WordPress 5.5.1 Yayınlandı

WordPress 5.5.1, blok düzenleyici için dün 34 hata düzeltmesi, 4 geliştirme ve 5 hata düzeltmesi ile yayınlandı.

Sürüm 5.5, WordPress 5.0’da sunulan i18n paketinde bulunan yeni işlevlerin ve yardımcı programların kullanılması lehine 19 eski JavaScript yerelleştirme nesnesini kaldırdı. Bu bakım sürümündeki en dikkat çekici değişikliklerden biri, artık kullanımdan kaldırılmış bu JavaScript küreselleri için bir dolgu eklenmesi ve birçok popüler eklenti ve temada hatalara neden olan bir durumdur.

“Yalnızca 100 binden fazla veya daha fazla yüklemeye sahip eklentileri veya temaları sayarsak, bunlardan bazılarının zaten inanılmaz bir etkisi var, bu yüzden bunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yamamaya karar verdik.” dedi Joost de Valk

Etkilenen temalar arasında Astra (1 milyondan fazla yükleme), Storefront (200k +), Hestia (100k +) ve düzinelerce daha fazlası var. Etkilenen popüler eklentilerin küçük bir kısmı arasında Advanced Custom Fields (1 milyon +), SiteOrigins Widgets Bundle (1 milyon +), AMP for WP, (100k +), WooCommerce Services (1 milyon +), Ocean Extra (600k +) bulunmaktadır.

Tema ve eklenti geliştiricilerinin yine de wp.i18n kullanmak için kodlarını güncellemeleri gerekir, ancak bu arada eski kod JavaScript’in yürütülmesini engellemeyecektir. De Valk, yeni planın bu geri dönüş kodunu iki ana sürümde kaldırmak olduğunu, bu nedenle geliştiricilerin 2021’de WordPress 5.7 geldiğinde kodlarının güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Bu bakım sürümü, yeni wp_get_environment_type () işlevindeki ortam türleri listesini değiştirme yeteneğini de kaldırır. Katkıda bulunanlar, yeni türlerin tanıtılmasının özelliğin amacı olmadığına ve bunu, tema ve eklenti geliştiricilerinin bir dizi, öngörülebilir tür listesine güvenemeyecek şekilde yaptığına karar verdi. Artık, duyuruda bulunan her biri için tanımlarla üretim, hazırlık, geliştirme ve yerel ile sınırlıdırlar.

WordPress 5.5.1 ayrıca yanlış sayfalandırma yapan XML site haritalarını düzeltir, bilgileri hata ayıklamak için site ortamını ekler ve kusurlarla birlikte gelen diğer bazı özellikleri iyileştirir. Değişikliklerin tam listesi sürüm sayfasında mevcuttur.