son olarak, kullanıcı adınız veya e-posta adresinizle yeni şifreyi kullanarak sitenize giriş yapın.

PhpMyAdmin’den WordPress Parolalarını Değiştirme (veya Sıfırlama)

WordPress yönetici şifrelerini değiştirmenin başka bir yolu da phpMyAdmin aracılığıyla doğrudan veritabanındadır. E-postanıza erişiminiz yoksa veya WordPress siteniz e-postaları doğru bir şekilde göndermiyorsa, sahip olduğunuz tek çözüm bu olabilir.

 1. İlk önce phpMyAdmin’e giriş yapmak isteyeceksiniz. Web barındırıcınız cPanel kullanıyorsa, phpMyAdmin bağlantısı genellikle veritabanı bölümü altında bulunur.
 2. Sol tarafta, veritabanınızı tıklayın. Ardından aşağı kaydırın ve wp_users tablosuna tıklayın. wp_users, yeni WordPress kurulumlarında kullanılan standart tablodur. Ancak, bazı sitelerde güvenlik amacıyla bir önek eklenmiş olabilir. Bu durumda, wp56_users gibi biraz farklı adlandırılabilir.
 3. Kullanıcı adının yanındaki satırda Düzenle’yi tıklayın. WordPress sitenizde birden fazla kullanıcınız varsa, doğru olanı düzenlediğinizden emin olmak için iki kez kontrol edin.
 4. user_pass sütununa şifreniz için yeni bir değer girebilirsiniz. İşlev sütunundan MD5’i seçtiğinizden emin olun. Ardından alttaki Go düğmesine tıklayın.
 5. Ve bu kadar! Artık WordPress şifrenizi değiştirdiniz.

Site Footer