WordPress Cron Nasıl İyileştirilir?

WordPress’teki programlanmış yazılarınızın yayınlanmadığını hiç fark ettiniz mi? WordPress yazılarının ve etkinliklerinin zamanlamasını belirleyen kendi cron özelliğine sahip olsa da, WP-cron gerçek bir cron değildir.

Linux Cron ve  WP-Cron Farkı

Linux cron işleri, programlanmış işlemlerin düzenli şekilde yapılması için kullanıcı tarafından yaratılıp düzenlenebilir. Ayrıca, yoğun trafiğe sahip bir WordPress sitesi için linux cron işleri, sunucudaki bant genişliğini azaltıp daha az sunucu kaynakları kullanarak arıza şansının azalmasına yardımcı olur.

WP-cron, yalnızca sayfa yüklendiğinde çalışan sanal bir crondur. WP-cron bir sitenin ön veya arka ucunda bir sayfa talep edildiğinde WordPress tarafından yüklenir bu sebepten siteniz trafik almadığı zamanlarda cron işleriniz maalesef çalışmaz.

WP-Cron’u Linux Cron ile Nasıl Değiştirebilirsiniz?

WordPress cron işlerinin verimliliğini optimize etmenin en iyi yolu WP-cron’u devre dışı bırakmak ve saatte bir çalışacak cPanel üzerinden normal bir cron işi ayarlamaktır.

wp-cron.php dosyasını devre dışı bırakın

wp-config.php dosyasını değiştirerek wp-cron’u devre dışı bırakabilirsiniz. wp-config.php dosyasını açın, sonra yeni satıra aşağıdaki kodu ekleyin:

define('DISABLE_WP_CRON', true);

Bir Linux Cron Kurun

  • CPanel’e giriş yapın.
  • Gelişmiş bölümünde, Cron işleri’ne tıklayın.
  • Yeni Cron İşi Ekle altında, zaman aralığını seçin. 15 dakikadan daha sık yapmanızı önermiyoruz.
  • Web sitesi alanı kendi alan adınızla değiştirip aşağıdaki kodu ekleyin ve kaydedin.
wget -q -O - http://ornek.com/wp-cron.php?doing_wp_cron

Yeni cronu test etmek için cronun çalışması için geçen süreyi bekleyin. Cron çalışmazsa, tüm adımları doğru bir şekilde tamamladığınızdan emin olmak için lütfen yukarıda listelenen adımları inceleyin.

Site Footer