WordPress 5.5 Hulu Entegrasyonunu Kaldırdı

WordPress 5.5, Hulu oEmbed API’sini sessizce devre dışı bıraktıktan sonra Hulu oEmbed desteğini bırakacak. Bu, kullanıcıların bir bağlantıyı düzenleyiciye kopyalayıp yapıştırmasına ve gömme kodu yığınını kopyalamak yerine içeriği otomatik olarak gömmesine izin veren API’dir.

Dokümantasyona katkıda bulunanlar, Hulu Embed bloğunu belgelemeye çalışırken bunun çalışmadığını keşfettiler. Birgit Pauli-Haack, Hulu ile birlikte yerleştirmenin şu anda bir seçenek olmadığını doğruladı. Hulu desteği neden kaldırıldığı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Blok şu anda bir Hulu bağlantısı yerleştirmeye çalışırken “Maalesef bu içerik gömülemedi” şeklinde bir hata gösteriyor. Sonuç olarak, WordPress hem bloğu düzenleyiciden hem de sağlayıcıyı çekirdekten kaldırmıştır.

WordPress, WordPress 2.9’a (Aralık 2009) ilk kez eklendiğinden beri son 11 yıldır Hulu oEmbed desteğini dahil etti. Hizmetler eklendikçe veya kaldırıldıklarında WordPress.org’a kaydedilir. Hulu, daha önce desteklenmeyen diğer sağlayıcılara (en son FunnyOrDie ve Photobucket) benzer şekilde, oEmbed desteğinin artık çalışmadığı keşfedildiğinde kaldırıldı. Bu, Hulu bağlantılarını gömmeye çalışan kullanıcılar için büyük bir kolaylık kaybıdır, ancak WordPress’in kontrolü dışındadır.