WordPress, Dizinin Tek Blok Eklentilerini Barındırma Teklifini Araştırıyor

WordPress ana katılımcılarından Alex Shiels, JavaScript tabanlı, tek bloklu eklentileri barındıracak bir WordPress.org blok dizini için bir teklif yayınladı. Dizin, Gutenberg editörünün içinden blokları aranabilir ve kurulabilir hale getirebilecek. Blokları keşfetmek ve sorunsuz bir şekilde kurmak için bir dizin oluşturmak Matt Mullenweg’in 2019 için öncelik olarak belirlediği dokuz projeden birisi.

Blok koleksiyonları, ilgili bir grup bloğu dağıtmanın en popüler yollarından biri haline geldi, ancak bu yöntem gereksiz şişkinliğe neden oluyor. Kullanıcılar şu anda rahatlıkla ayrı ayrı blokları arıyamıyorlar ve açıklamalar her zaman blokların ne yaptığının iyi bir göstergesi olamıyor.

Shiels, yeni dizinin, tek blok eklentileriyle sınırlı kalmasını öneriyor, sadece editör dışında bir arayüzü olmayan ve Javascript tabanlı blok eklentilerinin eklenmesini öneriyor. Eklenti dizini içinde ayrı bir bölüm halinde, kullanıcıların isimleri ve açıklamalarına göre blokları bulmalarını sağlayacak şekilde optimize edilmiş olacak.

[wbcr_snippet id=”7166″ title=”Adsense”]

Teklifin en tartışmalı kısmı Gutenberg editörünün içinden kurulabilir bloklara sahip olmak. Uzun vadeli amaç bu süreci mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmek olacak. Blok koleksiyonları ve tek bir blok dizininin gereksinimlerini karşılamayan bloklar, normal eklenti yükleme işlemi yoluyla yinede kurulabilecek. Bu, blokların iki ayrı dizinde bulunabileceğini bilmeyen kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabilir.