WordPress Nofollow Linki Ekleme

WordPress’e nofollow bağlantıları nasıl ekleyeceğinizi merak ediyor musunuz?

Harici bir web sitesine bağlandığınızda, arama motorları web sitenizden diğer web sitesine bağlantı yetkisinin küçük bir bölümünü geçirir. Bu üçüncü taraf web sitelerine sahip olmadığınız veya denetlemediğiniz için, bu bağlantılara nofollow özelliği eklemek genellikle SEO için en iyi uygulamadır.

Bu yazıda, nofollow bağlantılarının ne olduğunu ve WordPress yayınlarına, sayfalarına yada gezinme menülerine nofollow bağlantılarını nasıl ekleyebileceğinizi göstereceğiz.

Nofollow Linki nedir?

Nofollow bağlantısı, arama motorlarına sayfanızdan bağlanmakta olduğunuz diğer web sitesine herhangi bir bağlantı yetkisi vermemesini söyleyen bir bağlantı türüdür. Aşağıdaki bağlantı özelliğini ekleyerek herhangi bir bağlantıyı nofollow bağlantısına dönüştürebilirsiniz.

rel = ”nofollow”

Bağlantılar veya geri bağlantılar önemli bir arama motoru sıralama faktörüdür. Bir web sitesine bağlandığınızda, arama motorları bunu bir sıralama sinyali olarak görür ve sayfa otoritenizin küçük bir bölümünü diğer web sitesine geçirir.

Ne Zaman Nofollow Bağlantısı Eklemelisiniz?

Genel olarak en iyi uygulama olarak, güvenmediğiniz tüm harici web sitelerine nofollow eklemeniz gerekir.

Tamamen kabul edilebilir ve aslında nofollow özelliği olmadan Wikipedia, Youtube, New York Times, vb. web sitelerine bağlantı vermeniz önerilir çünkü otorite sitelerine bağlantı kendi web sitenize güvenilirlik eklemenize yardımcı olacaktır.

Bağlantılara her zaman nofollow öznitelikleri eklemeniz gereken bazı durumlar aşağıdadır.

Satış Ortağı ve Sponsorlu Bağlantılar


Blogcuların çoğu bağlı kuruluş pazarlamasını kullanarak çevrimiçi para kazanır. Satış ortağı bağlantıları, önerdiğiniz ürün ve hizmetler için izleme bağlantılarıdır ve birisi bağlantınızdan satın alım yaparsa yönlendirme komisyonları alır.

Doğrudan bir satış ortağı bağlantısı kullanıyor olsanız da, Pretty Links kullanarak bu bağlantıyı gizliyor olun, her zaman satış ortağı bağlantılarına nofollow özelliği eklemelisiniz.

Blogcuların para kazanmanın bir başka popüler yolu da sponsorlu bağlantılar eklemektir. Aksi halde arama motorları sitenizi link / spam satan olarak değerlendirebileceğinden, sponsorlu bağlantılara her zaman nofollow eklemelisiniz.

Dış bağlantılar


Bazen, ifadenize referans sağlamak için harici bir kaynağa bağlayabilirsiniz. Bu web sitelerindeki içeriği kontrol etmediğiniz için, onlara nofollow eklemeyi düşünmelisiniz. Basit bir deyişle, arama motorlarına bir kaynağa bağlandığınızı söylüyorsunuz, ancak bunun için kefil olabileceğiniz bir şey değil.

Kenar Çubuğu Bağlantıları


Bazı blogcular, WordPress bloglarının kenar çubuğuna harici veya bağlı bağlantıların bir listesini ekler. Bu harici bağlantılar, güvendikleri yetkili sitelerden veya web sitelerinden olabilir. Sorun, sitenizde her yeni sayfa oluşturulduğunda, kenar çubuğunuzdan bu web siteleri için yeni bir geri bağlantı oluşturuyorsunuz.

Bu bağlantıları nofollow yapmak ve her sayfadan belirli bağlantılara SEO geçirmediğinizden emin olmak önemlidir.

Gutenberg Nofollow Bağlantıları Ekleme

Gutenberg yeni bir WordPress içerik düzenleyicisi olduğundan, WordPress için eski nofollow eklentileri henüz onunla uyumlu değildir. Şu anda, Gutenberg’e nofollow bağlantıları eklemenin tek yolu bunu manuel olarak yapmaktır.

WordPress yayınlarına veya Gutenberg içeren sayfalara nofollow bağlantılarının nasıl ekleneceğine ilişkin adım adım işleme bir göz atalım.

Bağlantı eklemek istediğiniz metni seçmeniz ve ardından bağlantı simgesine tıklamanız gerekir. Bu, seçilen metnin hemen altında bir metin alanı açar. Harici bağlantıyı doğrudan kutuya yapıştırabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, bağlantıyı eklemek için uygula simgesine tıklayabilirsiniz.

Bağlantınıza nofollow özniteliğini eklemek için bağlantınızı içeren bloğu seçmeniz ve ardından üst çubukta bulunan 3 dikey nokta simgesine tıklamanız gerekir. Bu, HTML Olarak Düzenle seçeneğini tıklamanız gereken bir menü açar, artık bağlantınızın HTML kodunu göreceksiniz. Bağlantı öğesine rel = ”nofollow” özelliğini ekleyebilirsiniz.

HTML kodunda rel = ”noopener noreferrer” özelliğini görürseniz, noreferrer’den sonra bir boşluk ekleyin ve bundan sonra nofollow’u yapıştırın.

Tamamlandığında, 3 dikey nokta simgesine tekrar tıklayabilir ve görsel formata geri dönmek için Görsel olarak düzenle seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Bu, normal bağlantınızı nofollow bağlantısına dönüştürür. Diğer tüm harici bağlantılara nofollow özelliği eklemek için aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Tüm Harici Bağlantıları Otomatik Olarak Nasıl Yaparım?

Bazı WordPress kullanıcıları, sitelerindeki tüm harici bağlantılara nofollow özelliğini otomatik olarak eklemek ister.

Bunu sunan çoğu çözüm, Google ve sitenizin SEO’su için yararlı olmayan JavaScript yardımı ile yapılır. Bunun yerine, yukarıdaki yöntemleri kullanarak bağlantıları manuel olarak yapmalısınız.

Yorum bölümü hakkında endişeleriniz varsa, iyi haber, WordPress’in varsayılan olarak tüm yorum bağlantılarına nofollow niteliğini zaten eklemesidir.

Harici bağlantıları otomatik olarak takip etmemek için hala bir çözüm arıyorsanız, External Links eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti yayınlardaki, sayfalardaki, gezinme menülerindeki ve kenar çubuğundaki tüm harici bağlantılara rel = ”nofollow” özelliğini ekler.

Bu eklenti ayrıca nofollow yapılmaması gereken alanların ve alt alanların bir listesini eklemenizi sağlar.