WordPress 5.5 Yayınlandı

WordPress 5.5 “Eckstine” bugün yayınlandı ve adını Amerikalı caz şarkıcısı Billy Eckstine’den alıyor.

Bu sürüm, blok düzenleyici ve WordPress güvenliği için önemli iyileştirmeler sunar. 805 gönüllünün katkılarıyla (% 38’i yeni katkıda bulunanlar) mümkün oldu. 5.5 güncellemesi, WordPress’in belirsiz zamanlarda istikrarının yanı sıra durdurulamaz, dağıtılmış katılımcı tabanının bir kanıtıdır. Pandeminin kendine özgü zorluklarına rağmen yapılabildi.

WordPress, 5.5’te bulunan Gutenberg eklentisinin 10 sürümde 1.500’den fazla güncellemeyle düzenleme deneyimini geliştirmeye devam ediyor. (Eklenti, WordPress sürümlerine girmeden önce test edildiği ve özelliklerin periyodik olarak sunulduğu yerdir.) En dikkate değer değişikliklerden bazıları, satır içi görüntü düzenleme, cihaz önizlemeleri ve daha iyi sürükle ve bırak ile daha yumuşak blok hareketidir.

Blok Desenleri, blok ekleyicide zaten mevcut olan bir dizi varsayılan desenle WordPress 5.5’te ilk kez sahneye çıkıyor. Bu yeni özellik, kullanıcıların halihazırda ustaca düzenlenmiş blok setlerini anında yerleştirmelerine izin vererek daha hızlı sayfa oluşturmalarına yardımcı olur.

Blok Dizini

WordPress kısa süre önce tek bloklu eklentiler için bir blok dizini başlattı ve kullanıcılar artık blokları doğrudan düzenleyicinin içinde arayıp kurabilecekler. Seçilen bloklar arka planda sorunsuz bir şekilde indirilir ve otomatik olarak etkinleştirilerek içeriğe yerleştirilir. Avantajı, kullanıcıların yeni işlevler yüklemek için iş akışlarını bozmalarına gerek olmamasıdır. Editör aracılığıyla yüklenen bloklar, yönetici içindeki eklentiler sayfasından da kaldırılabilir.

Yeni blok dizini ile birleştirilen blok desenleri, kullanıcıların düzenleri hızlı bir şekilde döndürmelerine ve anında bloklar eklemelerine olanak tanıyarak düzenleyici içinde sayfa oluşturmayı çok daha hızlı hale getirecektir.

Temalar ve Eklentiler için Otomatik Güncelleme

Bu sürümde, temalar ve eklentiler için otomatik güncellemeleri etkinleştirmek için yeni bir kullanıcı arayüzü mevcut. Kullanıcıların daha az çaba göstermesini gerektirirken daha yüksek düzeyde web sitesi güvenliği sağlayan WordPress için heyecan verici yeni bir çağdır. Otomatik güncellemeyi seçenler artık sitelerine giriş yaptıklarında bir dizi rahatsız edici güncelleme bildirimleriyle karşılaşmayacaktır. Bu güncellemeler, mevcut oldukları gün gerçekleşecek, böylece kullanıcıların sık sık giriş yapmasına gerek kalmayacak ve siteler, eklenti ve tema güvenlik güncellemelerinden daha iyi yararlanacak.

WordPress, eklentiler ve temalar için güncellemeleri günde iki kez almak için wp-cron kullanır. Özellik, WordPress 5.5’te varsayılan olarak kapalıdır, bu nedenle kullanıcıların otomatik güncellemeleri etkinleştirmek için yöneticideki tema ve eklenti sayfalarını ziyaret etmesi gerekecektir. Toplu işlemler menüsü artık tüm eklentilerde otomatik güncellemeleri etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçenekleri var, ancak kullanıcılar herhangi bir endişeleri varsa belirli eklentiler için güncellemeleri her zaman devre dışı bırakabilir.

Diğer Güncellemeler

  • XML Site Haritaları: WordPress artık genişletilebilir temel site haritaları içeriyor ve birçok kullanıcının artık bu işlev için bir eklentiye ihtiyacı olmayacak. Bu temel uygulama, performansı etkilemeyecek veya site haritaları ekleyen diğer eklentilerle çakışmalara neden olmayacak şekilde tamamlandı.
  • Lazy Loading: WordPress görüntüleri artık kullanıcılar bunları görünüme kaydırana kadar yüklenmeyi bekleyecek ve özellikle mobil cihazlarda performansı hızlandıracak.
  • İyileştirilmiş Erişilebilirlik: Meta kutular artık klavye ile taşınabilir, yardımcı cihazlar görüntü düzenleyicide durum mesajlarını görebilir, medya ekranlarındaki ve kalıcı iletişim kutularındaki bağlantıları kopyalamak artık tek bir düğmeyle yapılabilir ve daha fazlası.
  • ZIP dosyalarını yükleyerek Temaları ve Eklentileri Güncelleme: Kullanıcılar artık bir ZIP dosyası yükleyerek eklentileri ve temaları manuel olarak güncelleyebilir, bu, sunucu erişiminin olmadığı senaryolar için bir iyileştirme.
  • Son Dashicon Kütüphanesi Güncellemesi: Dashicons projesi, yeni Icon Bileşeni lehine durduruldu. Kütüphaneye yapılan bu son güncelleme 39 blok düzenleyici simgesi ve 26 başka simge ekler.