WordPress.com vs WordPress.org

WordPress.com ve WordPress.org’un aslında iki farklı platform olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle yeni başlayanlar, yanlış platform seçmelerine yol açacak bir şekilde ikisini karıştırır. Amacımız, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki temel farkları vurgulamaktır, böylece ihtiyaçlarınız için doğru platformu seçebilirsiniz.

Not: Bu makale, normal bir hostingte barındırılan güçlü WordPress.org’u ücretsiz WordPress.com barındırma hizmeti ile karşılaştırmaktadır. Ücretli servislerine yükseltme yaparak WordPress.com’daki ek özelliklerin kilidini açabilirsiniz.

WordPress.org

WordPress.org yani “gerçek WordPress”, hakkında tüm harika şeyleri duyduğunuz popüler web sitesi platformudur.

Açık kaynak kodludur ve herkesin kullanması için %100 ücretsizdir. Tek ihtiyacınız olan bir alan adı ve hosting. Bu nedenle kendi kendine barındırılan WordPress olarak da adlandırılır. Aşağıda, web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak için kendi kendine barındırılan WordPress.org’u kullanmanın avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

WordPress.org Faydaları

WordPress.org ile web sitenizi tam olarak kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz her şeyi yapmakta ve istediğiniz kadar özelleştirmekte özgürsünüz. Web sitenizi oluşturmak için WordPress.org’u seçmenin yararlarından bazıları ve neden tercih edilmesinin nedeni:

 • Kullanımı ücretsiz ve süper kolaydır.
 • Web sitenize ve tüm verilerine sahip olursunuz. Biri, hizmet şartlarına aykırı olduğuna karar verdiği için siteniz kapatılmayacak (yasadışı bir şey yapmadığınız sürece). Tam kontrol sizde olur.
 • Web sitenize ücretsiz, ücretli ve özel WordPress eklentileri / uygulamaları ekleyebilirsiniz.
 • Web sitenizin tasarımını istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. İstediğiniz ücretsiz veya ücretli WordPress temasını ekleyebilirsiniz. Ayrıca tamamen özel tasarımlar oluşturabilir veya istediğiniz bir şeyi değiştirebilirsiniz.
 • WordPress sitenizden kendi başınıza reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz.
 • Özel analizler ve takip için Google Analytics gibi güçlü araçları kullanabilirsiniz.
 • Dijital veya fiziksel ürünler satmak, kredi kartı ödemelerini kabul etmek ve doğrudan web sitenizden malları göndermek için çevrimiçi mağaza oluşturabilirsiniz.
 • Ayrıca üyelik siteleri oluşturabilir ve premium içerik, kurslar vb. için üyelik satabilir ve web sitenizin etrafında çevrimiçi bir topluluk oluşturabilirsiniz.

WordPress.org Eksileri

Kendi kendine barındırılan WordPress.org sitesini kullanmanın çok az eksileri vardır, bunlarıda aşağıda paylaşıyoruz.

 • Tüm web siteleri gibi, web barındırma ihtiyacınız olacaktır. Burası web sitenizin dosyalarının internette depolandığı yerdir. Başlangıçta, maliyet uygun olabilir ancak, web siteniz büyüdükçe ve daha fazla trafik kazandıkça, web barındırma maliyetleri beklendiği gibi artacaktır.
 • Güncellemelerden siz sorumlusunuz.
 • Yedeklerden siz sorumlusunuz. Neyse ki, otomatik yedekleme ayarlamanıza izin veren tonlarca WordPress yedekleme eklentisi vardır.

WordPress.org web sitesinin gerçek maliyeti, inşa etmeye çalıştığınız şeye göre değişir (basit blog, portföy web sitesi, e-ticaret mağazası, üyelik sitesi, vb.). Ücretsiz şablonları yada premium şablonları, ücretsiz eklenti yada premium eklenti gibi diğer faktörler de vardır.

Web sitenizi yılda 100$ gibi düşük bir bütçe ile oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların % 99’u için önerimiz her zaman WordPress.org’u kullanmaktır. 

WordPress.com

WordPress.com, WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg tarafından oluşturulan bir barındırma hizmetidir. Aynı kurucu nedeniyle, sık sık kullanıcılar WordPress.com’u popüler WordPress.org yazılımı ile karıştırırlar.

WordPress.com barındırma hizmetinin 5 planı vardır:

Ücretsiz – Çok sınırlı.
Kişisel – yılda 36 ABD doları
Premium – yılda 99 ABD doları
Ticari – yılda 299 ABD doları
VIP – aylık 5000 ABD dolarından başlayan fiyat

WordPress.com’un avantajlarına ve dezavantajlarına bir göz atalım.

WordPress.com Faydaları

Ücretsiz WordPress.com platformu, hobi blogcuları ve ailelerine blog açanlar için iyi bir seçimdir. WordPress.com kullanmanın yararlarından bazıları şunlardır:

 • 3GB’a kadar alan için ücretsiz. Bundan sonra daha fazla yer için ücretli bir plana geçmek zorunda kalacaksınız.
 • Güncellemeler veya yedeklemeler hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak. WordPress.com bununla ilgilenecek.

WordPress.com Eksileri

Ücretsiz WordPress.com’un WordPress.org’dan ayırt etmesinin birkaç sınırlaması vardır. İşte WordPress.com’u kullanmanın dezavantajları:

 • Reklamları tüm ücretsiz web sitelerine yerleştirir. Böylece kullanıcılarınız reklamları görecek ve bundan para kazanamayacaksınız. Kullanıcılarınızın reklamlarını görmesini istemiyorsanız, ücretli bir plana yükseltme yapabilirsiniz.
 • Web sitenizde reklam satmanıza izin verilmemektedir. Trafik yoğun bir site kullanıyorsanız, gelirlerini onlarla paylaştığınız WordAds adlı reklamcılık programlarına başvurabilirsiniz. Premium ve Business plan kullanıcıları WordAds’ı hemen kullanabilirler.
 • Eklentileri yükleyemezsiniz. Ücretsiz plan kullanıcıları önceden etkinleştirilmiş yerleşik JetPack özelliklerine sahiptir. Business Plan kullanıcıları, çeşitli uyumlu eklentilerden yükleyebilirler.
 • WordPress.com VIP programı eklentileri kurmanıza izin verir ve aylık 5000 dolardan başlar.
 • Özel temalar yükleyemezsiniz. Ücretsiz plan kullanıcıları sadece sınırlı ücretsiz tema koleksiyonundan yükleme yapabilir. Premium ve Business plan kullanıcıları premium temaları da seçebilir. Ücretsiz sürüm için sınırlı özelleştirme seçenekleri var. Premium ve Business plan kullanıcıları özel CSS kullanabilir.
 • İstatistikleri için kısıtlısın. Google Analytics’i ekleyemez veya başka bir güçlü izleme platformu kuramazsınız. Business plan kullanıcıları Google Analytics’i yükleyebilir.
 • Hizmet Şartlarını ihlal ettiğini düşünürlerse sitenizi istedikleri zaman silebilirler.
 • Siteniz WordPress.com bağlantısını vermektedir.
 • WordPress.com herhangi bir e-ticaret özelliği veya entegre ödeme ağ geçidi sunmamaktadır.
 • WordPress.com ile üyelik web siteleri oluşturamazsınız.

Gördüğünüz gibi, ücretsiz, kişisel ve hatta premium plandayken WordPress.com barındırma platformu oldukça sınırlıdır. Daha gelişmiş özelliklerden bazılarının kilidini açmak için, Business plan’da (yılda 299 ABD Doları) veya VIP planında (ayda 5000 ABD Doları) olmanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress.com vs WordPress.org – Hangisi Daha İyi?

Kişisel bir blogcuysanız ve web sitenizden para kazanmakla ilgilenmiyorsanız, ücretsiz WordPress.com ile devam edebilirsiniz. Sitenizden para kazanmak isteyen bir işletme veya blogcuysanız, kendi kendine barındırılan WordPress.org’u kullanmanızı öneririz. Web sitenizi istediğiniz şekilde büyütme özgürlüğünü ve esnekliğini sunar.

WordPress.com Business Plan ile birkaç gelişmiş özellik elde etmenize rağmen (her web sitesi için yıllık 299 ABD Doları), bu paranın yılda 46 ABD Doları tutarında, kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesinde daha da ileri gitmesini sağlayabilirsiniz.

Bir WordPress.org Web sitesine nasıl başlarım?

Kendi kendine barındırılan bir WordPress web sitesini başlatmak için bir etki alanı adına ve WordPress barındırma sistemine ihtiyacınız vardır.
Etki alanı adı, web sitenizin google.com, wpdestek.net  gibi İnternet’teki adresidir. Web barındırma web sitesi dosyalarınızın internette depolandığı yerdir.

Web sitenizi barındırmak için Bluehost’u kullanmanızı öneririz, çünkü onlar dünyanın en büyük web barındırma şirketlerinden biridir. Ayrıca resmi olarak WordPress.org’un tavsiye ettiği bir barındırma hizmeti sağlayıcısıdır.

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçebilir miyim?

Genellikle, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkı bilmeyen yeni kullanıcılar ücretsiz WordPress.com servisiyle başlar. Platformun sınırlarını gördüklerinde, Gerçek WordPress’e, yani WordPress.org’a geçmek istiyorlar.

Evet, kesinlikle WordPress.com’dan WordPress.org’a geçebilir ve tüm içeriğinizi oldukça kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Sonuç

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları düşünmenin en iyi yolu, bir ev kiralamak ve bir ev sahibi olmak benzetmesidir. WordPress.com bir ev kiralamaya benzer. Yapabilecekleriniz ve yapamadıklarınız üzerinde sınırlı bir gücünüz ve kontrolünüz var. WordPress.org bir ev sahibi olmak gibidir. Tam kontrole sahip olduğunuzda, kimse sizi kovamaz ve istediğiniz bir şeyi yapabilirsiniz.