WordPress 5.7 Çalışmaları Başladı.

2020 State of the Word toplantısında da görüleceği gibi, WordPress 2021’de tam site düzenlemeye başlamak için tüm hızıyla ilerliyor. Önerilen kapsam Gutenberg aracılığıyla tam site düzenlemeye odaklanan 5.7 sürüm döngüsü bu hafta başladı.

Matt Mullenweg bu versiyona liderlik edecek ve takım liderliğinin geri kalanı hala toparlanıyor. Daha fazla zaman veya erken test gerektiren erken talepler için hata düzeltmeleri halihazırda devam etmektedir. WordPress 5.7 katılımcıları, sonraki sürümde aşağıdaki özellikler üzerinde çalışmayı bekliyorlar:

  • Gutenberg eklentisinin mevcut sürümlerini içerecek şekilde WordPress Core’u güncelleme.
  • Gutenberg: Ek bloklar paylaşmla, kullanıcı arayüzünü iyileştirme, temalar ve tasarım için araçlar ekleme ve pencere öğesi ekranında çalışmaya devam etme
  • Otomatik güncellemeler ve jQuery üzerinde çalışmaya devam etme

Francesca Marano, planlama toplantısı gönderisinde, “Önümüzdeki haftalarda daha fazla ürün ekleyebiliriz ve yukarıda önerilen listeyi yeniden teyit edeceğiz” dedi.

Matias Ventura, Ağustos ayında katkıda bulunanların tam site düzenleme kilometre taşlarının ilerlemesini izlemesi için bir GitHub sayfası oluşturdu. Bazı altyapı ve kullanıcı arayüzünün yanı sıra sayfalarda, şablonlarda, bölümlerde gezinme ve hangi alanın aktif olduğunu bilme yeteneği zaten mevcuttur. Stil, tema blokları, sorgu bloğu ve gezinti bloğu hala devam ediyor.

Tam site düzenleme özelliklerini uyumlu ve hazır hale getirmek için çok sayıda hareketli parça vardır. Ventura’nın projeyle ilgili en son durum güncellemesinde, ana hatlarıyla belirtilen tüm özelliklerin “ileri aşamalarda” olduğunu ve Gutenberg eklentisinde zaten kullanılabileceğini bildirdi.

Ventura, “Çalışmayı büyük WordPress sürümlerine dahil etmenin ana engeli, harika bir kullanıcı deneyimi sağlama söz konusu olduğunda her proje arasındaki çeşitli bağımlılıklardır” dedi. “Daha sonra odak noktamız, kilometre taşlarını tamamlamak, işi stabilize etmek ve mümkün olduğunca farklı türden kullanıcılarla test yapmaktır.”

5.7 için Beta 1 Şubat başı için planlanıyor ve genel sürüm 9 Mart 2021’de bekleniyor.