WordPress 5.5 ile Gelecek Değişiklikler

WordPress 5.5’in çıkış tarihi olan 11 Ağustos yaklaşmakta. Önümüzdeki sürümde olacak değişikliklerin siteleri nasıl etkileyebileceğine bakmaya başlamak için iyi bir zaman.

WordPress 5.5, tema geliştiricilerinin temalarına eklemeye başlayabilecekleri yeni özellikler sunacak. Ancak, temalarını olumsuz yönde etkileyebilecek en büyük iki değişiklik otomatik güncellemeler ve HTML değişikliklerini özel logo çıktısına yönlendirecektir.

Otomatik Güncellemeler

WordPress 5.5 nihayet eklentiler ve temalar için otomatik güncellemeler sunacak. Uzun zamandır beklenen bir özellikti. Son kullanıcıları güncel tutmak ve genellikle uzantılarının en güvenli sürümünü çalıştırmak için iyi bir özellik. Bununla birlikte, otomatik güncellemelerin en büyük dezavantajı, çoğu tema ve eklentinin çekirdek WordPress’in aldığı kalite kontrolüne sahip olmamasıdır. En iyi geliştirme şirketleri bile kodu inceleyen birkaç kişiye sahip olabilir.

Bunun yanısıra, otomatik güncellemeler özelliği, tema yazarlarının düzeltmeleri son kullanıcılara çok daha hızlı bir şekilde gönderebileceği anlamına gelir.

Önemli olan tema geliştiricilerinin kullanıcıların otomatik güncellemeleri etkinleştireceğini bilmeleri gerektiğidir. Bazıları için bu, çalışma döngülerinde bir şeyi değiştirmek anlamına gelmeyebilir. Diğerleri için, ekstra kalite kontrolünün mevcut olmasını sağlamak adına biraz ekstra zaman ayırmak anlamına gelebilir. Otomatik güncellemelerin başarısı doğrudan eklentinin ve tema yazarlarının omuzlarındadır.

Özel Logolar için HTML Değişikliği

WordPress 5.5 için erişilebilirlikle ilgili bir talebin bir parçası olarak, temel get_custom_logo() ve the_custom_logo() işlevleri, site ana sayfasını görüntülerken artık logo görüntüsünün etrafında bir bağlantı vermeyecektir. Bu değişiklik, bağlantının kendisi varsayılan olarak ana sayfayı işaret ettiği ve bu bağlamda gereksiz olduğu için yapıldı.

Şu anda, resmi tema dizininde CSS’lerindeki bağlantıyı hedefleyen 183 tema var. Bu, güncelleme sonrasında 183 temaların hepsinin bozulacağı anlamına gelmez. Ancak, muhtemelen bazılarının bir veya iki kez düzeltme yapması gerektiği anlamına gelir. Tema yazarlarının herhangi bir HTML öğesi yerine .custom-logo-link sınıfını hedeflemesi önerilmekte.

Block Kalıpları

Blok kalıpları, esasen kullanıcıların bir düğmeye tıklayarak yayınlarına veya sayfalarına ekleyebilecekleri önceden yapılandırılmış blok gruplarıdır. Sistemin güzelliği, tema yazarlarının kalplerinin istediği gibi tasarlayabilmeleri ve kullanıcılarına kolayca erişebilmeleridir. Karmaşık tema ayarlarına gerek yok. Demoyu nasıl yeniden oluşturacağınızı açıklayan uzun öğreticiler yok. Blok düzenleyicide bir şeyler tasarlayın ve kaydedin.

Bu, tema yazarlarının daha önce hiç sahip olmadıkları bir fırsattır. Ortalama bir kullanıcı için aşırı karmaşıklıktan endişe etmeden güzel tasarımlar oluşturmak için bir fırsattır. WordPress tema tasarım tarihinde önemli bir andır.