WordPress Arama Trendleri

WordPress, büyük bir farkla en baskın içerik yönetim sistemidir ve son zamanlarda tüm web sitelerinin % 40’ı WordPress altyapısı kullanıyor. Yine de bir topluluk olarak, özellikle WordPress’in büyümesini neyin yönlendirdiği konusunda nispeten zayıf bir anlayış var.

WordPress’in neden büyüdüğünü anlamazsak, büyüme oranı değişirse fırsatları değerlendiremeyiz veya uygun şekilde yanıt veremeyiz. WordPress’in sürekli büyümesi, WordPress topluluğu ve ekonomisi için çok iyidir: daha fazla kullanıcı,kendileri yapan yeni kullanıcılarından dünyanın en büyük web sitelerine kadar daha fazla fırsat anlamına gelir.

Pek çok WordPress işletmesi için 2020 iyi bir yıldı. Daha fazla insanın işlerini çevrimiçi ortama taşıması gerektiğinden, son on yılda gerçekleşen “dijital dönüşümün” hızlandığını gördük.

Yine de, WordPress ekonomisinin farklı bölümlerindeki büyüme neydi? Burada biraz fikir edinmek için arama hacmi verilerini kullanabiliriz. Arama hacmi verileri aya ve anahtar kelimeye göre bölünür, böylece belirli alanlardaki hem genel değişiklikleri hem de eğilimleri iyi bir şekilde ölçebiliriz.

Salgının başlangıcında olduğu gibi, tek bir ayda WordPress aramalarında % 52’lik bir artış tespit edildiğinde, metodoloji olarak bir anahtar kelime sepeti kullanılıyor. Bu, enflasyonu hesaplamak için kullanılan yöntemle aynıdır. Arama hacimlerinin aydan aya dökümüne sahip bir anahtar kelime seçimi.

  • WordPress anahtar kelimeleri %14.0 arttı.
  • Eklenti anahtar kelimeleri %17,8 arttı.
  • WooCommerce anahtar kelimeleri %44,3 arttı.
  • Tema anahtar kelimeleri % 8,7 arttı.

WooCommerce için harika bir yıl, eklentiler için iyi bir yıl ve temalar için o kadar da iyi bir yıl değil. Bu alanların her birinin WordPress’in arama hacimlerindeki toplam büyümeye yaptığı katkıya bakıldığında, WooCommerce’in aşırı büyük etkisini %53 ile görebiliriz, ardından eklentiler %21 ile geliyor.

Bu alanların her birindeki işletmeler için bunlar, ortalama büyüme oranları için iyi kriterlerdir. Eklenti işletmeleri için “taban oran”, bu nedenle % 20’lik bir büyüme oranıdır. WooCommerce işletmeleri için bu, eklenti büyüme oranının 2,5 katı yani %44’tür.

Her Yeni WordPress Kurulumu 14 Arama Yaptırıyor

WordPress anahtar kelime aramaları 2019’a göre 2020’de %14,0 arttı. Arama hacmi artışlarını WordPress’in pazar payı büyümesiyle karşılaştırabiliriz. W3 Techs, WordPress’in payının geçen yıl %4,1 arttığını ve Web Almanac % 7 artış olduğunu söylüyor.

Web Almanac verileri 2020’de 668.972 yeni WordPress sitesini göstermekte. Anahtar kelime sepetimiz, aylık 782.981 WordPress arama artışını göstermektedir burdan yola çıkarak her yeni WordPress sitesi için 14 ayrı arama olduğunu düşünebiliriz.

Eklentiler

İçinde “eklenti” kelimesi bulunan anahtar kelimeler geçen yıl aylık arama hacminde %17,78 artış gösterdi. Bunun üzerindeki mutlak sayı, 2019’da 4275 iken ayda 5035 arama oldu.

Genel WordPress anahtar kelimelerinin aksine, ortalama artış çok yakındır. Ortalama anahtar kelime 2019’da 2108’den ayda 2500’e çıkarak 2020’de %18,58 artış gösterdi.

2020’de eklenti aramalarının ~%18 büyüme oranı, muhtemelen WordPress ekonomisinin büyümesinin en göstergesidir. Bu, sezgisel olarak hem küçük WordPress ürün işletmeleri hem de çok büyük işletmeler için doğru bir sayı gibi görünüyor.

Geçen yıl %28.72 artışla ayda 9.300’e yükselen aramalarla bu listedeki en önemli anahtar kelimenin “wordpress üyelik eklentisi” olduğunu görüyoruz. Üyelik, WordPress’teki en rekabetçi alanlardan biridir ve arama hacmindeki bu artış, yalnızca bu anahtar kelime için aramaları daha da rekabetçi hale getirecektir.

Eklenti anahtar kelimeleri, her yönden yukarıdadır ve bu, özellikle ilginç analizler yaptırmıyor. Eklenti anahtar kelimeleri için ~% 20 büyüme oranı oldukça eşit bir şekilde uygulandı. Yine de bir aykırı değer var: En büyük artış, %592,59 artışla “wordpress popup eklentisi” araması olmıştur.

WooCommerce

WooCommerce anahtar kelime aramaları geçen yıl %44,30 arttı. Bu, WordPress anahtar kelimelerindeki genel artışı 3 kattan fazla aşıyor.

Woo anahtar kelimeleri için 2019’da 2.609 olan ortalama aylık arama hacmi 2020’de 3.764 oldu (% 44.30 artış). Ortalama aylık arama 2019’da 413 iken 2020’de 600’e yükseldi (% 45,16 artış). WooCommerce’in büyümesinin WordPress üzerinde çok büyük bir etkisi oldu.

Burada kayda değer olan, iyi hacimli uzun kuyruklu anahtar kelimelerin miktarıdır: Ayda 355.000 kişi WooCommerce arıyor (% 46,54 artış). Bu anahtar kelime, açık farkla en büyük arama hacmine sahiptir. Bu insanlar daha sonra mağazalarında her türlü farklı şeyi yapıyorlar ve bireysel ihtiyaçları karşılamak için arıyorlar:

  • Ortalama 12.000 kişi her ay bir rezervasyon çözümü arıyor.
  • Ortalama 6.500 üyelik çözümü araması yapılıyor.
  • Aylık 4.300 mağaza için dropshipping araması yapılıyor.
  • WooCommerce’i fiziksel bir mağazada kullanmak için ayda 3.100 POS araması yapılıyor.

Liste, mağaza sahiplerinin aradığı 180’den fazla bireysel çözümle devam ediyor. Şu anda bu aramalar, bağımsız olarak satış yapan ürün üreticileri ve WooCommerce pazarındaki ürünler tarafından karşılanmaktadır. Bu, giriş için çok düşük bir engel oluşturmakta ve WordPress gibi, merkezi olmayan talep odaklı bir pazara sahip olunduğu anlamına gelir.

Bunun dışında, WordPress’in aksine, WooCommerce.com’da ürünler için resmi bir pazar yeri vardır. Geçen yıl %36,26 artış gösteren “WooCommerce POS” anahtar kelimesi vardır.

Genel olarak WooCommerce uzantıları için büyük bir potansiyel vardır, ancak üzerinde çalışılması gereken zorluklar da var.

Temalar

Temalar, genel WordPress ortalamasının altında artış gösteren tek büyük niştir. Temaların ölümünü duyurmadan önce, şunu belirtmeliyiz: Geçen yıl tema aramalarında hala bir artış vardı ve bu çoğunlukla hızla değişen bir tema pazarının göstergesi. Tema aramaları diğer kategorilere göre çok daha değişken.

Tema kelimesi bulunan WordPress anahtar kelimeleri için ortalama arama hacmi 2020’de %8.67 artarken, ortalama sadece %6.35 arttı. Tema aramaları geçen yıl son derece dalgalıydı. Baktığımız anahtar kelimelerin %40’ında geçen yıl arama hacmi azaldı.

En büyük kazanan, aylık aramaları 17025’ten 31500’e %85’lik büyük bir artış gösteren Astra’dır.