WordPress Multisite Nasıl Kurulur?

Multisite, kullanıcıların tek bir WordPress kurulumunda bir site ağı oluşturmasını sağlayan bir WordPress özelliğidir. WordPress 3.0 sürümünden beri mevcut olan Multisite, WPMU veya WordPress Multiuser projesinin bir devamıdır. WordPress MultiUser projesi durduruldu ve özellikleri WordPress’e dahil edildi.

WordPress Multisite Ağ Özellikleri

  • Tek bir WordPress kurulumundan birden fazla WordPress blogları ve web sitesi ağı çalıştırabilirsiniz.
  • http://site1.ornek.com gibi bir alt alan ağına veya http://www.ornek.com/site1/ gibi dizinlere sahip olabilirsiniz.
  • Diğer kullanıcıların hesap oluşturması ve kendi WordPress bloglarını edinmesi için WordPress Multisite Ağınızı açın.
  • Süper Yönetici olarak temaları, eklentileri yükleyebilir ve bunları ağdaki tüm diğer sitelere sunabilirsiniz. Ancak, ağdaki diğer site yöneticileri tema veya eklenti yükleme olanağına sahip olmayacak.
  • Süper Yönetici olarak, tüm web siteleri için temalarda değişiklik yapabilirsiniz.

WordPress Multisite Nasıl Etkinleştirilir

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress’i kurmaktır. Bundan sonra web sitenize FileZilla gibi bir FTP istemcisi kullanarak bağlanın. wp-config.php dosyasını düzenleyin ve aşağıdakı satırı ekleyin.

/* Multisite */
define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

wpp-config.php dosyanızı kaydedip WordPress web sitenize giriş yapın.
Araçların altında Ağ Kurulumu sayfasını göreceksiniz. WordPress Multisite ağınızı buradan yapılandırabilirsiniz.

Ağ kurulum ekranında, ağ sitelerinin alt alanlarında veya alt dizinlerinde olmasını isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir. Dikkatlice seçin çünkü daha sonra değiştiremezsiniz. Alt alanları seçerseniz, etki alanı eşlemesi için DNS ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Bir sonraki ekranda, WordPress size wp-config.php ve .htaccess dosyasına eklemeniz gereken bazı kodları sağlayacaktır. Her iki dosya da WordPress kök dizininizde bulunur, rahatlıkla bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanabilir ve WordPress tarafından sağlanan kodları yapıştırabilirsiniz.

Her iki dosyayı da başarıyla güncelledikten sonra WordPress yönetici alanınıza tekrar giriş yapmanız gerekecektir. Giriş yaptıktan sonra, artık bir WordPress Multisite ağına sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Site Footer