WordPress, Gelecek Sürümlerde IE11 Desteğini Bırakacak

Mart ayı başlarında, WordPress’e katkıda bulunanlar, kullanım ~% 1’in altına düştükten sonra yakın gelecekte IE11 desteğini bırakma olasılığını tartışmaya başladı.

Bu hafta, tartışmanın yöneticisi Héctor Prieto, katılımcıların çoğunun ilerlemeye ve desteğin kesilmesi için bir zaman çizelgesi belirlemeye hemfikir olduklarını doğruladı. Katkıda bulunanlar şimdi 5.8’i veya 5.9 sürümünü düşünüyor.

Prieto, “5.8’de olması argümanı, değişikliği ve gelişmeyi daha hızlı gerçekleştirmektir, diğerleri ise resmi duyuru ile yürürlük tarihi arasında daha uzun bir pencere sağlamak için 5.9’a kadar beklemeye meyillidir” dedi.

Sürüm kapsamı ve takvimi, 5,8 (Temmuz 2021) veya 5,9 (Aralık 2021) için birleştirme işlemine tam site düzenlemeyi dahil etmek için Nisan koşullarının karşılanıp karşılanmadığına bağlıdır. 5.8 takımları Nisan/Mayıs’ta kesinleşecek ve IE11’in sonlandırılmasına nasıl devam edeceklerine karar verecekler.

Jb Audras, 5.8 sürüm liderlerinin IE11 için desteği bırakmayı seçmesi durumunda, diğer katkıda bulunanlarla birlikte çalışarak, yaklaşan küçük sürümlerden birinde BrowseHappy bildirimini güncelleyebileceğini öne sürdü.

Audras, “BrowseHappy bildirimi Core sürümlerinden bağımsız olarak güncellenebilse bile, bu değişikliğe daha iyi görünürlük sağlamak için bir sürümle birlikte güncellemenin daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

Microsoft 365 uygulamaları ve hizmetleri, 17 Ağustos 2021’den itibaren artık IE11’i desteklemeyecektir. Drupal, yakın zamanda, Haziran 2022’de beklenen, yaklaşan Drupal 10 sürümüyle IE11 desteğini sonlandırmaya karar vermek için benzer bir süreçten geçti. IE11’i kullanmak zorunda olanlar bu seçeneği ellerinde tutuyor 2023’ün sonuna kadar Drupal 9’un LTS sürümünde kalmaya devam edecek. Tartışmaya katılanlar, şu anda WordPress’e katkıda bulunanların karşı karşıya olduğu aynı düşüncelerin çoğuna atıfta bulundular.

Site Footer