WordPress Blok Dizini Açıldı

Alex Shiels eklenti yazarlarının resmi blok dizinine blok eklentileri göndermeye başlaması için açık bir çağrı yaptı.

11 Ağustos’ta piyasaya sürülecek olan WordPress 5.5 güncellemesinde, son kullanıcılar doğrudan düzenleyiciden blok arayabilir, kurabilir ve ekleyebilir.

Yayınlamadan önce çok az zaman kaldığını düşünürsek, eklenti yazarları bunu kullanıcılar için değerli bir özellik haline getirecek mi?

Shiels, “Block Directory, eklenti dizinindeki Gutenberg düzenleyicisinden tek bir tıklamayla anında ve sorunsuz bir şekilde kurulabilen bir eklenti alt kümesidir” dedi. “Bu yeni eklentilere ‘block eklentileri’ diyoruz ve insanların WordPress 5.5’e gelen bu yeni özelliğe katkıda bulunmalarını kolaylaştırmak için çok çalıştık.”

WordPress eklenti yazarlarının artık yeni bir block doğrulama aracı var. Doğrulayıcı, bir SVN veri havuzu URL’sini, Github URL’sini veya eklenti bilgi dosyasını WordPress blok dizinine eklemek için uygun olup olmadığını kontrol edebilir.

Eklenti dizinindeki mevcut eklentiler için, geliştiriciler araçla doğrulama yaptıktan sonra bunları blok dizinde yayınlayabilirler. Eklenti yazarları, ayrıca eklentilerini blok dizinden kaldırabilirler.

Blok eklentisi yönergeleri hala geliştirilme aşamasındadır. Taslak talep 21 Kasım 2019’dan bu yana açıktır. O zamandan beri aylarda çok az etkinlik görülmüştür. Muhtemelen, WordPress 5.5 gelmeden önce GitHub yerine WordPress.org’da kesinleşmiş bir sürüm olacaktır.

Blok eklentileri oluşturmaya başlamak isteyen geliştiriciler, güncellenmiş blok geliştirme eğitimini izlemelidir.