WordPress mu-plugins Nedir?

Özetle, WordPress mu-plugins veya sahip olması gereken eklentiler, gereksiz yazmayı sitenizdeki belirli özellikleri etkinleştirmeye zorlamanıza izin verin.

Ne siz ne de sinir bozucu istemciler, mu-pluginsleri WordPress panonuzun içinden devre dışı bırakma olanağına sahip olmayacaksınız – bunlar her zaman açıktır! Elbette onları yine de devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için sadece FTP yoluyla bağlanmanız gerekecek.

WordPress mu-plugins nelerdir?

Girişte bahsettiğimiz gibi, WordPress mu-plugins bir eklentiyi her zaman etkinleştirilmeye zorlamanıza izin verir. Dahası, bir mu-eklentisini WordPress kontrol panelinden devre dışı bırakmak imkansızdır.

Bir eklentiyi devre dışı bırakmak istiyorsanız, sunucunuza FTP yoluyla bağlanmanız ve bunu bu şekilde yapmanız gerekir. Genellikle geliştiriciler, temanızın functions.php dosyasına koymak istemediğiniz bazı temel özel kod parçacıkları gibi, tek dosyalı eklentiler için kullanılması gereken eklentileri kullanır.

Bununla birlikte, doğru kurulumla, normal eklentileri mutlaka kullanılması gereken eklentilere dönüştürebilirsiniz. Örneğin, güvenlik için WP Fail2Ban Redux eklentisi gibi bir eklenti kullanırsanız, sitenizde her zaman etkin olmasını garanti etmek için onu mutlaka kullanılması gereken bir eklenti yapmak isteyebilirsiniz.

Normal Eklentiler ile Arasındaki Temel Teknik Farklılıklar

Normal WordPress eklentileri ve kullanılması gereken eklentiler arasında anlaşılması gereken bazı önemli teknik farklılıklar.

Mu eklentileri:

  • wp-content içinde farklı bir klasör kullanır.
  • Normal eklentilerden önce yüklenir.
  • Normal eklentiler gibi etkinleştirme veya devre dışı bırakma kancalarını kullanmaz.
  • Otomatik olarak güncelleme yapmaz. Bunları manuel olarak güncellemeniz gerekir.

Neden WordPress mu-plugins kullanmalı?

Kullanılması gereken eklentilerin en büyük avantajlarından biri, her zaman açık olmalarıdır. Dolayısıyla, sitenizin işleyişiyle kesinlikle bütünleyici bir parça kodunuz varsa, muhtemelen birisinin bu kodu içeren eklentiyi devre dışı bırakmasının mümkün olmasını istemezsiniz.

Bir mu-eklentisi ile bunun kazara gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır. Kodun yüklenmesini durdurmanın tek yolu, sunucunuza doğrudan bağlanmak ve dosyayı silmektir.

Örneğin, sitenizin kesinlikle ihtiyaç duyduğu bazı önemli parçacıkları içeren özel bir eklenti yazmış olabilirsiniz – o halde herhangi bir sorundan kaçınmak için mutlaka kullanılması gereken bir eklenti iyi bir karar olabilir.

Mu-eklentilerini kullanmanın daha fazla teknik faydası da vardır. Örneğin, bir eklentinin kodunu normal eklentilerinizden önce çalışmaya zorlamak istiyorsanız, kullanılması gereken bir eklenti kullanmak isteyebilirsiniz.

Site Footer