WordPress jQuery Güncellemesi

JavaScript’te ve tüm frameworklerde yapılan tüm gelişmelerle, WordPress’in hala eski jQuery kitaplığına dayandığını unutmak bazen kolaydır. Aynı durum, resmi WordPress dizinlerindeki binlerce eklenti ve tema için de geçerlidir.

Bazıları için bu, 2000’lerin ortalarına, JavaScript’in Vahşi Batı gibi hissettirdiği bir döneme bir yolculuk gibi gelebilir. jQuery, geliştiricilerin başarması gerekenleri takip etmeyen bir programlama dili için birçok sorunu çözdü.

Aaron Jorbin tarafından dört yıl önce WordPress’i jQuery’nin en son 3.x versiyonuna taşımak için oluşturulan bir talep nihayet gerçekleşiyor. Ancak, WordPress geliştirme ekibinin bu geçişi özellikle uzun süre bekledikten sonra aşamalar halinde yapması gerekecektir.

WordPress, jQuery’yi güncel tutma konusunda geride kaldı. Kullanıcıların en son ve en iyi sürümü çalıştırmaları gerektiğini rutin olarak öneren bir platform için, WordPress’in kendisinin dayandığı üçüncü taraf koduyla aynı şeyi yapmamış olması gariptir. WordPress şu anda kitaplığın 2016’da yayınlanan bir sürümü olan jQuery sürüm 1.12.4’ü kullanmaktadır. Aynı zamanda Internet Explorer 6, 7 ve 8’i destekleyen bir sürümdür.

WordPress baş geliştiricisi Andrew Ozz, platformun neden geride kaldığı konusunda “Çoğunlukla son birkaç yıldır odak noktasının diğer/daha modern JavaScript kitaplıklarına kayması nedeniyle” olduğunu belirtti. “Çekirdeğe katkıda bulunan JavaScript geliştiricilerinin sayısı sınırlı ve çok yüksek bir talep var.”

Uzun vadede, gelecekteki bir seçeneğin WordPress yöneticisini tamamen yerel JavaScript’e taşımak olabileceğini söyledi; bu, WordPress ile birlikte gelen jQuery sürümünü güncellemek için duyuru gönderisindeki yorumlarda paylaşılan bir duygu.

Çok fazla tema ve eklenti, daha hızlı hareket etmek için jQuery’nin bu tarihli sürümüne güveniyor. Eklentiler, en son sürümle temel WordPress’in paketlenmiş jQuery sürümünün üzerine yazmayı seçebilirken, temaların böyle bir seçeneği yoktu. Resmi tema dizini yönergeleri, temaların jQuery dahil olmak üzere çekirdekle birlikte gelen komut dosyalarını kullanmasını gerektirir. Bunun iyi bir nedeni var: Çoğunlukla, çekirdek ve üçüncü taraf eklentilerle uyumluluk sağlar.

WordPress, jQuery’yi güncellemek için üç aşamalı bir plana sahiptir. Çekirdek ekip, tema ve eklenti geliştiricilerinin uzantılarını Test jQuery Updates eklentisiyle test etmeye başlamasını istiyor.. Bu, bu geçiş dönemi boyunca kodu güncel tutmalarına yardımcı olacaktır.

Bu süreçteki ilk adım, jQuery Migrate 1.4.1 komut dosyasını dün erken saatlerde yayınlanan WordPress 5.5’ten kaldırmak olacak. JQuery Migrate’in bu sürümü eski kodları uyumlu hale getirir ve geliştiricilerin jQuery 1.9+ sürümüne geçmesine yardımcı olur.

Bu hamle şüphesiz bazı eklentileri ve temaları bozacaktır. Çekirdek ekip, Enable jQuery Migrate Helper eklentisini son kullanıcılar için kullanılabilir hale getirdi. Ozz, “5.5’e güncelledikten sonra jQuery ile ilgili sorunlar yaşayan sitelerde üretimde çalıştırılması amaçlanıyor” dedi. “JQuery Migrate’i yeniden etkinleştirerek ve güncel olmayan / kullanımdan kaldırılmış jQuery işlevlerinin kullanımıyla ilgili uyarıları site yöneticilerine göstererek çalışır.”

Uzun vadeli hedef, geliştiricilerin uzantılarını güncellemelerini sağlamaktır. Bu arada, bu eklenti bazı sorunları hafifletecektir.

Ozz, geliştiricilerin şu anda yapması gereken en büyük şeyin, uzantılarını WordPress 5.5’e karşı test ettiklerinden emin olmak olduğunu söyledi. “İdeal olarak, eski jQuery tabanlı komut dosyalarına daha fazla dikkat etmek ve bunların beklendiği gibi çalıştığını doğrulamak,” diye devam etti. “Hemen hemen her durumda, düzeltmeler önemsizdir.”

WordPress 5.5’in ötesinde işler şekillenmeye başlayacak. Geçici plan, jQuery’nin en son sürümüne güncelleme yapmak ve WordPress 5.6 sürümünün bir parçası olarak jQuery Migrate’in en son sürümünü eklemektir.

İşlemin üçüncü ayağı, jQuery Migrate’i WordPress’ten bir kez daha kaldırmak olacaktır. Bu değişiklik, 2021’e kadar piyasaya sürülmeyecek olan WordPress 5.7 için geçici olarak planlanmıştır. Nihai hedef, Migrate’e olan bağımlılığı kaldırmak ve jQuery’nin en son sürümünü bir güne kadar – belki de çok ileriye – göndermektir – artık bir ihtiyaç olmayabilir. WordPress ile paketlemek için.