WordPress kullanarak web uygulaması nasıl yapılır?

WordPress ile yalnızca birkaç gün içinde ve özel yazılıma yatırım yapmaktan çok daha az parayla bir web uygulaması geliştirebilirsiniz. WordPress her tür uygulama için uygun değildir, ancak bloglar için basit bir CMS’den daha fazlasıdır.

WordPress sisteminin altında düşündüğünüzden çok daha fazlası var. Aslında, şüpheci iseniz, daha yakından birlikte bakabiliriz. WordPress altyapısını incelerken çok sayıda az kullanılmış özelliği fark edeceksiniz.

Hassas veriye sahip büyük oranda özelleştirilmiş bir iş uygulaması oluşturmayı planlıyorsanız, WordPress uygun olmayabilir. WordPress şu durumlarda ideal bir çözümdür:

 • Uygulamanızın teknik olmayan bir kullanıcı tarafından güncellenmesi gerekiyor.
 • Uygulamanızın gezinmesi kolay bir yönetim paneline ihtiyacı var.
 • Hızlıca bir basit-orta karmaşıklıkta bir uygulama oluşturmanız gerekiyor.

WordPress ve sizin yerinize yönetilen düzgün bir hosting genel bir çerçeve sağlayabilir, sizde bu çerçeveyi eklentilerle genişletebilirsiniz. Uygulamanızın temelini birkaç saat içinde ortaya çıkarabilirsiniz.WordPress sayesinde veritabanı mimarisi, güvenlik, API’ler veya kullanıcı yönetimi ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Temel olarak, tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmiyor. Başkalarının düşündüğü sistemler ile, hemen bugün başlamanıza izin vererek maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. WordPress, hızlı ve uygun maliyetle size çok iyi araçlar sunmaktadır.Özel Türler

Blog, WordPress ile önceden yapılandırılmış olarak gelen varsayılan uygulamadır. Gönderileriniz, etiketleriniz, kategorileriniz vb mevcut. Verileri birbiriyle ilişkilendirmek için etiketleri, kategorileri kullanabilir veya kendi özel taksonomilerinizi oluşturabilirsiniz.

e-ticaret WordPress kullanarak inşa edilen başka popüler bir uygulama. WooCommerce ile alışveriş sepeti gibi ek bileşenler elde edersiniz; ancak ürünler, etiketler, kategoriler ve niteliklerle mevcut veri yapısını oluşturur.

Hem özel gönderi türleri hem de özel alanlar birçok farklı türde veriyi yapılandırmak için kullanılabilir:

 • Olaylar
 • Dizin listeleri
 • Kişiler
 • Yorumlar
 • Potansiyel Müşteriler
 • Yemek Tarifleri
 • Sınıflar

Özel gönderi türleriniz için alanlar ve meta kutular oluşturmak için Advanced Custom Fields, Piklist veya Toolset eklentilerini kullanabilirsiniz. Bunlar çerçeve eklentileridir, bu yüzden sınırsız bir şekilde uyarlanabilirler. Ayrıca bunları gelişmiş veritabanı yönetimi için kullanabilir ve daha düzgün kullanıcı arayüzleri için WordPress arka ucundaki alanları düzenleyebilirsiniz.

Veritabanı Sistemi

Veritabanına dayalı bir uygulama olarak, WordPress yeni oluşturulan tüm veri türlerinizi depolamak için MySQL veya MariaDB kullanır.

Bu verileri çekmeye gelince, çok sayıda özelleştirilebilir seçeneğiniz var:

 • WP_Query
 • Özel SQL Sorguları
 • WordPress REST API

WP_Query, gönderileri ve sayfaları almanın standart yolu olsa da, özel yazı türlerini almak için de kullanabilirsiniz. WP_Query etiketleri, kategorileri, özel alanları, yayınlanma tarihini, durumunu, yazara ve daha fazlasına göre filtrelemenizi sağlar. Mevcut tüm WP_Query argümanlarına buradan göz atabilirsiniz.

WP_Query SELECT SQL komutunu kullanır. JOIN kullanmanız veya kendi özel tablonuzdaki verileri kullanmanız gerekirse, WP_Query kullanmak yerine özel SQL sorguları oluşturabilirsiniz. O zaman olasılıklar gerçekten ortaya çıkmaya başlar ve görüntülemeniz gereken verileri tam olarak seçebilirsiniz.

Veri almak için yalnızca WordPress REST API’sini kullanmakla kalmaz, özel gönderi türleri ve özel alanları içerecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Daha sonra verileri WordPress içinde veya başka bir sitede tamamen görüntüleyebilirsiniz.

REST API

WordPress’te bir uygulama geliştirirken, temalar söz konusu olduğunda ek olarak isteyebileceğiniz çok şey bulacaksınız. WordPress temaları, içeriği görüntülemek amacıyla kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve genellikle PHP ile sunucu tarafında işlemeye dayanır. WordPress yeni teknolojileri kullanmak için geliştiği zaman, bu değişmeye başladı. Yeni arayüz Gutenberg, bir JavaScript kütüphanesi olan React ile yazıldı.

WordPress REST API bir JSON API’dir, bu nedenle yalnızca Javascript ile değil, Ruby, Python, vb. gibi diğer dillerle de çalışacak şekilde tasarlanmıştır.  WordPress REST API’sı ile artık WordPress’te tema oluşturmak için PHP ile sınırlı değilsiniz, bunun yanısıra modern JavaScript çerçevelerini kullanabilirsiniz.

MVC ve WordPress

WordPress, teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin kendi web sitelerini veya bloglarını oluşturmaya başlamaları için bir araç olarak ün kazanmıştır, çünkü giriş seviyesi düşüktür. Bu durum ciddi geliştiricilerin, WordPress’i geçerli bir uygulama çerçevesi olarak görmelerini engelledi çünkü popüler MVC paradigmasına uymuyor. Ancak MVC, bir uygulama oluşturmanın tek yolu değil.

WordPress’te bir uygulamayı uyumsuz birkaç şeyi bir araya getirerek değil, pratik WordPress araçlarını olduğu gibi kullanarak oluşturabilirsiniz.

 • Örneğin, WordPress, 5 farklı erişim seviyesi ile tamamlanmış yerleşik bir kullanıcı yönetim sistemine sahiptir. Onuncu kez kullanıcı yönetimi sistemi yazan geliştirici olmak zorunda değilsiniz. Kimlik doğrulama da dahil edilmiştir, böylece oturumları yönetme imkanınız vardır.
 • WordPress’te ayrıca güvenlik açıklarına göz kulak olan bir topluluk vardır. Kendi güvenlik denetimlerinizi ve yama güvenlik açıklarınızı gerçekleştirmek zorunda değilsiniz.
 • WordPress kalıcı bağlantıları, url’lerin üretilme biçimini değiştirmenize olanak sağlar. Ayrıca, veritabanı sorgularını birleştirebilecek bir url yapısı oluşturmak için kuralları yeniden yazabilirsiniz.

WordPress topluluğunun gerçekten şaşırtıcı araçlar getirdiği yerlerden biri de formlar. Bunlar sadece bilgi giriş kutuları değil. WordPress formları, hesaplamalar yapma, bildirim gönderme ve verileri değiştirme yeteneğine sahip olan neredeyse küçük uygulamalardır. Form eklentileri, uygulamanızın ön ucuna veritabanınızı güncellemek için giriş işlevini verebilir. Forminator gibi bazı form eklentilerinin kendi API’leri bile vardır.


WordPress’te, yanlış anlaşıldıkları veya işi bitirebilecekleri küçümsendiği için yeterince kullanılmayan bileşenler var. Uygulamalar oluştururken hedefinizin bir sorunu çözmek olduğunu hatırlamanız gerekir. Basit bir problemi aşırı karmaşıklaştıran ve daha da şiddetlendiren pahalı bir sistem üretebilirsiniz. Son teknoloji araçları kullanmanın heyecan verici olduğundan emin olabilirsiniz, ancak gerekli mi? Bazen WordPress gibi daha basit bir çerçeve işi halleder.

Uygulamalar için WordPress’i kullanmaya şiddetle karşı çıkan yazılımcılar, WordPress’in gerçekte nasıl çalıştığını bilmiyor veya WordPress’in çok basit olduğuna dair yanlış bir varsayımda bulunuyor.

WordPress aslında bir tatbikat gibidir. Gelişmiş ve büyük işleri yapabilmek için yeterli güce sahip olmakla birlikte, gibi herşey için kullanamazsınız. Ne olduğu için onu takdir etmeli ve tasarlandığı şekilde kullanmalısınız. O zaman beklediğinizden daha güçlü olduğunu görmeye başlayacaksınız.