WordPress Child Tema Nasıl Yaratılır?

WordPress’te temel bir alt tema ayarlamak iki dosya oluşturmayı içerir: stil sayfası ve işlevler dosyası. İkisine de bir göz atalım.

Stil Sayfası

Dosyanızı oluşturmadan önce temanızı tutacak bir klasör oluşturmanız gerekir. Bu, WordPress kurulumunuzun wp-content/themes dosyasında olacaktır.

Yeni temanızın klasöründe style.css adlı bir dosya oluşturun. Aşağıdakileri ekleyin:

/*
Theme Name: My Child Theme
Template: twentynineteen
Version: 1.0
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: https://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html         
*/

Bu metin yorumludur. Sitenizde herhangi bir şey çalıştıran veya herhangi bir işlevsellik sağlayan kod değildir. Bunun yerine, WordPress’e tema hakkında bilgi verir. Her temada böyle bir metne ihtiyacınız vardır, aksi takdirde WordPress bunu bir tema olarak algılayamaz.

Alt tema için en önemli satır Template: satırdır. Bu olmadan, tema alt tema olarak çalışmaz. Yalnızca alt temalar bu satırı içerecektir.

Bunu temanızın stil sayfasına ekleyin. Ana temanız olacağı için mevcut temanızın depolandığı klasörü eklemek için Template: satırını düzenlemeniz gerekir.

Şimdi dosyayı kaydedin. Sitenizdeki tema ayrıntıları ekranına şimdi bakarsanız, bunların hepsinin görüntülendiğini görürsünüz.

İşlevler Dosyası

Bir sonraki adım, alt temanıza bir işlev dosyası eklemektir. Üst temadan stil sayfasını çekebilmek edebilmek için buna ihtiyacınız vardır.

Alt tema klasörünüze functions.php adlı bir dosya ekleyin. Açın ve şu kodu ekleyin:

<?php
/* enqueue script for parent theme stylesheeet */    
function childtheme_parent_styles() {
 
 // enqueue style
 wp_enqueue_style( 'parent', get_template_directory_uri().'/style.css' );            
}
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'childtheme_parent_styles');

Bu, wp_enqueue_style () işlevini, stil sayfasını üst temanın enqueue etmek için kullanır ve get_template_directory_uri () işlevi bu dosyanın depolandığı yeri bulur.

Neden wp_enqueue_styles değil, wp_enqueue_scripts adlı bir işlevi kullandığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, wp_enqueue_scripts’in hem komut dosyaları hem de stiller için kullanılması ve wp_enqueue_styles gibi bir kanca olmamasıdır.

İşlevinizin adına kendi önekinizi eklemek için kodumu düzenlemekten çekinmeyin. İşlevimin ana temanın veya eklentilerin herhangi bir işleviyle çakışmadığından emin olmak için önekim olarak “childtheme” i kullandım.

WordPress Alt Temanızı Etkinleştirme

Alt temanız hazır olduğunda, etkinleştirmeniz gerekir. Alt temayı etkinleştirmenin ana temayı kapatacağından endişe ediyorsanız üzülmeyin: WordPress, alt temaya geçersiz kılan yeni dosyalar eklemediğiniz sürece ana temanın dosyalarını kullanmayı bilecektir. Şimdiye kadar, alt temaya fazladan dosya veya işlev eklemediniz, bu nedenle siteniz üst tema etkinleştirildiğinde olduğu gibi çalışacaktır.

WordPress yöneticisinde Görünüm> Temalar’a gidin. Alt temanızı, sitenizde yüklü temalar arasında bulabilirsiniz.

Fareyle temanın üzerine gelin ve Etkinleştir düğmesini tıklayın. Bu, alt temanızı etkinleştirir. Artık canlı sitenizi ziyaret ettiğinizde, daha önce olduğu gibi görünecek.