WordPress max_execution_time Hatası

Bazen WordPress’te hatalar veya uyarılarla karşılaşırsınız. Karşılaşabileceğiniz bu hatalardan biri, WordPress max_execution_time hatasıdır. Bunun gibi bir hatayla karşılaşmak rahatsız edebilir. Bu yaygın bir hata olduğu için iyi haberlerimiz var. Sık görülmez, ancak ortaya çıktığında birkaç hızlı çözüm vardır.

WordPress max_execution_time hatası nedir?

WordPress max_execution_time hatası, WordPress yönetici alanında buna benzer şekilde çıkabilir: “Önemli Hata: 30 saniyelik maksimum yürütme süresi aşıldı”

30 saniye değeri herhangi bir sayı olabilir. Genellikle 30 ila 60 saniye arasındadır. Bu hata, temaları, eklentileri, WordPress sistemini yüklerken veya güncellerken ortaya çıkma eğilimindedir.

Max_execution_time Hatası Neden Oluşuyor?

Her WordPress sitesinde, sunucu isteklerini işlemek için bir maksimum yürütme süresi sınırı vardır bu sunucu suistimalini en aza indirmek içindir. Bu sınır, sitenizde çalışan tüm PHP betiklerine bakar ve zaman sınırını geçenleri engeller.

WordPress site dosyaları çoğunlukla PHP kullandığından, çok uzun süre çalışıp çalışmadıklarını ve çok fazla sunucu kaynağını tüketip tüketmediklerini görmek için PHP betiklerine dikkat etmek önemlidir. Kötü niyetli saldırıların siteyi taramaya getirmek için hiç bitmeyen PHP komut dosyalarını kullanması alışılmadık bir durum değildir.

Ayrıca, bazı eklentiler, temalar veya diğer WordPress öğeleri, çalıştırılmaları çok uzun sürerse sunucu kaynaklarını zorlayabilir. Eklentiler, bu hata mesajını diğer öğelerden daha sık tetikliyor gibi görünüyor – bunun nedeni büyük olasılıkla WordPress kullanıcılarının eklentileri, kodu değiştirdiklerinden veya temaları yüklemekten daha sık kurmasıdır. Dahası, eklentiler her türden geliştiriciden gelir, bu nedenle sağlam kod ve sık güncellemelerle desteklenen iyi olanları kontrol etmek daha zordur.

Standart Sınır Nedir?

Çoğu barındırma şirketi, 30 ila 60 saniye arasında bir maksimum yürütme süresi uygular. Bu aralık, PHP betiklerinize, yürütmeleri biraz zaman alsalar bile işlerini tamamlamaları için yeterli zaman verir.

Genel olarak, yüksek kaliteli PHP betikleri için 30 saniyelik bir zaman sınırı iyi çalkşmaktadır. Ancak, kodunuza ve sunucu yanıtınıza bağlı olarak sınırı 60 saniyeye çıkarmanız gerekebilir. Bazı geliştiriciler maksimum 300 saniyeyi tercih edebilir, ancak bunun üzerindeki hiçbir şey akıllıca bir karar değildir.

WordPress max_execution_time Hatasının Oluşup Oluşmadığını Nasıl Anlarsınız?

Maksimum yürütme süresini aşıp aşmadığınızı görmenin birincil yolu, bir eklenti, tema veya WordPress güncellemesi yüklerken kontrol panelinizdeki mesajı kontrol etmektir.

Kurulum veya güncelleme sayfası, değişiklikle ilgili bilgileri verir ve size “Başarılı” veya “Başarısız” mesajı verir. “Önemli hata” mesajı da bir seçenektir.

Maksimum yürütme hatasını belirlemenin başka bir yolu, kullanıcıların “Sitede teknik sorunlar yaşıyor” yazan ön uç mesajını görmesidir.

Son olarak, WordPress genellikle site yöneticisine bir eklentinin veya temanın önemli bir hataya neden olduğunu açıklayan bir e-posta gönderir. E-posta ayrıca, genellikle sorunlu eklentiyi veya temayı silerek veya maksimum yürütme süresi sınırınızı artırarak soruna bir çözüm bulmanıza yardımcı olacak bir bağlantı da sağlayacaktır.

max_execution_time Hatası Nasıl Onarılır?

Belirtildiği gibi, max_execution_time WordPress hatası bir eklenti, tema veya WordPress güncellemesinden sonra bir PHP betiğini çalıştırmak için çok uzun sürdüğü için ortaya çıkar

Hata bildirimini birkaç alanda göreceksiniz. Web sitenize erişmede sorun yaşıyorsanız, aldığınız hata e-postasında WordPress sitenizi Kurtarma Modunda başlatmak için bir bağlantı bulunur.

Sorun Öğesini Kaldırın

Bu çözüm, maksimum yürütme hatasını ortadan kaldırır, ancak maksimum yürütme süresini artırmaz. Bu nedenle, rahatsız edici eklenti veya tema için bir yedek bulmaya karar verirseniz, bu yalnızca uygun bir seçenektir.

Başlamak için, aşağıdaki yöntemlerle sorunun nereden geldiğini belirlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın:

  • En son yüklenen öğeyi, özellikle de hata bir eklenti veya tema yükledikten hemen sonra meydana geldiyse veya WordPress’in en son sürümüne güncellendiyse kaldırın.
  • WordPress’in size önemli hatayla ilgili bir e-posta gönderip göndermediğini görmek için e-posta gelen kutunuzu kontrol edin. Bazen soruna hangi eklentinin neden olduğu hakkında bilgi içerirler.
  • Hataya hangi öğenin neden olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, her eklentiyi devre dışı bırakmanızı, ardından bunları tek tek yeniden etkinleştirmenizi ve hangisinin hatayı oluşturduğunu anlamak için her seferinde yenilemenizi öneririz.

Sorunlu öğeyi belirledikten sonra, onu WordPress sitenizden kaldırmalısınız.

Kontrol paneli aracılığıyla kaldırma, hızlı kaldırma için en mantıklı olanıdır, ancak bir eklentiyi veya temayı FTP aracılığıyla kaldırmak, WordPress kontrol paneline erişemiyorsanız kullanışlı olur. Ayrıca, Kurtarma Modunu kullanarak kontrol paneline girme seçeneğiniz de vardır. WordPress, alacağınız e-postada Kurtarma Moduna bir bağlantı içerir.

WordPress’te Maksimum Yürütme Süresi Nasıl Artırılır (Bir Eklenti Kullanarak)

Diğer bir seçenek, eklentilerinizdeki ve temalarınızdaki PHP betiklerine çalışmak için daha fazla zaman vermek için maksimum yürütme süresini artırmayı içerir.

Yine, sitenizin ve sunucunuzun güvenliği için maksimum yürütme süresi oradadır, bu nedenle kötü kodlanmış bir eklenti veya temayı barındıracak şekilde artırmamak en iyisidir. Ancak, barındırma şirketinizin kısa yürütme süreleri belirlediğini veya biraz fazladan zamana ihtiyacınız olabileceğini görebilirsiniz.

Bu durumlarda, WordPress max_execution_time hatasından kurtulmak ve gelecekte tekrar ortaya çıkma olasılığını en aza indirmek için maksimum yürütme süresini artırmak kabul edilebilir.

Maksimum yürütme süresini değiştirmenin bir yolu, WordPress dosyalarına girmeden yapılandırma dosyalarında değişiklik yapan bir eklenti panonuz aracılığıyla yüklemektir. Bu seçeneği, bir FTP istemcisi kullanmakta rahat olmayanlar için, ancak sitenin kontrol paneline erişiminiz varsa seviyoruz.

Google PageSpeed ​​Insights gibi bazı güvenlik ve optimizasyon eklentileri, maksimum yürütme süresini artırma seçeneklerine sahiptir.

Yalnızca maksimum yürütme süresine odaklanan başka bir eklentiye WP Maksimum Yürütme Süresi Aşıldı adı verilir. Maksimum sınırları artırmak için .htaccess dosyasını otomatik olarak yeniden yazdığından bunu denemenizi öneririz.

Maksimum Yürütme Süresinde Artış İstemek için Barındırma Sağlayıcınızla İletişime Geçin

Birçok paylaşımlı barındırma şirketi, diğer birçok uygulama ve web sitesiyle paylaşılan genel sunucuyu korumak için maksimum yürütme süresi sınırını değiştirme olanağınızı kısıtlar.

Ya bununla uğraşmak istemiyorsanız veya maksimum yürütme süresini artırmada sorun yaşıyorsanız, barındırma sağlayıcınızla iletişime geçmeli ve sizin için artırmalarını istemelisiniz.

Barındırıcınızın destek ekibine ulaşın ve onlara WordPress max_execution_time hatasını gördüğünüzü söyleyin. Ardından, mevcut maksimum yürütme sürenizin ne olduğunu sorun. Son olarak, limitinizi, tercihen 60 ile 300 arasında bir yere yükseltmelerini isteyin. Bundan daha uzun süren tüm eklentileri veya temaları kaldırmanız gerektiğini unutmayın.

Site Footer