WordPress’te Kırık Bağlantıları Nasıl Bulabilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress’te kırık bağlantıları nasıl bulacağınızı göstermeye çalışacağız, böylece onları düzeltebilir ve ziyaretçilerinizi rahatsız etmeyip değerli bağlantı haklarınızı boşa harcamadığınızdan emin olabilirsiniz.

Ziyaretçileriniz, ilgilendikleri içeriğe gitmek yerine büyük, çirkin bir 404 sayfasıyla tanıştıkları için hayal kırıklığına uğrayacaklar. Ayrıca, Google’ı olmayan içeriğe göndermek için zaman ve kaynaklarını boşa harcadığınız için sinirleneceksiniz. Bunların hiçbiri siteniz için iyi değil.

Bu sorunları gidermek için size birkaç yöntem göstereceğiz.

WordPress Broken Link Checker Eklentisi

Önce bu yöntemi belirtiyoruz, çünkü bir WordPress kırık link denetleyicisi eklentisi çoğu insan için en basit çözüm olacak. Ancak, bu yöntemle büyük bir uyarı var:

Kırık link denetleyicisi eklentileri kaynak sorunları yaratabilir ve sunucunuza çok fazla baskı uygulayabilir. Örneğin, WP Engine, gösterdiği performans nedeniyle önereceğim eklentiyi yasaklıyor.

Yani – bir eklenti kullanmak istiyorsanız, aktif kalmasını önermiyorum. Kullanın (tercihen yoğun olmayan bir zamanda) sonra ondan kurtulun. Gelecekte tekrar kontrol etmek istediğinizde tekrar yükleyebilirsiniz.

Broken Link Checker eklentisi kullanımı çok kolaydır. Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, sitenizdeki tüm kırık iç ve dış bağlantıları görmek için Araçlar → Broken Links seçeneğine gidin.

Web Tabanlı Broken Link Checker Aracı Kullanın

WordPress’teki kopuk bağlantıları kontrol etmenin bir diğer basit yolu web tabanlı bir araçtır. Bu araçlar genellikle kullanımı kadar kolaydır ve sunucunuza herhangi bir ek yük getirmemeleri gibi büyük avantajı vardır.

Ancak, eklenti ile karşılaştırıldığında olumsuz tarafı, bu araçların bulduğu bozuk bağlantıları düzeltmek için el ile yapmanız gerekmesidir.

Bu yaklaşımı kullanmak için ücretsiz bu aracı tavsiye ediyorum.. Çoğu WordPress sitesi için bol olan 3.000 sayfaya kadar ücretsiz tarama yapmanızı sağlıyor.

Tek yapmanız gereken sitenizin URL’sini girmek. Ardından, kırık bağlantıya sahip her bir sayfanın gösterilmesi veya yalnızca farklı kırık bağlantıların gösterilmesi gibi bazı ek ayarları yapılandırabilirsiniz.

Daha meraklı bir arayüz ile bir diğer sağlam seçenek de Dr. Link Check. Bu, ücretsiz olarak ayda 7.500 bağlantıyı kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, dofollow ve nofollow bağlantılarının oranı gibi bağlantılarınız hakkında size bazı bilgiler verebilir.

Bir SEO Aracı kullanın

Zaten bir SEO aracı kullanıyorsanız (Ahrefs gibi), bu araçların birçoğu size WordPress sitenizdeki kırık bağlantıları açarak SEO için sitenizi denetlemenin bir yolunu sunar.

Bu aynı zamanda sadece kopuk linkleri kontrol etmekten öteye de gidebilir. Bu konuda Serpstat Appsumo size yardımcı olabilir.

Screaming Frog Desktop Yazılımını kullanın

Başka bir uygun seçenek, ücretsiz olan popüler Screaming Frog SEO masaüstü yazılımını kullanmaktır.

Temel olarak, 404 sayfasını filtrelemek için Yanıt Kodları ayarını kullanacak ve ardından hangi sayfaların 404 sayfaya bağlandığını bulmak için Inlinks özelliğini kullanabilirsiniz.

Site Footer