WordPress Child Tema Nedir?

Sitenizi tema dizininden indirdiğiniz bir tema veya satın aldığınız bir tema ile oluşturuyorsunuz ve bunun tam olarak ihtiyacınız olan şekilde çalışmadığını fark ediyorsunuz.

İhtiyacınız olan özelleştirmeyi sağlayacak bir eklenti bulabilir veya yeni bir temaya geçebilirsiniz. Ancak mevcut temanızdan memnunsanız ve işlevsellik açısından ihtiyacınız olanı ekleyen bir eklenti bulamazsanız temanızı özelleştirmeniz gerekir.

Bir alt tema oluşturmaya başlamadan önce, WordPress sitenizi özelleştirmek için kullanabileceğiniz 3 yöntemi inceleyelim.

WordPress Özelleştirme Yöntemleri

Bir temayı özelleştirmek risklerle birlikte gelir. Kodu örneğin bir pazardan satın aldığınız bir temada düzenlerseniz temayı bir sonraki güncellemenizde tüm değişiklikleriniz kaybolacaktır. Yani siteniz sadece eski haline geri dönmekle kalmaz, aynı zamanda tüm işiniz boşa gider.

WordPress sitenizi özelleştirmenin üç yolu vardır:

 • Temanızı doğrudan düzenleme.
 • Bir eklenti yükleme.
 • Geçerli temanın alt temasını oluşturma.

Bunların her birine sırayla bakalım.

Temanızı Düzenleme

Siz veya geliştiriciniz gelecekte tema üzerinde değişiklik yaparsanız, bu değişiklikten önceki orijinal sürüm değil, düzenleyeceğiniz temanın özelleştirilmiş sürümüdür.

Bu, temanızı düzenlemenin risksiz olmadığı anlamına gelmez. Temaları kodlama konusunda deneyiminiz yoksa, bir alt tema oluşturmak daha güvenli olabilir.

Temanızı doğrudan düzenlerseniz, orijinal temanın yedeğini aldığınızdan emin olun, temayı canlı sitede düzenlemeyin (bunun yerine bir geliştirme sitesi kullanın) ve değişikliklerinizi takip etmek için sürüm kontrolünü kullanın.

Eklenti Ekleme

WordPress temasını özelleştirmek için ikinci seçenek, bir eklenti yüklemek veya kodlamaktır.

Yapmak istediğiniz özelleştirmeler tasarımla ilgili değil işlevselse, bir eklenti bunu yapmanın daha uygun bir yoludur. Ekstra kod eklemek istiyorsanız, bunun yerine bir eklenti oluşturmak daha iyi olabilir.

Eklentilerin büyük veya karmaşık olması gerekmez: temanızdaki functions.php dosyasına fazladan kod eklemeniz gerekiyorsa, sitenize birkaç satır kod eklemek için basit bir eklenti oluşturun. İyi bir örnek, özel bir yazı türünün kaydedilmesidir.

Temanızın işlevlerine kod eklemek cazip gelebilir. İleride temaları değiştirecek olsaydınız, bu yazı türlerini ve bunları kullanarak oluşturduğunuz tüm yayınları kaybetmek istemezsiniz. Bu yüzden bunun yerine bir eklenti kullanmalısınız.

Bazen ihtiyacınız olanı yapan mevcut bir eklentiyi bulabilirsiniz, ancak bazen eklentiyi kendiniz kodlamanız gerekebilir.

Bir eklenti oluşturmanız veya temanızı (veya alt temanızı) özelleştirmeniz gerektiğinden şüphe ediyorsanız, kendinize şunu sorun: gelecekte sitemin tasarımını değiştirmek ve yeni bir WordPress teması yüklemek istersem, bu değişikliğin devam etmesini ister miyim ? Cevap evet ise, bu değişiklik estetik değil işlevseldir ve bir eklentiye girmelidir.

Child Tema Oluşturma

WordPress temasını özelleştirmek için üçüncü seçenek, bir alt tema oluşturmaktır.

Alt temayı kullanacağınız bazı senaryolar şunlardır:

 • Sitenin tasarımında işlevlerde değişiklik yapmak istiyorsunuz.
 • Siteniz üçüncü taraf bir tema veya geçerli durumunda tekrar kullanmak istediğiniz bir tema çalıştırıyor.
 • Sorunlara neden olması durumunda mevcut temanızı doğrudan düzenlemek istemezsiniz (belki deneyimli bir tema geliştiricisi değilsiniz).
 • Siteniz, çerçeve teması gibi ana bir tema olarak tasarlanmış bir tema çalıştırıyor. Bunlar, kendi child temanıza eklemeniz için tasarlanmış, kanca gibi birçok özelleştirme seçeneğine sahip temalardır.

Alt temalar bu nedenle sitenize özelleştirmeler eklemenin etkili ve güvenli bir yoludur. Şimdi onlara daha derinlemesine bakalım.

WordPress Child Teması Nedir?

Child tema yada diğer adıyla alt tema, ana tema olarak adlandırılan başka bir temayla birlikte çalışan bir temadır.

WordPress’e bunun bir alt tema olduğunu ve üst temanın ne olduğunu söylemek için bazı özel talimatlar içerir. WordPress daha sonra çoğu durumda ana temanın kodunu kullanır, ancak alt temanın koduyla (gerekirse) geçersiz kılar.

WordPress Alt Temasındaki Dosyalar

Her WordPress alt teması en az iki dosyaya sahip olmalıdır: bir stil sayfası ve bir işlev dosyası. Stil sayfası, WordPress’e bunun bir alt tema olduğunu ve üst temanın ne olduğunu söyleyen açıklamalı metin içerecektir. İşlevler dosyası, stil sayfasını üst temadan ayıran bir işlev içerir.

Alt temanızın başka dosyalar içermesi gerekmez. Ana temanın aksine, temada daha fazla belirli dosya yoksa yedek olarak bir index.php dosyasına gerek yoktur. Bunun nedeni, alt temada bir şablon dosyası yoksa, WordPress’in ana temanın dosyasını kullanmasıdır.

Bu nedenle, alt temanızın ne yapmasını istediğinize bağlı olarak, stil sayfasına, işlev dosyasına fazladan kod ekleyeceksiniz veya alt temayı geçersiz kılmak için alt temada fazladan dosyalar oluşturacaksınız. Bunlar aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını içerebilir:

 • Statik sayfaların görüntüsünü özelleştirmek istediğinizde, page.php gibi üst temadan aynı dosyayı geçersiz kılmak için şablon dosyaları.
 • Site tasarımının bu bölümlerini özelleştirmek istediğinizde header.php veya footer.php gibi şablon parçaları.
 • Alt temanızdaki şablon dosyalarından çağırdığınız ekstra şablon parçaları. Bu nedenle, statik sayfalar görüntülenirken üstbilgiyi özelleştirmek isterseniz, alt temanızda header-page.php adlı bir dosya ve üst temadan page.php’yi geçersiz kılacak olan page.php adlı bir şablon dosyası oluşturursunuz. Bu şablon dosyası, header.php yerine header-page.php’yi çağıracak olan üstbilgi dosyası çağrısı haricinde üst temadakilerle aynı olur.
 • Ekstra işlevsellik için dosyaları içerir. Çok sayıda işlevsel kod eklemek ve düzenlemek istiyorsanız, her işlev kümesi için içerme dosyaları oluşturabilir ve bunları alt temanızın functions.php dosyasında çağırabilirsiniz. Örneğin, fazladan Özelleştirici seçenekleri eklemek istiyorsanız, alt temanıza customizer.php adlı bir dosya ekleyebilir ve bu dosyayı alt temanızdaki işlevler dosyasından çağırabilirsiniz.

Ancak fazladan dosya ve işlev eklerseniz, WordPress hangisinin kullanılacağını nasıl bilir? Üst temadan mı yoksa alt temadan mı? Buna birazdan değineceğiz.

WordPress Şablon Dosyalarını Nasıl Seçer?

WordPress’in sitenizde içerik görüntülerken temanızdan şablon dosyaları seçme biçimi şablon hiyerarşisine referanstır.

WordPress, temanızdaki şablon dosyaları üzerinde çalışmak ve belirli bir tür içeriği görüntülerken kullanılacak doğru olanı bulmak için bu hiyerarşiyi kullanır. Üst kısımdan başlayacak ve her bir dosyayı sırayla belirli bir içerik türü için arayacaktır. Bu içeriği görüntüleyecek bir dosya bulduğunda onu kullanır.

Temanızın bir archive.php dosyası ve category.php dosyası olduğunu ancak tag.php dosyası olmadığını düşünün. Bir kategori arşivi görüntülerken, WordPress içerik türüne daha spesifik olduğu için category.php’yi kullanır. Bir etiket arşivi görüntülerken bunun yerine archive.php kullanılır.

WordPress belirtilen içerik türü için bir şablon dosyası bulamazsa, varsayılan olarak index.php dosyasına ayarlayacaktır, bu nedenle her bağımsız temanın bir index.php dosyasına sahip olması gerekir .

Aynısı tekil yazılar ve sayfalar için de geçerlidir. Temanızın, herhangi bir gönderi türünün (sayfalar ve özel gönderi türleri dahil) tek gönderileri için varsayılan olan bir singular.php dosyası olduğunu varsayalım. Ayrıca bir page.php dosyası vardır. Tek bir sayfa görüntülerken, page.php kullanılır. Bir yayını görüntülerken, singular.php’yi kullanır. Özel bir gönderi türü kaydederseniz ve bu gönderi türü için bir şablon dosyası eklemezseniz, yine singular.php’yi kullanır.

Bir alt tema kullandığınızda, WordPress yine de sitenizdeki içeriği gösterirken hangi dosyanın kullanılacağına karar vermek için şablon hiyerarşisini kullanır. Hem üst hem de alt temalardaki dosyalara bakar ve karşılaştığı ilk dosyayı kullanır.

Öyleyse alt temanızın singular.php ve post.php, ana temanızın page.php ve index.php olduğunu hayal edin. Tek bir gönderi çıktısı alırken, WordPress alt temanın post.php dosyasını kullanır. Bir sayfanın çıktısını alırken, ana temanın page.php dosyasını kullanır. Özel bir yayın türünün tek bir yayınını çıkarırken, alt temanın singular.php dosyasını kullanır.

Ancak, hem child hem de ana temanızda aynı dosya varsa ne olur?

Önceki örnekte alt temaya bir page.php dosyası eklediğinizi düşünelim. Bu tema alt temada olduğundan, aynı dosyayı üst temadan geçersiz kılar. Dolayısıyla, tek bir sayfa görüntülerken, WordPress alt temanın yeni page.php dosyasını kullanır.

Bu nedenle bir alt tema oluşturmak ana temayı özelleştirmenizi sağlar. Ana temanızdan şablon temasının bir kopyasını alt temanıza ekler ve daha sonra yapmak istediğiniz özelleştirmeleri içerecek şekilde düzenlerseniz, WordPress üst temadaki dosya yerine bu yeni şablon dosyasını kullanır. Bu, ana temayı düzenlemeden içerik görüntülerken özelleştirmelerinizin kullanılacağı anlamına gelir.

WordPress, Üst ve Alt Temalardan İşlevleri Nasıl Çalıştırır?

Temanızdaki şablon dosyalarına değil, işlevlere özelleştirme yapmak isterseniz ne olur?

Bunu siz de yapabilirsiniz. İlk olarak, bunu yapmanın doğru yolunun bir eklenti değil, bir alt tema aracılığıyla olduğunu bilmeniz etmeniz gerekir. Örnek olarak, zaten ana temada olan bir işlevi, örneğin altbilgideki alanı çıkaran işlevi düzenlemek istediğiniz yer olabilir.

Daha sonra yeni işlevleri, alt temanızdaki işlevler dosyasına veya işlevler dosyasından çağırdığınız bir içerme dosyasına eklersiniz. Yeni işlevinizin üst temanızdaki işlevselliği geçersiz kıldığından emin olmak için işlevlerin nasıl geçersiz kılınacağını anlamanız gerekir.

Bunların tümünü daha sonra nasıl yaptığınızı inceleyeceğiz. Ancak önce alt temayı ne zaman kullanacağınız ve kullanmayacağınız senaryolaranı bakalım.

WordPress’te Bir Child Tema Ne Zaman Kullanılır (Avantajları)

Artık child temaların ne olduğunu ve ana temanızdaki şablon dosyalarını veya işlevleri geçersiz kılmak için bunları nasıl kullanabileceğinizi biliyorsunuz. Kısa bir özet olarak, sitenizde bir tema çalıştırıyorsanız ve aşağıdakilerden birini veya birkaçını yapmak istiyorsanız bir alt tema kullanmalısınız:

 • Şablon dosyalarından birini veya daha fazlasını düzenleme.
 • İşlevle değil, görüntüleme ile ilgili ek işlevler ekleme.
 • Üst temadan bir veya daha fazla işlevi geçersiz kılma.
 • Ek şablon dosyaları ekleme.

Child tema avantajlar şunları içerir:

 • Kolay genişletme ve özelleştirme: Açıkça görüldüğü gibi, bir alt tema ana temasının işlevselliğini genişletir. Zaten bir ana tema şeklinde hizmetinizde hazır bir şablonunuz var ve tek yapmanız gereken alt temanız için ayrı bir style.css dosyası oluşturmak ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirme kodlarını eklemektir.
 • Sorunsuz güncellemeler: WordPress geliştikçe, temaların ve eklentilerin sık sık güncellenmesi gerekir. Özelleştirme ayarlarını ve ana temanızda değişiklik yaparsanız, temayı güncellerseniz tüm değişikliklerinizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, ana temayı güncellemeniz gerekse bile, değişikliklerinizi kaybetme korkunuz olmayacak şekilde bir alt temada bu tür değişiklikler yapmanız önerilir.

WordPress’te Bir Child Tema Ne Zaman Kullanılmamalıdır (Dezavantajları)

Bir alt temayı kullanmayacağınız ve sitenizi özelleştirmek için farklı bir yöntem kullanmanız gereken zamanlar vardır. Bunlar:

 • Temanız kendiniz geliştirdiyseniz (veya sizin için başka biri yazdıysanız) ve başka bir yerde kullanmanıza gerek yoktur. Sadece temayı düzenleyerek sürüm kontrolünü kullandığınızdan emin olun.
 • Yapmak istediğiniz özelleştirmeler işlevselse, ör. özel bir yazı türü eklediğinizde, temaları ileride değiştirirseniz saklamak istersiniz. Bunun yerine bir eklenti kullanın.

Bazı dezavantajlar şunları içerir:

 • İdeal ana temayı seçme: Tüm temalar iyi ebeveynler gibi davranmaz! Örneğin, bazı WordPress temaları düzenli olarak güncellenmeyebilir ve bu nedenle en son işlevsellikten yoksun olma eğilimindedir. Benzer şekilde, tüm WordPress temaları alt temaları göz önünde bulundurularak oluşturulmaz ve bu nedenle ana temalar için kötü adaylar olarak işlev görebilir. Düzgün bir şekilde genişletmek ve alt temalarınız için bir temel olarak çalışmasını sağlamak için mükemmel ana temayı seçmeniz gerekir.
 • Özelleştirme çabaları: Bir alt tema temel olarak mevcut bir şablon tasarımını genişletmeyi ve özelleştirmeyi amaçlar. Bu nedenle, ana temanızın etrafında bir web sitesi oluşturduysanız, bir alt temaya geçerken menüler, tema seçenekleri, kenar çubukları, başlık vb. gibi öğelerin özelleştirilmesini yeniden düşünmeniz gerekebilir.

Artık bir alt temasının ne zaman kullanacağınızı bildiğinize göre, bir sonraki yazıda WordPress’te çalışmaya ve alt temayı oluşturmayı öğrenmenin zamanı geldi.

Yazılarımızdan sürekli haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurup mail listemize abone olmayı düşünebilirsiniz.