WordPress Favicon Ekleme

Faviconlar genellikle tarayıcı sekmelerinde web sitesi adlarının yanında görüntülenen küçük simgeler olarak bilinir. Ancak, temelde yerleri burası olsada, WordPress faviconunuz tarayıcı yer imleri, iOS ana ekran düğmeleri ve daha fazlası gibi başka yerlerde de kullanılır.

Faviconlar markanızın önemli bir parçasıdır. Doğru olarak kullanıldığında, sık kullanılan simgeniz veya “site simgeniz”, kullanıcıların işletmenizi kolayca tanımasına yardımcı olabilir. Marka bilinirliğini artırmaya ve hatta sitenin Kullanıcı Deneyimini (UX) geliştirmeye yardımcı olabilir.

WordPress Favicon Kullanmanın Yararları

Aynı anda çok fazla açık sekmeniz varsa, bir favicon’un kullanışlılığını takdir edebilirsiniz. Bir favicon, kullanıcıların tarayıcılarında açık birden fazla sekme olduğunda web sitenizi hızlı bir şekilde tanımlamasını kolaylaştırır. Açık sekme sayısına bağlı olarak, sitenizin başlığı her zaman görünmeyebilir. Bu nedenle, bir favicon eklemek ziyaretçileriniz için UX’i geliştirmeye yardımcı olabilir.

Marka bilinirliğini artırmanın ötesinde, bir WordPress favicon kullanmak da sitenizin daha profesyonel ve güvenilir görünmesini sağlayabilir. Bu da müşteri güvenini artırmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, birisi web sitenizi mobil cihazlarının ana ekranına kaydederse, faviconunuz simge olarak görünür. Marka logonuzu veya benzer görüntülerinizi kullanmak, sitenizin daha kolay tanınmasına yardımcı olabilir ve uyumlu bir estetik oluşturmada genel yardım sağlayabilir.

WordPress Favicon Oluşturma İpuçları

Faviconunuzu oluşturmadan önce bahsetmeye ve incelemeye değer birkaç tasarım ve biçimlendirme ipucu vardır. En önemlisi, favicons için önerilen boyut 512 × 512 pikseldir.

WordPress faviconunuz mükemmel bir kare olsa da, dikdörtgen bir görüntü kullanabilir ve WordPress’e yüklemeden önce veya sonra kırpabilirsiniz. WordPress yerleşik bir kırpma işleviyle birlikte gelir.

Ayrıca, faviconunuzun 16 × 16 piksel kare olarak görüntüleneceğini unutmayın. Bu nedenle, bu boyutlara küçüldükten sonra iyi görünecek bir resim seçmek istersiniz. Bu boyutta görüntülenmesine rağmen, yine de yüksekliği ve genişliği en az 512 piksel olmalıdır.

Son olarak, favicon oluşturmak ve kullanmak için Google Yönergeleri’nin bazılarını gözden geçirmek akıllıca bir fikirdir. Bu, simgenizin arama motorlarında ve tarayıcı sekmelerinde en iyi şekilde görüntülenmesini sağlar.

Sitenize WordPress Favicon Ekleme

WordPress 4.3’ten itibaren, tüm WordPress siteleri, favicon olarak kullanmak üzere bir görüntüyü yüklemeyi ve kırpmayı kolaylaştıran bir site simgesi özelliği içermekte.

Tek ihtiyacınız olan, en az 512 × 512 piksel olan bir resim. WordPress sürecin geri kalanını halledecektir. Başlamak için WordPress kontrol panelinizde aşağıdaki adımları takip edin.

  1. Görünüm → Özelleştir seçeneğine gidin.
  2. Site Kimliği sekmesine gidin.
  3. Site Simgesi bölümünün alt kısmına bakın ve Site simgesi seç düğmesini tıklayın.
  4. Normal WordPress Medya Kütüphanesi arayüzü açılacaktır.
  5. Medya Kitaplığınızdaki mevcut bir görüntüyü seçebilir veya yeni bir görüntü yükleyebilirsiniz.
  6. Resminiz mükemmel bir kare değilse (ör. 512 × 512 piksel), WordPress size bir sonraki ekranda kırpma şansı verecektir.
  7. Görüntünün simgeniz için kullanmak istediğiniz bölümünü vurgulamak için kutuyu kullanın. Kırpılan görüntünüzün arayüzün sağ tarafında nasıl görüneceğine dair bir önizleme görebilirsiniz.
  8. Görselin nasıl göründüğünden memnun olduğunuzda, seçiminizi tamamlamak için Resmi Kırp’ı tıklayın.

Bu kadar! Favicon’unuzu canlı hale getirmek için tek yapmanız gereken Kaydet ve Yayınla’yı seçmek. Gelecekte favicon’unuzu değiştirmek isterseniz, bu arayüze geri dönebilirsiniz.