WordPress Child Teması Nedir?

Bu yazıda, WordPress child teması nedir, ne zaman child teması oluşturmalı ve son olarak child teması kullanmanın avantaj ve dezavantajları gibi soruları cevaplamayı amaçlıyoruz. Umudumuz, bu yazıyı okuduktan sonra, bir WordPress alt temasının ne olduğu hakkında net bir anlayışa sahip olacaksınız ve bir alt tema kullanıp kullanmamanız gerektiğini bileceksiniz.

WordPress Child Tema Nedir?

Bir WordPress alt teması, işlevselliğini başka bir WordPress temasından devralan bir WordPress temasıdır. Alt temalar, söz konusu temayı yükseltme yeteneğini kaybetmeden mevcut bir WordPress temasını özelleştirmek veya ince ayar yapmak istediğinizde kullanılır. Geçmişte, yaptığınız tüm özel stil ve değişiklikleri kaybetmeden WordPress temalarını güncellemenin kolay bir yolu yoktu. Bu, popüler temalarda yaygın olarak kullanılan bir özelliğin aniden büyük bir açığa sahip olduğunun ortaya çıkması ve temalarınızı en kısa zamanda güncellemeniz gerektiğinde kaos haline gelmekte. Bu durum çoğu zaman zor bir seçim haline gelir, çünkü bir yandan, güncelleme yaparsanız tüm özel stilleri kaybedersiniz, diğer taraftan, yeterince hızlı güncelleme yapmazsanız sitenizin saldırıya uğraması riski vardır.

WordPress ekibi ve topluluk bu sorunu, ana tema ve child tema kavramını getirerek çözmeye karar verdi. WordPress’teki bir alt tema, ana temanın kendisinde herhangi bir değişiklik yapmadan tüm ana işlevselliği, özelliklerini ve kodunu devralır. Bu durum kullanıcıların ana temanın stilini değiştirmesine ve ana temayı güncelleme yeteneğini kaybetmeden özellikler eklemesine / değiştirmesine izin veriyor.
Teoride, herhangi bir WordPress temasının alt temaları olabilir, ancak tüm WordPress temaları iyi ana temalar değildir. Sınırlı işlevsellik ve özelliklere sahip bir tema, çoğu durumda tam olarak ideal bir ana tema adayı değildir.

İnsanlar neden WordPress Alt Temaları kullanıyor?

Tasarımcılar ve geliştiriciler, işlerini hızlandırmak için alt temaları kullanır. İyi bir tema kullanırken, bir WordPress sitesi oluşturmak için harcadığınız süreyi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Tüm iyi temalar, tonlarca işlevsellik ve özelleştirme seçenekleri sunar, bu nedenle her şeyi kodlamanız gerekmez.  Kullanıcılar, gerektiğinde ana temayı güncelleme kabiliyetini kaybetmeden mevcut temayı düzenlemek için sıklıkla alt temalar oluştururlar.

Bir WordPress alt teması oluşturmak, yeni bir klasörde yeni bir style.css dosyası oluşturmak kadar basit olabilir. Tek ihtiyacınız olan, yeni style.css başlığınızda şablonu tanımlayan bir satırdır. Sağlam bir child teması, ana teması kadar çok şablon dosyasına sahip olabilir. Hatta bir alt tema, ana temada bile bulunmayan şablon dosyalarına sahip olabilir.Child Tema Ne Zaman Kullanmalısınız?

Bir child tema kullanma kararı genellikle gereksinimlerinize bağlıdır. WordPress geliştiricileri olarak, kaliteli temalar oluştururken iş akışımızı kolaylaştırmamız gerekiyor. Kullanıcılar için ise child temalar, yalnızca temanızın functions.php dosyasına sürekli olarak yeni işlevler ekliyor ve / veya temanızın style.css dosyasını sürekli değiştiriyorsanız öneririz. Bu durumlarda, bir child teması kullanmanız gerekebilir.

Alt tema veya özel bir CSS eklentisi kullanmak daha mı iyi?

Bunun cevabı, teknoloji konusunda ne kadar iyi ve rahat olduğunuza bağlıdır. Yalnızca birkaç öğenin stilini değiştiriyorsanız, özel bir CSS eklentisi kullanmak gayet iyi çalışabilir. Bununla birlikte, kendinizi tüm renk şemasını değiştirirken, CSS’de hareket ettirirken bulursanız, kesinlikle bir child tema kullanmayı düşünmelisiniz.

İyi Bir Ana Tema Seçimi ÖNEMLİDİR

Tüm WordPress çerçeveleri ana temalardır, ancak tüm ana temalar çerçeve değildir. Bunu yeterince vurgulayamayız. Herhangi bir WordPress temasının alt temaları olabilirken, hepsinin tema çerçevesi olarak kullanılması amaçlanmamıştır. Çok fazla işlevsellik sunmayan bir ana temanın child temasını yaratma hatalarını yapan sayısız yeni başlayanlar mevcut. Kendinizi ana tema dosyalarının çoğunu değiştirirken bulacağınız bir alt tema oluşturuyorsanız, işleminizi yeniden düşünmelisiniz. Örneğin, Twenty Eleven temasını gerçekten seviyorsunuz ve bir child tema oluşturmaya karar verdiniz. Alt temanızda, style.css dosyası ve functions.php dosyası vardı. Bunun da ötesinde, altbilginin görünme şeklini beğenmediğinize karar verdiniz, bu yüzden footer.php eklediniz, sonra başlık vb. için aynı işlemi yaptınız. Bu durumda, Twenty Elevenı ana tema olarak kullanmamalısınız. Aksine, kendi özel temanıza dönüştürdüğünüz bir başlangıç ​​teması olarak kullanmanız daha faydalı olacaktır.  Kısacası, güçlü bir ana temanın işlevselliğine, özelliklerine ve uygunluğuna ihtiyacınız olduğunda, kendiniz için fazla kod yazmadan bir alt tema kullanmalısınız.

WordPress Alt Temasını Kullanmanın Avantajları

Çoğu şey gibi, WordPress Child temalarını kullanmanın avantajları ve dezavantajları vardır. İlk önce avantajlara bir göz atalım.

1. Güvenli Güncellemeler
Alt tema, üst temanın özelliklerini, stillerini ve şablonlarını otomatik olarak devralır. Bu, ana temayı hiç değiştirmeden alt temaları kullanarak sitenizde değişiklik yapmanızı sağlar. Ana temanın yeni bir sürümü geldiğinde, tüm değişiklikleriniz alt temaya kaydedildiğinden güvenle güncelleyebilirsiniz.

2. Düzenlemesi Kolay
Güçlü bir tema çerçevesi üzerine inşa edilmiş bir chil teması, çok fazla kod yazmadan büyük miktarda esneklik sağlar. Diğer şablon dosyalarından geçmeden yalnızca ihtiyacınız olan şablon dosyalarını ve işlevlerini seçerek değiştirebilirsiniz. Yeni işlevsellik ve çok daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

3. Kod Güvenliği
Tam bir tema oluştururken, onun için olası tüm senaryoları ve kodları düşünmeniz gerekir. Ancak, bir alt tema üzerinde çalışırken ve bir şeyi kodlamayı unuttuğunuzda, ana temanın işlevi güvenlik seçeneği olarak her zaman vardır.

Child Tema Kullanmanın Dezavantajları

Child temalarını kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri, ana tema hakkında bilgi edinmek için yatırım yapmanız gereken zamandır. Her biri kendi hook ve filtreleri olduğu için sağlam çerçevelerle çalışırken özellikle bir öğrenme eğrisi vardır. Potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için bunları gerçekten bilmek zorundasınız. Çoğu zaman bir başka dezavantaj, ana temanızın geliştiricilerinin ilgisini kaybedebileceğini ve bırakabileceğini, alt temanızda kullandığınız bir özelliği bırakabileceğini veya alt temanızı tamamen mahvedecek bir değişiklik getirebileceğidir ancak bu göründüğü kadar kötü değildir. Esas olarak, tüm iyi WordPress temaları açık kaynaklı ve GPL’dir. Ana tema geliştiricisi projeyi terk ederse, o zaman hiçbir şey onu kullanmayı bırakmanız gerektiğini söylemez. Çoğu zaman, toplumdaki diğer insanlar projeyi devralmaya başlar. Orijinal tema geliştiricileri belirli bir özelliği kaldırırsa, basitçe alt temanıza ekleyebilirsiniz. Son olarak, beğenmediğiniz sert bir değişiklik yaparlarsa, güncellemeyi her zaman önleyebilirsiniz ancak güvenlik açığı olduğunda tema güncellemeleri çok önemlidir. Kullanıcıların her zaman temalarını güncellemelerini öneririz, çünkü diğer komut dosyaları ve eklentilerle gelecekteki uyumluluğun sağlanmasına yardımcı olur.