WordPress Kayıt Spamını Durdurma

WordPress’in büyük popülaritesi nedeniyle, dünya çapında spam gönderenler için iyi bir hedeftir. Bu kişiler sitenizden yararlanmaya ve erişim elde etmeye çalışıyor olabilirler.

WordPress sitenizde herkesin kaydına izin verirseniz, neredeyse kesinlikle herhangi bir şekilde spam kayıtlarıyla ilgili sorun yaşarsınız.

Varsayılan WordPress Kayıt Süreci

Taktiklere geçmeden önce, varsayılan WordPress kayıt sürecini kısaca tartışalım. Sitenizde herkesin kaydına izin verirseniz, varsayılan WordPress kayıt sayfası https://siteniz.com/wp-login.php?action=register adresinde bulunur. Gördüğünüz gibi, kötü niyetli kişierin veya botların spam kayıtları oluşturmasını engelleyen pek bir şey yok.

Botlar, her bir WordPress sitesine aynı formülü ekleyerek doğrudan kayıt sayfanıza gidebilir ve form alanlarını doldurmalarını engelleyecek hiçbir şey yoktur.

WordPress Kayıt Spam Nasıl Durdurulur

WordPress kayıt spamini durdurmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı strateji vardır. Sitenizin gereksinimlerine ve sorununuzun şiddetine bağlı olarak, bu stratejilerden yalnızca birini uygulamanız gerekebilir veya spamı durdurmak için birden fazla taktik denemeniz gerekebilir.

WordPress Kaydını Tamamen Devre Dışı Bırakma

Öncelikle, WordPress sitenizde herkesin kaydına ihtiyacınız yoksa, spam kayıtlarıyla savaşmaya çalışmak yerine kaydı tamamen devre dışı bırakmak daha iyidir.

Sitenizde başka kullanıcı hesapları vermeniz gerekse bile, bu genel kaydı etkinleştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, kendi hesaplarına sahip olmak için çok az sayıda kişiye ihtiyacınız varsa, kendileri için kayıt yaptırmak yerine onlar için hesaplar oluşturabilirsiniz.

WordPress’te kullanıcı kaydını tamamen devre dışı bırakmak için Ayarlar → Genel seçeneğine gidin ve Herkes kayıt olabilir kutusunun işaretli olmadığından emin olun.

Kayıt Formunuza CAPTCHA ekleyin

Kullanıcı kayıt spamını önlemenin bir başka yolu, varsayılan WordPress kayıt formuna bir CAPTCHA eklemektir.

Kullanabileceğiniz çeşitli CAPTCHA türleri vardır, ancak çoğu kişi Google’ın reCAPTCHA hizmetini en kullanıcı dostu olarak görür. Çoğu insan ziyaretçi için görünmez olmayı hedeflerken, ziyaretçilere muhtemelen bot olduğunu belirten bir CAPTCHA testi göstermeyi hedefliyor.

WordPress kayıt formunuza eklemek için ücretsiz Advanced noCaptcha ve Invisible Captcha (v2 & v3) eklentisini kullanabilirsiniz.

Özel bir WordPress Kayıt Spam Eklentisi Kullanma

Bazı çok amaçlı WordPress anti-spam eklentileri, WordPress kayıt spam’inin yanı sıra yorum bölümünüz veya form gönderiminiz gibi diğer alanlarda spami durdurmaya yardımcı olabilir.

Ne yazık ki, Automattic’in popüler Akismet yorum spam eklentisi kayıt spami için çalışmıyor, ancak kayıt spamini engelleyen diğer bazı popüler seçenekler şunlardır:

Yine, bu eklentiler yalnızca kayıt spami ile sınırlı değildir, aynı zamanda genel anti-spam çabalarının bir parçası olarak spam kayıtlarını engellemenize yardımcı olur.

Yeni Kullanıcılar için Yönetici Onayı

Spam hesaplarının ötesinde, kullanıcıların kaydolduktan sonra ne yaptıkları konusunda da endişeleriniz varsa, başka bir iyi strateji yeni kullanıcılar için yönetici onayı istemektir.

Örneğin, bbPress forumunuza veya BuddyPress topluluğuna spam gönderenlerden endişe ediyorsanız, yönetici onayı istemeniz bu durumdan kaçınmanıza olanak tanır.

Bu, bir CAPTCHA veya başka bir stratejiyle birleştirmek için iyi bir yöntemdir: CAPTCHA, düşük düzey otomatik spam’i filtreleyecek ve diğer her şeyi yakalamak için manuel onay kullanabilirsiniz. Ancak, tonlarca spam kaydınız varsa ve bu stratejiyi tek başına uygulamaya çalışırsanız, tüm kayıtlar arasında sıralama yapmaya çalışırken kendinizi bunalmış bulabilirsiniz.

Yeni kullanıcılar için yönetici onayı istemek için ücretsiz WP Approve User eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra hemen çalışmaya başlar. Mevcut tüm kullanıcılarınız zaten onaylanmış olacak (sorunları önlemek için). Ancak yeni kullanıcılar, WordPress kontrol panelinizdeki mevcut Kullanıcılar alanından yapabileceğiniz manuel onay gerektirir.

WordPress kayıt URL’sini değiştirme

Kayıt sayfanızın adresini değiştirmek ve düşük düzeyli bot trafiğini azaltmak istiyorsanız, kayıt sayfanızın URL’sini tüm WordPress sitelerinin kullandığı varsayılandan farklı olarak değiştirebilirsiniz.

Kayıt sayfası aslında WordPress giriş sayfasının bir parçasıdır, bu nedenle bunu WordPress giriş URL’sini değiştirmenize izin veren herhangi bir eklenti ile yapabilirsiniz.

İyi bir seçenek ücretsiz WPS Hide Login eklentisidir.

Eklentiyi yükledikten sonra, yeni URL’nizi girmek için Ayarlar → WPS Hide Login seçeneğine gidip ayarlama yapabilirsiniz.

Site Footer