WordPress Destek Ekibi, Ticari Eklentiler ve Temalar için Destek Taleplerini Azaltmaya Çalışıyor

WordPress Destek Ekibi, resmi WordPress.org forumlarında ticari ürünler için destek taleplerini nasıl engelleyebileceklerini tartışıyorlar.

Kullanıcılar, moderatörlerin resmi politikasının onları uzantının ticari destek kanalına yönlendirmek olduğunu bilmeden, bazen ücretsiz sürümün forumlarında ticari ürün yükseltmeleri için yardım ararlar. Diğer durumlarda, sorunun ücretsiz sürümde mi yoksa kullanıcının yüklediği ücretli bir yükseltmede mi olduğu hemen belli olmaz.

“Bu, geçtiğimiz haftalarda, çoğunlukla WordPress.org’da ücretsiz bir temel ürüne sahip olan, ancak kendi sitelerinde eklenti satan ve kimin nereden destek alabileceği üzerine çizgi çizilen eklentilerle ilgili olarak birkaç kez gündeme geldi.” diyor WordPress katılımcısı Marius Jensen. “Yazarların ücretli ürünlerini WordPress.org’da olduğu gibi desteklemesine izin verilmez, ancak sınırı nereye çekersiniz, örneğin, bir temel eklenti ücretli bir eklentiyle sorunlara neden olduğunda, WordPress’teki temel ürün için desteğe izin verilmelidir. Çünkü bu temel sorun mu, yoksa ödeme yapan bir kullanıcıyı etkilediği için yazarın kendi sitesine mi gönderilmelidir?

Bu tür sorunlar, WordPress.org’un popüler bir ücretsiz tema veya eklenti için ana dağıtım kanalı olduğu ürünler arasında yaygındır. Ücretsiz ve ticari ürünler arasındaki destek ilişkisi genellikle belirsiz bir şekilde kesişir.

Jensen, “Amaç, ödeme yapan müşterilerin ve ücretsiz kullanıcıların verebileceklerinden en iyi desteği almalarını sağlamaktır” dedi. Gönüllülerin ticari ürünlere erişimi olmadığı gibi onları desteklemek de onların işi değildir.

Jensen, “Gönüllülerin, desteklemesi için başka birine ödeme yapılmış bir ürünü desteklemek için zamanının kabul edilemez bir şekilde kötüye kullanılması,” dedi. Sorunun nereden kaynaklandığının net olmadığı bu destek senaryolarının diğer tarafında, destek konuları aceleyle kapatıldığında eklenti ve tema yazarları rahatsız olabilir.

Eklenti geliştiricisi Arnan de Gans, “Sadece konuların kapatılması, yanlış anlayanlar (kullanıcılar ve geliştiriciler) için ters etkili görünüyor” dedi. “Eklenti – tema oluşturucuların bu forumlar üzerinde herhangi bir kontrolü olmadığından, konular kapandıktan sonra hiçbir şey yapamayız. Bu, kafa karışıklığı yaratarak kullanıcı deneyimine aykırıdır.” diyor ve ekibe, geliştiricinin yanıt vermek için bir veya iki günü olduğu bir ek süre düşünmesini önerdi.

GiveWP’de Müşteri Başarısı Başkanı Michelle Frechette de kullanıcı deneyimi ile ilgili bu düşünceyi paylaştı.

“Burada çok fazla değinilmediğini görmediğim bir şey, modlar (hatta eklenti yazarları) tarafından forumlardan ücretli destek sayfasına yönlendirilmesinin ne kadar yabancılaştırıcı olduğu” dedi.