WordPress Neden Zor?

WordPress’in kullanımı neden bu kadar zor? Daha önce WordPress ile bir web sitesi kurmadıysanız, kendinizi bu kelimeleri haykırırken bulabilirsiniz.

Öte yandan, eski günlerde HTML ile elle web siteleri oluşturarak büyüdüyseniz, WordPress’i sıfırdan web siteleri oluşturmaya kıyasla basitliği nedeniyle sevebilirsiniz, bu nedenle WordPress’in “zor” mu yoksa “kolay” mı olduğu sorusu tartışmalı bir konudur.

WordPress’in kullanımının zor olup olmadığı, nereden geldiğinize ve ne oluşturmaya çalıştığınıza bağlıdır. Herkes zaman zaman WordPress tarafından biraz bunalmış hissedebilir, bu sadece yeni başlayanların uğraştığı bir şey değildir. Ancak, WordPress’in öğrenme eğrisini aşmak için zaman ayırmanın pek çok faydası olabilir.

WordPress Neden Bu Kadar Karmaşık?

WordPress Kendinden Barındırılan Bir İçerik Yönetim Sistemidir

WordPress’in karmaşık görünmesinin en büyük nedenlerinden biri, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi olmasıdır. Esasen bu, bir WordPress sitesi yapmak için önce WordPress yazılımını almanız ve kendi web barındırma hizmetinize yüklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Bazı web sitesi kurucuları, barındırmada oluştururlar, böylece onunla doğrudan etkileşime girmezsiniz. Ancak WordPress ile, barındırma ayarlarınızı kendiniz yapmaktan sorumlu olacaksınız.

Dahası, yazılım kendi barındırma sisteminize yüklendiği için ileriye dönük olarak bakımdan da sorumlu olacaksınız. Sitenizi güncel tuttuğunuzdan, verilerinizi yedeklediğinizden, sitenizi kötü niyetli kişilerden koruduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu, daha yeni başladığınızda omuzlarınızda çok fazla hissedebilir.

WordPress Üçüncü Taraf Uzantılarına Dayanır

WordPress’in bu kadar karmaşık görünmesine neden olabilecek bir başka şey de, temel işlevler için uzantılara ne kadar bağlı olduğu. Uzantılar iki biçimde gelir:

Temalar – Bunlar web sitenizin nasıl göründüğünü kontrol eder.
Eklentiler – Bunlar sitenize yeni özellikler ekler. Bu özellikler ön uçta (bir iletişim formu gibi) olabilir veya kontrol panelinizdeki yararlı yeni araçlar olabilir (sürükle ve bırak içerik oluşturucu gibi).

Eklentiler ve temalar harikadır çünkü siteniz üzerinde size çok fazla kontrol sağlıyorlar. Bununla birlikte, hepsi farklı üçüncü taraf geliştiricilerden geldiği için çok fazla karmaşıklık da eklerler.

Farklı eklentiler tamamen farklı arayüzler kullanabilir, bu da her şey için geçerli olan tek bir arayüzü öğrenemeyeceğiniz anlamına gelir. Dahası, bazen bu eklentiler birbiriyle çakışabilir ve bu da tümüyle başka bir sorun katmanı ekler.

Temel olarak, uzantılar esneklik açısından harika olsa da, şüphesiz WordPress’i çok daha karmaşık hale getiriyorlar.

Mükemmel Tasarımı Yaratmak Çok Zor Gelebilir

Web tasarımcısı değilseniz, sitenizin tasarımından sorumlu olmak omuzlarınızda çok fazla yük olabilir. WordPress temaları sağlam bir temel oluşturup çalışmaya başlamanıza yardımcı olabilirken, büyük olasılıkla yine de seçtiğiniz temayı kendi temanız haline getirmek için özelleştirmeye biraz zaman ayırmanız gerekecektir.

Temanızın çok sayıda özelleştirme ayarı varsa, tüm bu seçimleri yapmak, özellikle de bir tasarımcı değilseniz, bunaltıcı gelebilir. Çok fazla seçeneği yoksa, başka bir karmaşıklık katmanı ekleyen özel CSS koduna güvenmeniz gerekebilir.

Dahası, 2020’de web sitenizi yalnızca masaüstü bilgisayar kullanan kişiler için tasarlamanız yeterli kalmaz, aynı zamanda duyarlı tasarım olarak adlandırılan mobil ve tablet kullanıcılarını da hesaba katmanız gerekir. Tüm modern WordPress temaları duyarlı tasarımı desteklerken, bunu eşit şekilde yapmazlar ve duyarlı tasarımla uğraşmak zorunda kalmak başka bir baş ağrısına neden olur.

Çok Sayıda Gösterge Tablosu Ayarı Var

Kendi başına, WordPress zaten kendi Ayarlar alanında bulunan çok sayıda ayara sahiptir. Bununla birlikte, üçüncü taraf eklentilerden ve temalardan ek ayarlar eklediğinizde, kendinizi bir ton farklı seçenekle başa çıkarken bulabilirsiniz.

Tüm bu seçimleri yapmak zorunda kalmak yorucu olabilir, bu da WordPress’in bunaltıcı hissetmesinin bir başka nedenidir.

Öğrenilecek Çok Fazla WordPress Bilgisi Var


WordPress’ten en iyi şekilde yararlanmak için birçok yeni terim öğrenmeniz gerekecek. Örneğin, “gönderiler ve sayfalar”, “kalıcı bağlantılar”, “bloklar”, “widget’lar” vb. Daha derine indikçe, “özel gönderi türleri”, “özel alanlar” ve “özel sınıflandırmalar” gibi daha gelişmiş kavramlarla karşılaşacaksınız.

Gerçekten daha derine inmek istiyorsanız, yepyeni bir karmaşıklık düzeyi ekleyen WordPress şablon hiyerarşisine girebilirsiniz. Daha yeni başladığınızda, bu yepyeni terminoloji sözlüğünü öğrenmek biraz bunaltıcı olmaktan daha fazlasını hissedebilir.

Karmaşık Hissettirse bile WordPress Neden Hala Doğru Seçim

Tamam, WordPress’in zaman zaman kullanımının zor olabileceğini belirledik. Ama önemli olan şu: WordPress karmaşık olabileceği için, bu onu kullanmamanız gerektiği anlamına gelmez.

Hayatta öğrenme eğrisi olan ancak büyük bir şekilde karşılığını veren pek çok şey vardır. Yemek pişirmenin temellerini öğrenmek biraz zaman alır, ancak kendi yemeklerinizi hazırlayabilmek buna değer. Daha sağlıklı, daha bağımsız olacak, tasarruf edeceksiniz vb.

WordPress de aynıdır;

Herhangi bir web sitesi oluşturucu ile, her zaman esneklik ve basitlik arasında bir denge kurmaya mahkum olacaksınız. Kesinlikle en basit aracı istiyorsanız, esneklikten ödün vermelisiniz. Bunu yapmasaydınız, araç artık bu kadar basit olmayacaktı!

WordPress’in hala iyi bir seçim olmasının nedeni, çoğu insan için en iyi dengeyi sağlamasıdır. İnternetteki tüm web sitelerinin %37’sinden fazlasına güç vermesinin bir nedeni var.

Biraz öğrenme eğrisi olsa da, WordPress hala herkesin kod hakkında hiçbir şey bilmesine gerek kalmadan hemen hemen her türden web sitesi oluşturmasını mümkün kılıyor. HTML veya PHP’nin ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile, WordPress yine de şunları oluşturmanıza izin verecektir:

  • Bloglar
  • Portfolyolar
  • İşletme web siteleri
  • E-ticaret mağazaları
  • Forumlar
  • Üyelik siteleri
  • Çevrimiçi kurslar

Pahalı geliştiricilere ödeme yapmanıza veya yeni bir derece elde etmenize gerek kalmadan bunların hepsini kendiniz yapabilmek, WordPress’in öğrenme eğrisini aşmak için birkaç hafta sonu yatırım yapmaya değer.

Etkili Kullanmak İçin WordPress Uzmanı Olmanıza Gerek Yok

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da, WordPress’i etkili bir şekilde kullanmak için WordPress uzmanı olmanıza gerek olmadığıdır. Ayrıca herhangi bir kod bilmenize de gerek yoktur.

Yapmanız gereken tek şey, neye ihtiyacınız olduğunu bulmak. Kod yazmayı bilmeyen, WordPress şablon hiyerarşisiyle hiç etkileşimde bulunmayan ve WordPress sözlüğünü ezberlemeyen birçok başarılı içerik oluşturucu var.

Yeni bir eklentinin nasıl kurulacağından emin değil misiniz? Hızlı bir Google araması, işi tamamlamak için ayrıntılı eğitim sayfalarını açar.

WordPress’e doğru şekilde yaklaşırsanız, karmaşıklığın çoğundan kaçınabilirsiniz, böylece yalnızca web sitenizi başarılı kılacak gerçek kavramları öğrenmeniz gerekir. Peki bunu nasıl yaparsın? Şimdi bazı ipuçlarına geçelim.