WordPress 5.5 Öne Çıkan Özellikler

WordPress 5.5 “Eckstine” 11 Ağustos 2020’de yayınlandı. WordPress’in bu ana sürümü, blok düzenleyici arayüzünde 1500’den fazla değişiklik, 150’den fazla geliştirme ve özellik isteği, 300+ dahil olmak üzere “hız, arama ve güvenlik” üzerine odaklanıyor.

WordPress 5.5 hız, güvenlik ve web sitenizi aramaya odaklanır. Bu sürüm aynı zamanda WordPress blok editörü için heyecan verici yeni özelliklerin uzun bir listesini de içeriyor ve ilk kez WordPress 5.0’da piyasaya sürüldüğünden bu yana hızlı gelişimine devam ediyor. Hadi kazalım.

Eklentiler ve Temalar İçin Otomatik Güncellemeler

Belki de 5.5’teki en büyük değişiklik, eklentiler ve temalar için otomatik güncellemelerdir. Önceden, sizin için otomatik güncellemeleri işlemek için iThemes Security’nin Sürüm Yönetimi özelliği gibi bir eklenti kullanmanız gerekirdi.

Otomatik güncellemeler neden WordPress çekirdeğine ekleniyor? Güncel olmayan eklentiler ve temalar, WordPress sitelerinin saldırıya uğramasının 1 numaralı nedenidir. Genellikle güvenlik açıklarını kapatmak için önemli güvenlik yamaları içerir. Bu nedenle, sitenize yüklediğiniz herhangi bir eklentinin veya temanın her zaman en son sürümünü çalıştırmak en iyi güvenlik uygulamasıdır.

Blok Düzenleyici Arayüz Tasarım İyileştirmeleri

Blok düzenleyicinin hızlı gelişimi WordPress 5.5’te devam ediyor. “ikonografiyi, renk paletini, odağı ve genel arayüzü basitleştirme umuduyla” blok düzenleyicinin görünümünde ve hissinde yapılan sayısız değişiklik var.

WordPress 5.5, blok düzenleyici arayüzünde 1500’den fazla değişiklik içerir ve bu yeniden tasarımla farkı kesinlikle göreceksiniz. Blok düzenleyicinin tasarım güncellemesi, genel düzenleme deneyimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

5.5’te blok düzenleyicide göreceğiniz genel tasarım iyileştirmeleri şunlardır:

 • Daha basit bir blok araç çubuğu
 • Daha iyi kullanıcı arayüzü renk kontrastı
 • Tutarlı odak stilleri
 • Yeniden tasarlanan simgeler
 • Izgara tabanlı aralık ve boyutlar

Daha İyi SEO İçin Yerleşik XML Site Haritaları

WordPress 5.5 sürümünün “arama” odağı için, yerleşik XML Site Haritaları tanıtıldı. WordPress sitelerinin arama motorlarıyla iyi çalıştığını zaten biliyorsunuz, ancak WordPress 5.5’teki yeni XML Site Haritaları işlevi daha da fazla yardımcı oluyor. Artık WordPress, sayfalar ve yazar arşivleri gibi yerleşik içerik türleri için kullanıma hazır site haritaları sağlıyor.

Temel olarak bu, milyonlarca sitenin WordPress 5.5’teki XML site haritaları sayesinde sıralama şansını artırdığı anlamına gelir.

Sürüm 5.5 ile, WordPress /wp-sitemap.xml adresinde bir site haritası dizini gösterecektir. Bu, bir WordPress sitesi tarafından gösterilen tüm site haritası sayfalarının listesini içeren ve aşağıdaki nesne türlerini dizine eklenebilir hale getiren ana XML dosyasıdır:

 • Anasayfa
 • Yayınlar sayfası
 • Çekirdek gönderi türleri (ör. Sayfalar ve yazılar)
 • Özel gönderi türleri
 • Temel taksonomiler (yani etiketler ve kategoriler)
 • Özel sınıflandırmalar
 • Yazar arşivleri

Blok Düzenleyiciden Satır İçi Görüntü Düzenleme

WordPress 5.5 artık fotoğraflarınızı doğrudan görüntü bloğundan kırpmanıza, döndürmenize ve yakınlaştırmanıza izin veriyor. Görüntülere çok zaman harcıyorsanız, bu, temel görüntü düzenleme işlemlerini gerçekleştirmek için başka bir yazılımı atlayarak size çok zaman kazandırabilir.

Yeni Blok Dizini

Blok eklentilerinin WordPress.org Eklenti Dizinindeki diğer eklentilerden nasıl ayırt edilmesi gerektiği hakkındaki bir tartışmaya dayanarak, Eklenti Dizini içinde yalnızca tek blok eklentileri içeren bir bölüm olarak yeni bir Blok Dizini oluşturulmuştur. Yeni WordPress Blok Dizini ana eklenti dizininden ayrıdır, bu nedenle ya normal WordPress eklentilerine ya da tek blok eklentilerine göz atıyorsunuz.

Artık WordPress 5.5’te ihtiyacınız olan bloğu bulmak her zamankinden daha kolay. Yeni WordPress blok dizini doğrudan blok düzenleyicinin içine yerleştirilmiştir, böylece düzenleyiciden çıkmadan sitenize yeni blok türleri yükleyebilirsiniz.

Yeni Gönderi / Sayfa Önizleme Seçenekleri

Bir başka harika blok düzenleyici güncellemesi, yayınınızı veya sayfanızı yayınlamadan önce farklı boyutlu cihazlarda önizleme yeteneğidir.

Erişilebilirlik ve Klavye Gezinme İyileştirmeleri

WordPress 5.5’ten önce, Dashboard’daki widget’ları ve düzenleme sonrası sayfalardaki meta kutularındaki içeriğe yalnızca fare gibi bir işaretleme cihazı kullanarak yeniden düzenlemek mümkündü. Bu, klavye ile aynı eylemleri gerçekleştirmek mümkün olmadığından erişilebilirlik sorunlarına neden oluyordu. Bu eylemleri dokunmatik ekranlarda gerçekleştirmek de zordu. WordPress 5.5, kutuların klavye ile yeniden düzenlenmesine izin vermek için yeni kontroller ve işlevler ekleyerek bunu çözüyor. Dokunmatik ekranlarda kutuların yeniden sıralanmasını kolaylaştıracak iyileştirmeler de vardır.

Lazy Loading

Bu sürümün “hız” bölümü için Lazy Loading görseller var. Görseller, içeriğinize çok daha fazla etkileşim sağlar, ancak bazen sitenizi yavaşlatabilir. WordPress 5.5’te, resimler artık tam görünüme geçene kadar yüklenmeyi bekleyecek.

Geç yüklenen resimler, kaydırma üzerine resim yükleyerek sayfa hızını büyük ölçüde artıracaktır. Yeni özellik için herhangi bir ön uç ayarı yoktur çünkü varsayılan olarak WordPress, genişlik ve yükseklik özelliklerine sahip tüm img etiketlerine loading = “lazy” ekler.

Blokları Kolayca Kopyalayın ve Yapıştırın

WordPress 5.5’teki bir başka harika eklenti, blokların akıllı kopyalanması / yapıştırılmasıdır. Tek blokları kopyalamak, kesmek ve yapıştırmak artık çok daha kolay. Artık seçili blokları kopyalamak için daraltılmış blok eylemlerinde yeni bir Kopyala düğmesi göreceksiniz.

Daha İyi Blok Sürükle ve Bırak

İlk tanıtımından bu yana, blokları yeniden sıralamak için sürükleyip bırakma deneyimi neredeyse hiç dokunulmadan kaldı. Bu sürüm, sürükle ve bırak yöntemini iyileştirmek için birkaç yineleme içerir.

Zip Dosyalarını Yükleyerek Eklentileri ve Temaları Güncelleyin

Eklentileri ve temaları manuel olarak güncellemek sizin işinizse, şimdi bu da daha kolay: artık web sitenize zaten yüklediğiniz bir temayı veya eklentiyi güncellemek için bir zip dosyası yükleyebilirsiniz. Eklentiler> Yeni Ekle menüsünden, güncellemek için önceden yüklediğiniz herhangi bir eklenti veya temanın bir zip dosyasını yükleyebilirsiniz.

Şimdi, eklentinin veya temanın zaten yüklü olduğuna dair bir uyarı veren yeni bir ekran göreceksiniz. Güncel ve yüklenen sürümleri karşılaştırabilir ve ardından güncellemeye devam etmek için önceki sürümün üzerine yüklediğiniz sürümün üzerine yazmak için Geçerli ve yüklenen sürümleri değiştir düğmesine tıklayabilirsiniz.

Harici Görseller İçin Kolay Yükleme

İnsanların yazarken kullandığı diğer bir iş akışı, gönderilerini yazmak veya üzerinde işbirliği yapmak için harici araçlara güvenmektir ve hazır olduklarında bunları blok düzenleyiciye kopyalayıp yapıştırır. Olumsuz yanı, orada kullanılan herhangi bir harici görüntünün başka bir yerde barındırılması ve her zaman kalıcı olmamasıdır.

5.5’te, bir görüntü bloğu harici bir görüntü kullanıyorsa, bunu tek bir tıklama ile gönderideki gibi tutarken bunu medya kitaplığına yükleme olanağına sahip olacaksınız.