WordPress 5.5 ile Site Haritaları Geliyor.

Bir yıl önce Google ve Yoast’taki geliştiriciler, WordPress çekirdeğine XML site haritaları ekleme teklifi üzerine diğer katkıda bulunanlarla işbirliği yapmaya başladı.

XML Site Haritaları eklentisi ocak ayı sonlarında teste tabi tutuldu ve özellik şu anda WordPress 5.5’e dahil edilmek üzere hazır.

Bu hafta katkıda bulunanlar, eklenti geliştiricilerinin geliştirebileceği veya devre dışı bırakabileceği site haritalarının temel bir sürümünü birleştirdiler.

Google mühendisi Pascal Birchler birleştirme duyurusunda, “Bu temel site haritaları özelliği, temel WordPress nesnelerinde Site Haritaları protokolü için gereken temel işlevselliği sağlamayı, ardından geliştiricilerin bu işlevselliği sağlam ve tutarlı bir filtre kümesiyle genişletmelerini sağlıyor.” dedi.

Milyonlarca WordPress sitesi, bir SEO eklentisi veya özel bir site haritası eklentisi kullanarak site haritalarını zaten uygulamakta. Eklenti yazarları, temel site haritaları protokolüyle çalışmak için çözümlerini yeniden yapılandırmaya teşvik edilemekte, ancak kullanıcıların çatışmalar hakkında endişelenmesi gerekmez. Birchler, birçok kullanıcının artık site haritası ihtiyaçlarını karşılamak için eklentilere ihtiyaç duymayacağını beklediğini söyledi.

Birchler, “Bir nedenden dolayı bir web sitesinde iki site haritası ortaya çıkarsa bu sitenin keşfedilebilirliği için herhangi bir olumsuz sonuç doğurmaz.” diye belirtti.

Yerel XML site haritaları topluluktan ve WordPress liderliğinden çoğunlukla olumlu bir yanıt almış olsa da, bu işlevin eklentilere daha iyi olacağına inananlar var. Neyse ki, kapatmak isteyen herkes için kolay bir yol var. Site haritalarının etkinleştirilmesini istemeyen kullanıcılar, arama motorlarının siteyi dizine eklemesini engellemek için WordPress ayarlarını değiştirebilir. Geliştiriciler bir filtre kullanarak devre dışı bırakabilir.

Temel site haritaları uygulaması, belirli yayınları veya sayfaları hariç tutma gibi daha fazla özelleştirme için kullanıcı arayüzü denetimi içermez. Birchler bunun proje kapsamının bir parçası olmadığını açıkladı. Eklenti ekosistemi, daha karmaşık site haritası gereksinimlerini ele alma konusunda yine de çok fazla serbestliğe sahip olacaktır.

Çekirdek site haritalarını genişletme hakkında daha fazla bilgi SSS ile birlikte birleştirme duyurusunda bulunmakta. Bu özelliğin Ağustos ayında WordPress 5.5 ile piyasaya sürülmesi bekleniyor.