WordPress Geliştiricileri için PHP 7.4’e İlk Bakış

PHP 7.4, 28 Kasım 2019’da piyasaya sürülmek üzere hazırlanmaktadır. WordPress 5.3, kullanımdan kaldırılan özellikleri ele alan birkaç değişiklik içerecektir.

Çoğu WordPress eklentisi ve tema geliştiricisinin yeni PHP 7.4 özelliklerini bir süre kullanması pek olası değil. WordPress’in minimum PHP sürümünü en yeni sürümlere yükseltme konusundaki isteksizliği göz önüne alındığında, yeni özelliklerin kullanılmasının güvenli olması yıllar alabilir. Ancak, geliştiriciler eklentilerinin ve temalarının 7.4 ile uyumlu olduğundan emin olmalıdır. Ayrıca mevcut özelliklere ayak uydurmak da iyi bir uygulamadır.

WordPress 5.2 minimum gereksinimi PHP 7.3 önerisiyle PHP 5.6’ya ulaştı. Şu anda PHP 7.2 ve 7.3, aktif destek alan tek sürüm. Aşağıda, WordPress kurulumları için mevcut PHP kullanım istatistiklerini görebilirsiniz:

  • PHP 7.3 -% 9.6
  • PHP 7.2 -% 22.2
  • PHP 7.1 -% 13.5
  • PHP 7.0 -% 14.9
  • PHP 5.6 -% 25.7

Yeni özellikler

PHP 7.4, kod yazmayı kolaylaştıracak bir dizi yeni özellik içerir. Aşağıdakiler, WordPress eklentisi ve tema yazarları için muhtemelen faydalı olabilecek bazı özelliklere genel bir bakış niteliğindedir.

Yazılan Özellikler

PHP ilk olarak 5.0’ta ipucu verdi ve özelliğini geliştirmeye devam etti. PHP 7.0, iade tipi bildirimleri getirdi. PHP 7.4 bunu bir adım öteye taşıyor ve geliştiricilerin sınıf özellikleri için tür bildirmesini sağlıyor. Bu, geliştiricilerin belirli bir özelliğe atanan veri türünün her zaman bu veri türü olduğundan emin olmasını sağlar.

Ok İşlevleri

Birçok geliştirici, JavaScript’e benzer ok işlevleri için talepte bulunuyordu. Ancak, PHP’nin “kısa kapanışlar” olarak da adlandırılan ok işlevleri biraz farklı. PHP 7.4, fn anahtar sözcüğünü sunmakta. Kısa kapanışlar yalnızca bir ifade içerebilir ve return anahtar sözcüğü yoktur. JavaScript kuzenleri kadar güçlü değiller, ancak bazı senaryolar için hızlı bir çözüm sunuyorlar.

Dizilerin İçini Açma

Bağımsız değişkenlerin açılması PHP 5.6’da tanıtılmıştı, bu nedenle WordPress alanındaki birçok geliştirici için bu hala bilinmeyen bir bölge olabilir.

PHP 7.4, geliştiricilerin bir dizi içindeki bir diziyi açmasına izin verir. Bu, array_merge () işlevinden daha hızlı olmalıdır çünkü spread operatörü (…) bir işlevden ziyade bir dil yapısıdır.